2013 yılı Kış mevsiminde hayatımıza giren Bates Motel, her biri on bölümden oluşan beş sezonun ardından IMDb’den 9,7 puan alan “The Cord” isimli bölümüyle sevenlerine veda etti. Bütün olayların neredeyse gün yüzüne çıktığı final bölümüne dair çok bilgi vermek istemiyorum. Çünkü spoiler yememek için bölümü izleyene kadar sosyal medya hesaplarıma bile girmedim. Size de bu kötülüğü yapmak istemem. Zaten bu yazıyı yazmamın amacı da bölüm kritiği yapmak değil, diziye veda edebilmek. Diğer yazar arkadaşlarım gibi çok sayıda yabancı dizi izleyemediğim için izlediğim ve zevk aldığım yapımların bitişleri şimdiye kadar beni hep üzmüştür. Ancak Bates Motel sanırım şimdiye kadar en çok üzüldüğüm veda oldu.

Başrollerinde Vera Farmiga, Freddie Highmore, Max Theriot, Nestor Carbonell ve Olivia Cooke’nin yer aldığı yapım kült olarak adledilen “Sapık” filmindeki Norman Bates’in filmdeki karaktere bürünürken yaşadığı tüm psikolojik bunalımları kendisine eksen almış ve bunu televizyon seyircisine çok iyi aktarmıştı. Öyle ki dizinin ilk bölümü yayıncı kanal A&E’nin en iyi reyting alan pilot bölümü olarak tarihe geçmişti. Zaman içerisinde reyting kaybı yaşasa da oluşan kemik izleyici kitlesi diziyi asla bırakmadı ve dizi en başında da belirtildiği gibi, beş sezonluk macerasını hakkıyla tamamladı.

Ondan başka kimsesi olmadığı için annesine delice bir sevgi duyan Norman, içinden gelen öldürme güdülerine bir suç ortağı aramış ve tabii ki bunun için yanında duran tek insan olan annesi Norma’yı seçmişti. Sayısız cinayet işleyen Norman, tüm hayatı boyunca bilinci yerindeyken sadece Sam Loomis’i öldürdü. Kaldı ki bu cinayet sırasında bile tamamen kendinde olduğunu düşünmek biraz zor. Bunun dışında babası, öğretmeni, arkadaşı, Emma’nın annesi gibi diğer tüm kurbanlarının faili Norman’a göre annesiydi. Dizi bu durumu o kadar güzel anlattı ki izleyenler zaman zaman bu cinayetlerin aslında gerçekten Norma tarafından işlendiğini, Norma’nın bu cinayetlere şahit olarak akli dengesini yitirmiş olabileceğini düşündü. Ancak gerçek Norma, bu cinayetlerde sadece cesetlerin yok edilmesi konusunda evladına karşı koyamadığı için yardımcıydı. Hatta bazı cinayetlerden haberi bile olmadı.

Çoklu kişilik bozukluğu yaşayan insanlar üzerine çok sayıda film ve dizi yapıldı. Ancak Bates Motel tüm bu yapımlardan sorunun kaynağına inerek detayları göz önüne sermesiyle ayrıldı. Norman, çocukken tecavüze uğramamıştı, çok arkadaşı olmadığı için onu aşağılayan birileri de yoktu hayatında. Ancak babası hem kendisine, hem de çok sevdiği annesine o kadar kötü davranıyordu ki, izlediğimiz o ev ortamında sağlıklı bir bireyin yetişmesini beklemek zaten hata olurdu. Ayrıca o çok sevdiği annesi de çocuk yaşta ağabeyinin tecavüzüne uğramış ve bir çocuk sahibi olmuştu. Dolayısıyla Norma da psikolojik yönden hiç bir zaman çok sağlıklı bir birey olamamış, çocuğunun hastalığını her zaman kendisine yük görmekle birlikte asla kabullenmemiş, aşk olarak adlandırdığı bir çok ilişki yaşamıştı. Yaşadığı travmalar sonucu oğluna karşı aşırı bir koruma iç güdüsüne sahipken, bu durumun çocuğu üzerinde yarattığı etkiyi görememişti.

Sonuç olarak karşımıza çıkan insan profili, tahmin edileceği üzere insanların genelinden korkan, kadınlaraysa yaklaşmak isteyip de cinsel içgüdüleri devreye girdiğinde bambaşka birine dönüşen biri oldu. Aslına bakarsanız Norman, abisi Dylan’ın da dediği gibi kötü bir insan değil, sadece deliydi. Ancak annesinin bu gerçeği kabullenmemiş olması herkes için işleri çıkmaza soktu. Norman’a çok kızdım, sinirlendim ama her daim kendisine hissettiğim yegane duygu acıma oldu. Yazıyı uzattığım takdirde spoiler vermeden anlatamayacağım şeyler olduğu için buralarda veda etmek en doğrusu sanırım.

Eğer diziyi hiç izlememiş biriyseniz en başından bu yapımı izlemenizi tavsiye ederim. Bir insanın hayatı nasıl alt üst olur, nasıl bambaşka bir birey haline gelir görün. O katile içten içe nasıl acıyacağınızı size tarif etmem pek mümkün değil. Ancak final bölümünde Norman’ın abisiyle karşılıklı konuşmaları bile ne demek istediğimi anlamanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Finale dair ufak bir eleştirim de olacak; Dylan, babası Jacob’ın öldüğünü öğrenmedi. Dr. Edwards’ın kayıp olduğunu duyduk ama cesedi bulunmadı. Madeleine Loomis mahkeme sahnesinden sonra sırra kadem bastı. Bu konuların havada kalması dizinin genel büyüsünü bozmasa da keşke ne olduğunu öğrenseydik diye iç geçirmedim desem yalan olur.

Bu arada, olmaz ya, Türk dizi yapımcılarımız bu diziyi ülkemize uyarlamak isterlerse benden size küçük bir oyuncu kadrosu;

Norman Bates – Cem Üzümoğlu

Norma Bates – Berna Laçin

Alex Romero – Murat Han

Dylan Massett – Ümit Kantarcılar

Emma Decody – Algı Eke

Ancak bu diziyi televizyona uyarlamak tabii ki çok zor. Belki dijital yayın platformları PuHu ve Blu Tv bu işe kalkışırsa diye diziyi severek izleyen birinden bir tavsiye sadece.

Elveda Bates Motel, Elveda Norman Bates…