Uzun süredir beklediğimiz bir dizi olan ve geçtiğimiz hafta cuma günü ikinci sezonuyla geri dönen Sense8 için ekibimizden Batuhan Tozkoparan‘la yılbaşı özel bölümünde de yaptığımız gibi bu sezon boyunca bölüm incelemeleri yapalım dedik. Yılbaşı özel bölümü incelememize buradan ulaşabilirsiniz. Yazının buradan sonrası SPOİLER içermektedir.

Hamza-Selam Batuhan. Hızlıca konuya girelim diyorum zira uzun süredir beklediğimiz için soluksuz izlediğim bir bölümdü. Hızımı alamayıp iki kere izledim hatta ben.

Batuhan-Selam Hamza. Aynen öyle ben de soluksuz izledim bölümü, sezona hızlı bir başlangıç yaptık konuşacak konumuz çok gibi düşünüyorum.

Hamza-Evet bence de konuşacak konumuz çok. Şimdi öncelikle Nomi ve Amenita’yı yılbaşı özel bölümündeki yaptıkları araştırmayı genişletmiş ve daha derinlemesine irdelediklerini farketmişsindir. Onlar sayesinde duyusalların “homo sensoriyum” diye bir türden geldiklerini öğrendik. Dizinin artık duyusalların nasıl var olduklarını cevaplaması gerekiyordu ki bunu bilimsel bir temellendirmeyle izleyiciye geçirmeye çalışmaları etkileyiciydi. Bu sorunu 2. sezonun başında cevaplayıp Whispers gibi daha önemli diğer konulara ağırlık vermeye başlamalarını da yerinde bir hamle olarak gördüm ben senaryo açısından.

Batuhan-Evet fark etmemek elde değil bölümün en eğlenceli sahnelerinden biriydi. Dizinin izleyiciyi etkilemeyen bir sahnesi yok gibi. Duyusalları da bu şekilde açıklamaları yerinde ve güzel oldu tabi. Herkesin merakla beklediği Whispers olayının açıklanması da heyecanı doruk noktasına ulaştırıyor.

Hamza-Bölümün en heyecanlı sahneleri Whispers ve Will’in birbirleriyle akıl oyunu oynadıkları sahnelerdi. Birbirlerinin nerede olduklarını anlamaya çalışırken yaptıkları akıl yürütme yöntemleri beni çok etkiledi. Biraz Sherlock tadı almadım desem yalan olur ama. Sen ne düşünüyorsun?

Batuhan-İlk olarak Will’e bir şey olacak diye korkmadım değil ama ana karakterlerden biri hemen ölemez diye kendimi avutup sahneye odaklandım.(Batuhan bunu söylerken aklıma nedense Ned Sark geldi.) O sahneleri nefesimi tutup izledim desem yeridir. İlk başta Will’in Londra tahmininin ardından Whisper’ın bulunduğu odanın  bir sahne olduğunu göstermesi ve şimdi sıra bende diyerekten Will’in yerini tespit etmeye çalışması ve tahminini söyledikten sonra amatör demesiyle “Eyvah kesin buldu!” diye kalakaldım. Sonrasında gördük ki herkes birbiriyle oynuyor. Will ve Rİley Whisper’ı güzelce kandırdılar. Bu bölümün en heyecanlı sahnesiydi diyebilirim benim için.

Hamza-Aynen ben de öyle tedirgin oldum orada. Sonra Amsterdam’da olduklarını öğrenince derin bir oh çektim. Will’in birinci sezondan beri gördüğü küçük kız olan Sara Patrell’in de Whispers tarafından öldürülmüş olması Will’in Whispers’la arasındaki meseleyi bir yandan da özel kılmaya başlamıştı sanki. Sara’nın durumunun da açıklanmış olması ve “Kim bu kız?” sorularının da cevap bulmuş olması ilk bölümden daha derin konulara yer vereceklerinin sinyaliydi zaten.

Batuhan-Sara sahneleri beni oldukça duygusallaştırdı.

Hamza-Aynı şekilde beni de. Ayrıca daha önce hiç görmediğimiz bir karakter de vardı o sahnelerde Jonas ve Whispers dışında o karakteri de ilk kez gördük. Orada olduğuna göre onun da bir duyusal olduğunu varsayabiliriz ama kim olduğunu gerçekten merak ediyorum.

Batuhan-Kim olduğundan çok tarafını merak ediyorum bende. Bu sahneler de bana Ghost Whisperer’ı anımsattı.

Hamza-Sense8’in en ilginç tarafı da o.Aslında kimin hangi tarafta olduğunu tam kestiremiyorsun. Mesela ben Angelica ile Whispers’ın birlikte çalıştıklarını hiç düşünmezdim. Hele birlikte olduklarını hiç düşünmezdim o öpüşme sahnesinden sonra yaşadığım duygu karmaşasını anlatamam.

Batuhan-Bu bölümde röportaj sırasında “ben kimim?” sorusuna verilen cevaplar sanırım benim “en” sahnemdi.

Hamza-Aynen öyle orada da güzel yerlere, düşüncelere değindiler bence. Hernando’nun Lito’yla birlikte ilk galasına gitmiş olması zaten büyük bir olaydı ki gazetecinin sorusu karşısında en zor durumda kalan da oydu. Kadının da Hernando’ya “üzerinde kıyafetlerin varken tanıyamadım” şeklindeki çıkışı çok çirkindi.

Batuhan-Ama işte muhteşem sekizli gereken cevabı çok iyi verdi orada. Birbirlerine ihtiyaçları olduğumda yardım etme çabaları beni sevindiriyor açıkçası.

Hamza-Aynen öyle. Yeni Capheus’un da kadroda çok sırıtmadığını ve kadroya iyi uyum sağladığını hissettim bu bölümde ben.

Batuhan-Eskisine göre biraz yaşlı sanki.

Hamza-İri yapılı olduğundan öyle hissetmiş olabilirsin. Bölümün en önemli olayıysa bölüm sonunda Whispers’ın gerçek kimliğini öğrenmiş olmamızdı bence. Buradan sonra işlerin nasıl gelişeceğini çok merak ediyorum açıkçası.

Batuhan-Bomba etkisi yarattı o sahne, resmen ayakta izledim.

Hamza-Aynen bir an kendime gelemedim direk diğer bölüme başladım hemen ama devamında ne olduğunu ikinci bölüm incelemesinde konuşacağız. Şimdilik teşekkürler kendine iyi bak.

Batuhan-Evet öyle yaparız. Ben teşekkür ederim.

Siz de bölümle ilgili düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.