Netflix’in son bombası 13 Reasons Why, ilk sezonunun yayınlanmasıyla beraber büyük ilgi odağı olmuş durumda. Dizi, ele aldığı konu itibariyle tartışmaların da odağı haline gelmiş olsa da, severek izleyenlerin sayısı yadsınamayacak kadar fazla. Dolayısıyla yayınlanmasının üzerinden aylar geçmiş olsa bile hala popülaritesini korumaya devam ediyor.

Diziyi eleştiren kesimden de olsanız, beğenerek izleyen kesimden de; bu yazının ilginizi çekeceğini düşünüyorum zira ben araştırma yaparken çok şaşırdığım bilgilere ulaştım.
katherine langford ile ilgili görsel sonucu

 1. Herkesin hemfikir olduğu bir şey varsa, o da Katherine Langford’un hayatının bundan sonra eskisi gibi olmayacağı. Langford, 13 Reasons Why’dan önce yalnızca iki kısa filmde rol almış. Bu denli büyük bir rol için oldukça kısa bir CV gibi görünse de, yapımcılarla yaptığı Skype görüşmeleri sonucu Hannah Baker rolünü almayı başarmış. Görünüşe göre bir oyuncunun yeteneği kilometrelerce öteden, bir bilgisayarın ekranından bile anlaşılabiliyormuş…
  lady gaga katherine langford
 2. Katherine’in sanata ve oyunculuğa olan ilgisi aslında tamamen Lady Gaga sayesindeymiş. Langford, Gaga’nın bir konserinden sonra eve gelir gelmez piyano çalmaya çalıştığını ve bir hafta içinde kendi kendine öğrendiğini açıklamış. “O konser, benim için neredeyse spiritüel bir deneyimdi. Lady Gaga’nın performansından öyle etkilendim ki, konserden sonra kariyerimin bu yönde ilerlemesi gerektiğinden emin oldum.”
  netflix ile ilgili görsel sonucu
 3. Dizi yayınlanmadan önce, bir intihar uzmanı Dan Reidenberg (Evet, bu gerçek bir meslek. Evet, ben de en az sizin kadar şaşkınım…) Netflix’e, diziyi yayınlamamaları gerektiğini belirtmiş. Reidenberg’e göre dizi, benzer süreçten geçen gençleri olumsuz yönde etkileyebilirmiş. Ancak Netflix, Reidenberg’ün bütün uyarılarına rağmen diziyi yayınlamayı seçmiş. Dizinin yarattığı büyük sansasyon sonrası Dan Reidenberg ise bu açıklamayı yapmış: “Netflix’in intihar, uyuşturucu bağımlılığı ve tecavüz gibi konulara dikkat çekmeye çalıştığının farkındayım. Ancak bu diziyle beraber bu konuları öyle yanlış bir noktadan ele aldılar ki dizinin yarattığı olumsuz etkinin, amaçladıklarından çok daha fazla olması kaçınılmaz…”
  .
  jay asher ile ilgili görsel sonucu.
 4. Dizinin uyarlandığı kitabın yazarı Jay Asher, kitap için ilhamı yakın bir akrabasının intihara kalkışmasından sonra aldığını belirtmiş. Her ne kadar konu gerçek kişilerden esinlenilmiş olsa da, Asher’ın söylediklerine göre intihar eden bu yakını geride Hannah gibi kasetler bırakmamış. Yine de, bu üzücü olay sonrası intihar eden kişinin yakınlarının neler hissettiğini anlamak için aile üyeleriyle röportajlar yapmış ve hikayeye bakış açısını buna göre belirlemiş.
  .
  .
 5. Daha evvel şu yazıda da belirttiğim üzere, dizinin yapımcılığını ünlü şarkıcı Selena Gomez üstlendi. Ancak son haftalarda yaptığı bir açıklamaya göre Gomez, dizinin aslında 2012 yılında bir film projesi olarak düşünüldüğünü ve kendisinin bu projede Hannah Baker’ı oynamak üzere hazırlandığını belirtti. Ancak daha sonra bir dizinin hikayeyi daha iyi anlatabileceği fikrini Netflix’le paylaşma kararı almış. Baş rolde Katherine’in olmasının, izleyicinin Hannah’yla daha kolay empati yapabilmesini sağlayacağını düşünmüş. “Doğru karar!” dediğinizi buradan duyar gibiyim…
  .
  .
 6. Baş rol oyuncuları Katherine Langford ve Dylan Minnette, dizide yer almadan önce kitabı okumamışlar. Langford kitabı, dizideki rolü kesinleştikten sonra okumuş ve Hannah karakterine ve projeye yürekten bağlanmış. Minnette ise senaryonun kitaba birebir bağımlı kalmamasını çok mantıklı bulmuş.
  .
  .
 7. Dizinin izleyici kitlesi hayli genç olunca yapımcılar, dizideki geçmiş sahnelerin şimdiki zamandan ayırt edilebilmesi için bazı renk oyunları kullanmışlar. Buna ek olarak, Clay’in daha ilk bölümde bir kaza geçirip yaralanmasını sağlamışlar ki hikaye, izleyicinin kafasında soru işaretleri bırakmasın.
  .
  dylan minnette greys anatomy ile ilgili görsel sonucu.
 8. İnanması güç ama Kate Walsh (Olivia Baker), Dylan Minnette (Clay Jensen), Mark Pellegrino (Şerif Standall), Wilson Cruz (Dennis Vasquez) ve Ajiona Alexus (Sheri Holland) gibi oyuncuların hepsi, daha önce bir şekilde Grey’s Anatomy’de rol almışlar.
  .
  brian d'arcy james shrek ile ilgili görsel sonucu.
 9. Hannah’ın babasını canlandıran Brian d’Arcy James, daha önce Shrek’in Broadway Müzikali’nde yer almıştır.
  .
  .
 10. Her ne kadar uyarlama bir yapım olsa da, kitaptaki sonla, dizideki son aynı değil. Kitapta, Hannah ilaç içerek intihar ediyor ancak dizide Hannah, çok konuşulan bir sahneyle bileklerini keserek intihar etmekte. Bu değişikliğin sebebini ise dizinin bir diğer yapımcısı Brian Yorkey şöyle açıklamış: “Gereksiz yere değişiklikler yapmak istemedik ama, böyle önemli bir sahnenin akılda kalması gerektiğini ve izleyene bir şeyler hissettirmesini istedik. Bunu öyle bir şekilde çekmeliydik ki, izleyici Hannah’ın acısını neredeyse içinde hissedebilmeliydi. Bu sahneyle amacımızı başardığımızı düşünüyoruz.”