Jimmy’nin Çığlığı | Better Call Saul 3. Sezon 2. Bölüm İnceleme

Birdizihaber yazarları olarak önemli gördüğümüz ve şahsi olarak beğendiğimiz dizilere “Recap” yani bölüm analizi yapmaktan çok hoşlanıyoruz. Bunu yaparken de daha zevkli hale getirmek için soru-cevap şeklinde yapıyoruz. Better Call Saul da bizim beğenerek takip ettiğimiz bir dizi ve SoruYorum yazıları yazmaya karar verdik. Bu hafta Utku ve ben başlıyoruz, sezon boyunca bir çok misafirimiz olabilir.

Utku merhaba, hemen konuya gelmek istiyorum zira çok heyecanlıyım. Dizi çok sessiz sedasız bir başlangıç yaptıktan sonra büyük bir sıçrama yaptığı ikinci bölüm izletti bizlere. Genel olarak bölümü sen de benim kadar beğendin mi? En çok nerelerde etkilendin?

Merhaba Kamil, ben de bölümü çok beğendim. Hatta dizinin ilk iki bölümü hariç Breaking Bad’e en çok benzeyen bölümdü diyebilirim. Sosyal medyada takip ettiğim kadarıyla herkes dizide Gus Fring’in görünmesine odaklanmış. Tabi ki ben de Gus’ı görmekten dolayı oldukça mutluyum ama benim bu bölümde en beğendiğim sahne Jimmy’nin Chuck’a patladığı sahneydi ki beni çok şaşırttığını söylemem gerek. Dizide şikayet ettiğimiz o yavaş temponun aksine oldukça dinamik ve beklenmedik bir sahneydi. İlk iki sezona bakarak konuşursak, Jimmy kaydı çalmayı dener ve bizler de birkaç bölüm aksiyon bekler dururduk. Bence bu ani değişim Jimmy’nin Saul’a dönüşmeye başladığının işaretiydi.

Doğrudan konu akışına girmeden değinmem gereken bir nokta var. Breaking Bad ve Better Call Saul’un görüntü yönetimini zaten biliyoruz. Ancak bu bölüm 4-5 basamak daha yukarıda gibiydi. Özelikle Mike’ın takip sahnelerinde üst düzey bir görüntü yansıdı ekrana. Işıklar, renk paletleri her şeyiyle inanılmaz biri işçilik vardı. Sen dizinin genel havası ve görüntüsü hakkında ne düşünüyorsun?

Hiçbir dizide Breaking Bad kadar canlı ses ve kaliteli görüntüye şahit olmadım. Better Call Saul’da da bu özellik aynen devam ediyor. Bugüne kadar temposu bekleneni veremese de dizinin görüntü veya ses konusunda herhangi bir olumsuz eleştiriye maruz kaldığını görmedim. Kendimden örnek verecek olursam geçtiğimiz bölümde Mike’ın aracına koyulan GPS’in bilgilerini not aldığı bir sahne vardı. Oradaki kalem sesine hayran oldum diyebilirim. Ayrıca Breaking Bad’de çoğu zaman kendimi dizide zanneder, çekim yöntemlerine inanamazdım. Dünkü takip sahnelerinde ise Mike’ın aracının aynalarından dürbünle baktığı sahneler bana göre olağanüstüydü. Sanırım bu özellikler için Vince Gilligan ve Peter Ghould’ı tebrik etmeliyiz.

Diziye geçersek, Mike’ın amansız kovalamacası sonucunda Gus diziye dahil oldu. Gus’un sadece görüntüsü bile büyük bir aksiyon kattı diziye, bundan sonra illegal tarafta neler yaşanacak sence? Yani senden hem Gus, hem de genel beklenti yorumu rica ediyorum.

İzlediğim diziler arasındaki en karizma kötü karakterlerden birisi Gus Fring. Tam bir efsane. Onun varlığı şüphesiz dizinin seviyesini daha da yukarılara çıkardı. İlk bölümü incelediğim yazıda da belirtmiştim, Better Call Saul’un artık tehlike kavramıyla izleyiciyi buluşturması gerekiyor. Bunun için de Gus’dan daha iyi bir seçenek düşünülemezdi bana göre. Öyle görünüyor ki bir sonraki bölüm Gus ve Mike’ın tanıştığına şahit olacağız. Mike, Jimmy’le arasını yeni yeni ısıtmaya başladığına göre bu sezonun sonlarına doğru Jimmy’nin legal ortamlardan iyice uzaklaştığını görebiliriz.

Gelelim Jimmy’e, bu bölümde Chuck’ın ses kaydını öğrenince gösterdiği tepki beni en çok etkileyen sahneydi. Açıkçası bu kadar büyük bir tepki beklemiyordum. Aslında önce çok sinirlenip sonra Chuck’a belli etmeyeceğini düşünmüştüm ama tam tersi oldu. Olgunlukla karşıladıktan sonra sinir krizi yaşadık. Sence bu olay Jimmy’nin Saul’a dönüşümünün resmi başlangıcı olur mu?

Daha önce belirttiğim gibi benim de en beğendiğim sahne ve Saul Goodman’ının ayak seslerinin en belirgin işareti oydu. Yalnız o sahnede bir şeyi çok merak ettim; Jimmy, Chuck’a okkalı bir tane patlatmadan durmayı nasıl başardı. Hele Chuck, Hovard’a şahit misin diye sorduğunda ben tam anlamıyla sinir krizi geçirdim.

Kim, Mesa Verde davasıyla iyice içli dışlı oldu. Jimmy’nin bu hatasına rağmen davayı kazanmak için elinden gelenin fazlasını yapıyor gibi gözüküyor. Sence Jimmy-Kim ortaklığı nasıl gidiyor? Mesa Verde davası bu ortaklığın ilk başarısı olabilir mi?

Chuck’ın kaydı Mesa Verde gibi büyük bir müşteriyi Kim’in elinden kaçırtabilir. Fakat bana göre Kim, Jimmy’i kariyerinden daha çok seviyor. Bu yüzden bunun hem iş hem de gönül ilişkilerini bitirebilecek bir gelişme olduğunu düşünmüyorum. Bunun için Jimmy’nin çok daha büyük bir hata yapması gerektiğine inanıyorum.

Son olarak genel bir sezon yorumu ve beklenti alayım. Nereye gidiyor dizinin 3. sezonu? Ayrıca beklentilerini karşılamayı başarabildi mi? 

Dizi beklentilerimi tam olarak karşıladı diyemem. Ama bu diziden değil de benim diziden ne beklediğimle ilgiliydi. Breaking Bad efsanesini o kadar özlemiştim ki Better Call Saul’dan aynı tadı almayı bekliyordum. Fakat ilk iki sezon bu dizinin başka bir şekilde ilerlediğini gördüm. Benim açımdan bunu sindirmek açıkçası pek kolay olmadı. Hatta Breaking Bad’i beğenen, tanıdıklarımın bir kısmı Better Call Saul’u takip etmeyi bıraktılar. Fakat dizi nasıl ilerlerse ilerlesin ben izlemeye devam edecektim ama zaten şu anda çok iyi bir dizi olma yolunda. Ve Saul Goodman’a yaklaştıkça dizinin yeni bir efsaneye dönüşeceğinden artık eminim.

Kamil Akar

Önceki Yazı

Genius’ın Kamera Arkası Görüntüleri Yayınlandı

Sonraki Yazı

Truva Atı | Scandal 6. Sezon 11. Bölüm