Saul Goodman Geliyor Mu? | Better Call Saul 3. Sezon 1. Bölüm

Better Call Saul, üçüncü sezonun ilk bölümü Mabel’la 10 Nisan günü ekranlara geldi. İlk iki sezonun pek beklenen etkiyi yaratmasa da dizi açısından başarılı geçtiğini düşünüyorum. Breaking Bad’in hayranlarından biri olarak söyleyebilirim ki, Better Call Saul nasıl ilerlese ilerlesin hayranlar tarafından sonuna kadar takip edilecektir. 

Ama Better Call Saul’un dizi başlarken hayal ettiğimiz efsane hikayenin çok uzağında olduğunu itiraf etmem gerekiyor. Peki dizinin bu durumda olmasının başlıca nedeni ne olabilir? Yani heyecan fırtınası estiren bir efsanenin spinoff’u nasıl bu kadar durağan geçebilir? Bana sorarsanız dizinin en büyük eksikliği neredeyse hiç tehlikeli sahneye sahip olmayışı. Geçtiğimiz sezonlarda iki kardeşin ego mücadelesine ve bu çekişmenin ortasında sıkışan bir kadının hikayesine tanık olduk. Neredeyse sadece dram izledik. Mike olmasa diziden bir Breaking Bad havası almak mümkün değildi. Çünkü dizide tehlikeli işlere bulaşan ve heyecan çıtasını yükselten sadece oydu. Doğrusunu isterseniz bu sezondan da pek umudum yoktu, ta ki Gus Fring’i duyana kadar. Gördüğüm en karizmatik kötü karakterlerden biri olan Gus’ın katılımı şüphesiz dizinin seviyesini daha da yükseltecektir. Fakat Better Call Saul’un beklenen seviyesine ulaşabilmesi için kardeş kavgasını daha fazla uzatmadan Saul Goodman’ın ortaya çıkması gerektiğini düşünüyorum. Bu sezonun ilk bölümü geçtiğimiz iki sezonun kopyası gibiydi. Ağır temponun artık bitmesi için yalvardığım anlarda imdadıma yine Mike yetişti diyebilirim. Lafı çok uzatmadan bu sezona ve ilk bölümüne Better Call Saul’un kare ası üzerinden değerlendireyim;

Jimmy McGill

İlk iki sezonda olduğu gibi Better Call Saul, Jimmy’nin Breaking Bad sonrasını anlatan siyah beyaz sahnelerle başladı. Bu defa sanki Jimmy’nin yeni kimliği biraz daha ön plana çıkartılıyor gibiydi bu da aklıma acaba ilerde daha ayrıntılı sahneler görebilecek miyiz sorusunu getirdi. Jimmy’i o çalkantılı serüvenden sonra pasta yapımıyla uğraşırken görmek beni hala üzüyordu ama onun yüzüne yansıyan mutsuzluğunun, benim üzüntümden kat be kat fazla olduğu apaçık ortadaydı. Bu sezon da siyah beyaz olan açılış sahnelerinde Jimmy’nin yine bir vukuata denk geldiğini gördük. Bu defa bir hırsızlık olayına şahit oluyordu. Daha doğrusu DVD çaldığını düşündüğüm hırsızın saklandığını görüp onu güvenliğe ve polise ihbar edip etmeme konusunda büyük tereddüt yaşadığına şahit olduk. Hırsızın yerini polise göstermeliydi fakat gammazlık ona pek uymuyordu. Ama gizli kimliği tehlikede olduğu için istemeye istemeye hırsızın yerini polise gösterdi. Kendini ne kadar mahcup hissettiği adeta yüzüne yansıyordu. Yaptığından o kadar rahatsız olmuştu ki bir anda kontrolünü kaybetti ve eski günlerini hatırlayarak bağırdı “Hiçbir şey söyleme, anladın mı! Bir avukat tut.“. Allah’tan polis ve güvenlik bu çıkışa bir anlam yükleyip başını büyük derde sokmadılar sadece güvenliğin küfrüne maruz kaldı. Artık bir avukat olmadığının farkına vardığı o an yüz ifadesi aslında her şeyi anlatıyordu.

Geçtiğimiz sezon finalinde duygusallığa izin verince kardeşinin eline büyük bir koz veren Jimmy, “acıma! acırsan, acınacak hale düşersin” sözünü bir kez daha bizlere kanıtlamış oldu. Her şeyi kardeşine bir bir anlattıktan sonra onun zekasına övgüler yağdırıp, eskiyi yad etmenin Chuck’ın öfkesini dindireceğini sanması gerçekten acı vericiydi. Bakalım Jimmy, kardeşinin planıyla yüz yüze gelince ne yapacak? Tüm bu hengamenin arasında Jimmy’nin başı bir de devletle belaya girmiş durumda. Hatırlarsınız geçtiğimiz sezon Jimmy bir askeri üstte kaçak reklam çekmişti. İşte o reklam gösterilmeye başlayınca Jimmy’nin oyuna getirdiği komutan gayet sinirli bir şekilde karşısına geçti ve reklamı yayından kaldırmazsa çarkların dönmeye başlayacağını söyleyerek bir anlamda onu tehdit etti. Chuck’ın başına açacağı beladan habersiz olan Jimmy bu tehdidi pek ciddiye almadı. Kardeşinin planınından haberi olsaydı yine öyle davranır mıydı bilemem ama görünen o ki Jimmy’i Saul Goodman’a dönüştüren olaylar zinciri artık başlamış oldu.

Chuck McGill

Hiç dikkatinizi çekti mi bilmiyorum, Jimmy’nin itirafını kaydettikten sonra inanılmaz bir soğukkanlılıkla normale dönmesi beni gerçekten çok şaşırttı. Yani az önce büyük bir aile trajedisinin muzdaribi olmuşken birden sanki önemli bir şey olmamış gibi davranması oldukça garipti. Ama bütün olanlardan sonra Chuck’ın mobilya verniklerini düşünerek hareket etmesi Jimmy’i uyandırmadı. Hala Chuck’ın ona nasıl bir düşünceyle baktığını anlamıyordu (anlamadım). Fakat en azından Chuck’ın bu cümlesinden sonra Jimmy’nin abisinin onunla ilgili hislerini artık anlamasını beklerdim “Bugün burada neler olduğunu unutacağımı sakın düşünme ve hesabını vereceğini de“. Chuck, Howard’a her şeyi anlattıktan sonra Howard’dan bu kaydı delil olarak kullanamayacakları yönünde bir uyarı alınca gayet kendine güvenen bir ifadeyle mümkün olan bir yol bildiğini söyledi. Bana göre Earnesto kaydı yanlışlıkla duyunca köpürmesinin nedeni de bu yolla ilgiliydi. Chuck bu kayıt olayıyla ilgili Jimmy’e ceza aldırabilir mi bilemem ama eğer bu kayıt duyulursa Jimmy’nin ünlü bir avukat olma hayalleri suya düşer gibi. Saul Goodman dediğinizi duyar gibiyim.

Mike Ehrmantraut

Geçtiğimiz sezon finalinde Mike’ın Hector Salamanca’ya suikast girişimi birilerinin müdahalesiyle bozguna uğramıştı. Mike bütün planının sekteye uğraması sonucu adeta çılgına döndü. Zaten işlerinde titiz insanların yaptıklarına çomak sokulması genelde onları çok sinirlendirir. Kendisini mutlaka izlemiş olmalıydılar peki ama nasıl? Aracını parça parça söküp, saatlerce uğraştıktan sonra aracına koyulan GPS’i bulması sizde de büyük bir hayranlık uyandırmadı mı? Daha önce de dile getirdiğim gibi, bana göre Better Call Saul’da Breaking Bad’e en yakın şey Mike Ehrmantraut’dur GPS’i bulduktan sonra birebir aynısından satın alarak, aracına koyulanın yerine yerleştirdi. İşte burada bir Breaking Bad sahnesi izleyerek Mike’ın akıl dolu numarasına şahit olduk. Aracına koyulan GPS’in, bir radyo kullanarak sürekli çalışır halde tutup pilini bitirdikten sonra birilerinin gelip onu değiştirmesini bekledi. Öyle de oldu birileri gelip Mike’ın aracındaki GPS’i alıp yerine yenisini koydular. Bilmedikleri araçta bulunan GPS Mike’ın değiştirdiğiydi ve artık Mike onları izleyebiliyordu. Beklediğimiz gibi Mike onların peşine takıldı. Ne dersiniz Gus Fring’i görme zamanımız geldi mi?

Kim Wexler

Better Call Saul’da en masum karakter olarak rahatlıkla Kim’i gösterebilirim. İşinden ayrılarak kendi bürosunu açması gibi cesaret isteyen hamleler elbette Jimmy’e karşı hissettiği sevgiden kaynaklanıyor ama bu yolda ilerlerken sonuna kadar ona güvenebilir mi? Şimdiye kadar birçok defa kendini hayal kırıklığına uğramış hissetse de hala onda bir ışık görebilmesi Jimmy için büyük şans.

Sürekli Jimmy ile Chuck’ın savaşının arasında kalan Kim, henüz onarılamaz bir yara almadı fakat bunun daha fazla böyle gitmeyeceğini düşünüyorum. Saul Goodman’ı ortaya çıkaracak en büyük etkenlerden birinin Kim olacağı kanısındayım. Bakalım Kim bu sezon Jimmy’den ümidi kesip, Saul’un doğuşuna sebep olacak mı?

 

Utku Ertem

Yabancı dizi denilince meraklı kelimesinin asla karşılamaya yetmeyeceği, her kategoriden birçok dizi takip edebilen, diziler üzerine yazmayı, konuşmayı seven ve son on yılı baz alırsak, tam bir yerli dizi karşıtı. Hayat felsefesi, Gregory David Roberts’ın Shantaram’ında dediği gibi “Kader seni güldürmüyorsa espiriyi anlayamadın demektir.”

Önceki Yazı

Outlander Yeni Sezonundan İlk Fragman

Sonraki Yazı

Star Wars: Rebels 4. Sezon Fragmanı İncelemesi