Yılın en güzel zamanı geldi! House of Cards, bir yıllık uzunca bir aranın ardından 30 Mayıs’ta 5. sezonuyla geri dönüyor. İki sezon arası bu kadar uzun bir süre olunca haliyle diziye dair bazı ayrıntıları unutabiliyoruz. Eğer geçen sezon neler olduğunu kısaca hatırlamak ve 5. sezona dair bilgi edinmek istiyorsanız, bu yazı size ilaç gibi gelecek.

Hatırlatmalara başlamadan önce ufak bir uyarı: Yazının ilk sayfası 4. sezonun özetidir, ikinci sayfası ise 5. sezona dair spoiler içerir!

Underwoodların evliliğinin, House of Cards’ın bel kemiğini oluşturduğu bir gerçek. Ancak 4. sezonun tamamında bu ilişkinin etkisini açıkça görebilir hale geldik. Sezonun başında Claire, annesinin çiftliğinde yeni ortağı Leann’le planlar kurmaya başlamıştı hatırlarsanız. Bütün sezon bu planların peşinde koşan ikili, ne pahasına olursa olsun önlerine çıkan bütün engelleri aşmayı başardı. Ancak bu konuya birazdan değineceğim.

Hapishaneden henüz çıkan Lucas Goodwin tarafından vurulan Frank, birkaç bölüm boyunca hastanede kaldı. Karaciğer nakline ihtiyacı vardı ve ona bu durumda yardım edebilecek tek kişi tabii ki Doug’dan başkası değildi. Sağlık Bakanı’nı -tehditle de olsa- ikna etti ve Frank’i nakil listesinin en başına almayı başardı.

Tüm bunlar olurken Frank komadaydı ve yönetim, ne yaptığından bir haber olan Donald Blythe’daydı. Claire tabii ki duruma el attı ve Blythe’ı yönlendirmeye başladı. Lucas’ın ölmeden önce bıraktığı notu bir basın açıklamasında okuyup, notta yazan bütün iddiaları reddetmesiyle birlikte de, Frank’i Zoe cinayetine bağlayan bütün kanıtları yok etmiş oldu.

İkili tüm bu sıkıntıların ardından Beyaz Saray’da yeniden bir araya geldiler. Claire nihayet Frank’in yanında yer almaya karar vermişti. Eğer Claire, Underwood’ların hayatını konu alan bir kitap yazan Tom Yates’le bir ilişkiye başlamasaydı, bu kararının sonuçlarına bu kadar kolay katlanabilir miydi pek emin değilim açıkçası.

Claire’in asıl planı, mecliste kendi memleketi olan Texas’ı temsil etmekti. Seçilemeyeceğini anladığında ise hedefini daha yüksek bir mevkii’ye çevirdi: Başkan Yardımcılığı. Ancak Frank tabii ki böyle bir şartı kabul etmedi ve ikili, kısa bir süreliğine de olsa sessiz sedasız yollarını ayırdı. Ta ki Frank, Kentucky’li bir senatör’ün Claire için oy vermesini sağlayana kadar.

Claire, her ne kadar bu durumdan memnun olduğunu fakat seçimde Durant’in yanında olduğunu söylese de; Leann’le yaptıkları planın tıkır tıkır işlediği aşikardı. G7’de alınan kararlarda, Claire’in ne denli önemli bir rolü olduğu da anlaşılınca, seçimde Frank’le birlikte yarışmaması için önünde hiçbir engel kalmamış oldu. Yeni başkan yardımcısı adayı Claire Underwood’du.

Hararetli bir tartışma sırasında Frank’in gerçekten katil olduğunu ve neler yapabileceğini öğrenen Durant ise böylece yarıştan çekilmiş oldu. Ancak sırada Underwood’ların Cumhuriyetçi rakibi Will Conway vardı.

Will Conway’in askeri geçmişi seçimde ona büyük bir avantaj sağlıyordu. Frank, Conway’in Pollyhop skandalını ortaya çıkarsa da yine de rakibini elemeyi başaramamıştı.

ICO’nun bir aileyi kaçırmasıyla, sezonun sonunda işler iyice kızışmaya başlamıştı. Teröristleri vazgeçirmek adına Will ve Frank beraber çalışmak zorunda kalmışlardı. Ancak Frank yine yapacağını yaptı ve ICO’nun elebaşını Claire sayesinde ikna etmeyi başardı ve aileyi kurtardı. Durumdan hiçbir şekilde yararlanamayan Conway ise küplere binmişti. Tam da bu dakikada işler tersine gitti ve ailenin babası, teröristler tarafından katledildi. Underwood’ların planı istediği gibi gitmemişti.

Seçimlere haftalar kala, durum Underwood’lar için hiç de parlak görünmüyordu. Olayların gidişatını ise Claire’in tek bir cümlesi değiştirmeye yetti: “İnsanların kalplerini kazanmaya çalışmaktan bıktım. Onları korkutabiliriz.”

Ve böylece, Amerika ICO’ya karşı savaş ilanetmiş oldu. Sezon finalinin son dakikalarında Claire’in de dördüncü duvarı yıkmasıyla, heyecan doruğa ulaşmış oldu.

“Teröre boyun eğmeyiz. Terörü biz yaparız.”

Dikkat! Yazının bundan sonraki kısmı 5. sezona dair spoiler içerir!