Mercek Altında yazı dizimizin ikinci bölümü biraz gecikmiş olsa da Marvel’ın Black Bolt karakteriyle karşınızdayız. Bilenler bilir ancak bilmeyenler için özet geçecek olursam Black Bolt, Marvel’ın yayınlanması yılan hikayesine dönen, önce filmi çıkacağı söylendikten sonra dizisinin çekilmesine karar verilen Inhumans’ların lideridir. Çok yakında kraliyet ailesiyle birlikte aynı isimle izleyeceğimiz dizisi başlamadan önce Black Bolt karakterini detaylı bir şekilde inceleyelim dedik. Siz de merak ediyorsanız hadi başlayalım.             

ÇİZGİROMAN TARİHÇESİ

Black Bolt’ın kökeni 1965’e dayanıyor. Tam adı Blackagar Boltagon olan karakter ilk olarak Fantastic Four #45’te yer aldı. Stan Lee ve Jack Kirby tarafından yaratıldı.
Kendisinin bugüne kadar hiç solo serisi olmadı, ta ki 2017’ye kadar. Saladin Ahmed’in yazarlığını yapacağı seri Inhumans vs. X-Men olaylarından doğacak.

ORİJİN HİKAYESİ

Black Bolt, Attilan’lı genetikçiler Agon ve Rynda’nın oğludur. Güçlerini anne karnındayken Terrigen Mist’e maruz kalmasıyla kazanır. Bu güçlerle doğar. Black Bolt’un en büyük silahı sesidir. Sadece konuşarak şok dalgaları gönderir, bu şok dalgaları bir şehri yok edecek kadar güçlüdür. Attilan’daki genetikçiler Bolt’un bu yeteneklerini farkedince daha bebekken ses geçirmeyen bir kafese konur. Agon ona büyüyene kadar eğitim verir, konuşmaması için söz verdirir. Sessizlik yemini gibi bir şey yani.

Büyüyüp kafesten çıktığı gün küçük kardeşi Maximus, Bolt’un güçlerini kontrol edemediği gerekçesiyle saldırır ve konuşturmaya çalışır. Ama başarısız olur. Daha sonra Bolt, Maximus’un Kree ırkıyla bir anlaşma yapmaya çalıştığını keşfeder. Kree gemisi uzaklaşırken Bolt yasak gücünü kullanır ve gemiyi düşürür. Geminin düşmesi sonucu anne ve babası da dahil olmak üzere birçok kişi hayatını kaybeder. Kardeşi Maximus da şok dalgalarından akıl sağlığını yitirip, gelişme aşamasında olan mental güçlerini kaybeder.

Bu olaylar yaşandığı sırada yüzeydeki insan ırkının Attilan’ın varlığından haberi yoktur ve bu sır açığa çıkmak üzeredir. 20 yaşında Attilan Kralı ve Inhumans lideri olan Black Bolt, Attilan’ı Himalaya dağlarına taşımaya karar vermiştir. Burada yaşanan olaylardan sonra Attilan bu sefer de Ay’a taşınmıştır.

YETENEKLERİ

Black Bolt’un süper insan gücü ona güç, hız, çeviklik ve dayanıklılık sağlar. Vücudundaki elektronları anti elektronlara çevirerek uçabilir. Beyninin konuşma merkezi ortamdaki elektronları harmanlar. En büyük gücü ise bilerek konuşma merkezini tetiklerse -yani ses çıkarırsa- ortamdaki elektronları kontrol edemez. Bu da ortaya devasa bir güç kuvveti çıkarır. Gücünün zirvesindeyken bir gezegeni bile yok edebilir, sadece ıslığı binaları ortadan kaldırır. Alnındaki çatal şeklindeki metal güçlerini kontrol etmesine yardımcı olur. Eşi Medusa ve köpeği Lockjaw ile telepatik ilişki kurabilir. Lockjaw’ın ışınlanma özelliği vardır.

YER ALDIĞI TAKIMLAR

  • The Inhumans Royal Family
  • Illuminati

AKLINIZDA BULUNSUN 

  • Black Bolt, Silent War hikayesinde Amerika Birleşik Devletlerine savaş ilan etmiştir.
  • Civil War hikayesinde yasaya karşı olmasına rağmen Steve Rogers’ın tarafına geçmemiştir ve olaylardan uzak durmuştur.
  • DC Comics ve Marvel Comics’in karakterlerini birleştirdiği Amalgam Comics’de Black Bolt, DC’den Vykin the Black ile birleşmiştir ve Vykin the Black Bolt adını almıştır.
  • Black Bolt zamanın ilerlemediği cep evrenlerde kimseye zarar vermeden konuşabilir.
  • Alternatif evrenlerden Earth X (Earth-9997)’de Black Bolt atmosfere Terrigen Mist’i salmıştır ve bütün insanlara süper güç vermiştir.
  • Black Bolt uykuda bile ses çıkarmayacak şekilde kendisini eğitmiştir.
  • 1995’deki Age of Apocalypse hikayesinde Kraliyet ailesi ve kendisi kardeşi Maximus tarafından öldürülmüştür. Maximus hepsini klonlayarak kendisine özel güvenlik yapmıştır.