Tutkunun Peşinden Koşarcasına | Fi (Spoilersız)

Azra Kohen’in aynı adlı roman serisi Fi – Çi – Pi ‘den uyarlanan Fi dizisi 31 Mart Cuma akşamı seyirciye merhaba dedi. Doğuş grubuna ait online televizyon platformu puhu tv üzerinden ücretsiz olarak erişime açılan Fi dizisi, daha yayınlanmadan önce gerek oyuncu kadrosu gerek fragmanlarıyla çok ses getirmişti. Bu yazıda genel olarak dizinin ilk bölümünü önce spoilersız olarak bahsedeceğim.

Fi dizisi aslında iki farklı kategori insanlar tarafından izleniyor. Daha önce kitap serisini okuyan ve okumayan. Ben ikinci kategorideyim. Kitap serisini okumadım o yüzden daha objektif analiz edeceğimi düşünüyorum.

Fi dizisinin benim açımdan ortaya koyduğu en önemli şeylerden biri yaklaşık 60 dakikadan oluşan bölümleri. Günümüzdeki televizyon dizilerinin ortalama 150 160 dakika sürdüğünü düşünürsek bu rakam gerçekten çok iyi.  Klişelerden uzak ve anlamsız uzun bakışmaların olmadığı bir yapım olmuş Fi. Seyirciyi uzunluğu ile baymaması da cabası. Burada dizinin şimdilik iki sezon planlandığını ve her bir sezonun 13 bölümden oluşacağı bilgisini de verelim.

İkinci olarak beni en çok etkileyen şey ise dizinin sinematografisi oldu. Televizyonda bizi bayım bayım bayan dizilerin aksine, Fi’nin her bir sahnesi mükemmel bir ışıklandırma ve harika kamera açılarıyla çekilmiş. Her bir bölümü, sinemada bir film izliyormuşcasına bir etki bırakıyor.

Spoilersız olarak söyleyebileceğim son şey ise, doğru oyuncu seçimleri. Her bir karaktere cuk oturacak oyuncular seçmişler. Dizinin kurgusu öyle bir yaratılmış ki, sanki bir senaryoyu değil gerçek hayattan kesitler izliyormuş gibi oluyorsunuz. Fi’nin burada ortaya çıkan bir özelliği daha var oyuncu kadrosunda, daha önce pek görmediğimiz genç oyunculara sıkça fırsat vermesi.

Buğrahan Erbar

Önceki Yazı

Black Lightning’e İlk Bakış

Sonraki Yazı

Hırsın Dizi Bulmuş Hali : Fi | SoruYorum