Better Call Saul’deki 20 Breaking Bad Göndermesi

Geride bıraktığımız üç sezon itibarıyla Better Call Saul’den Breaking Bad tadını en fazla bu sezon aldığımı söylemem gerek. Yine ikisinin farklı diziler olduğu yönündeki tartışmalara girmek istemiyorum çünkü Better Call Saul’den aynı tatları beklememenin pek mümkün olduğunu sanmıyorum. Konu farklı olsa da oyuncuların benzer üst seviye performansları ve her şeyden önce, Breaking Bad evrenindeki her konunun mutlak hakimleri Vince Gilligan ve Peter Gould’un direksiyonda olması izleyiciye başka bir seçenek bırakmıyor diye düşünüyorum.

İlk bölümden bu yana, Breaking Bad’den hatırladığım her sahne beni fazlasıyla mutlu etti hatta biraz da duygulandırdı diyebilirim. Ne kadar da özlemişim… Sizlerin de dikkatini çekti mi bilmiyorum ama ilk bölümden itibaren Breaking Bad’e birçok gönderme yapıldı. Dün yediğini unutanlar için sadece tanıdık birkaç karakter, fil hafızasına sahip hayranlar içinse inanılmaz detaylar… Ben de bunların çoğunu fark ettim ama bazılarını iyice araştırdıktan sonra ancak görebildim; ki bir kez daha Gilligan ve Gould’a şapka çıkarttım. İşte bazılarını görür görmez ya da duyar duymaz tanıdığım ve bazılarını da hiç fark etmediğim göndermeler;

Unutmadan, Breaking Bad’i ve Beter Call Saul’u izlememişseniz, izlemeyi de düşünüyorsanız aşağıdaki göndermeleri görmenizi spoiler tehlikesi açısından hiç tavsiye etmiyorum.

Ayrıca bazı görsellerdeki görüntü kalitesinin düşük olduğunun farkındayım. Bazı göndermeler için görsel bulmak bile zor oldu. Anlayışınız için teşekkürler.

– The Cinnabon

Herhalde çoğunuzun aklına o siyah beyaz sahneler hemen gelivermiştir. Bana Breaking Bad’i hatırlatan ilk sahnelerdi onlar. Breaking Bad izleyenler hatırlayacaktır, Saul Goodman’ın geri dönüşü olmayan planını ve onu devreye sokuşunu. Her ne kadar Saul’u hiç o kadar mutsuz ve umutsuz görmeye alışkın olmasam da yine de o sahneler efsanenin Better Call Saul boyunca bizlerle olacağının ispatı gibiydi.

– Mike Ehrmantraut

Breaking Bad’de büyük bir hayran kitlesi oluşturan Mke’ın, Better Call Saul’da adeta geçmişine ışık tutuldu. Polisliği neden bıraktığı, niçin illegal yollara saptığı, Saul’le, Gus Fring’le nasıl tanıştığı… O hayran olduğumuz zekasının ve kişiliğinin nasıl şekillendiği en ince ayrıntısına kadar anlatılmış. Breaking Bad’de hayranı olduğum Mike, Better Call Saul’da da benim için aynı etkiyi koruyor.

– Tuco Salamanca

Breaking Bad’den tanıdığımız bir diğer karakter, Hector Salamanca’nın yeğeni, çılgın kartel Tuco’yu gördüğüne her halde bütün Breaking Bad hayranları çok sevinmiştir. Akıl almaz öfkesi önce Saul’un ardından Mike’ın başına büyük belalar açtı. Mike’ın sayesinde şimdilik bu beladan kurtulmuş görünüyorlar ama unutmadan şimdilik.

– Jesse Pinkman

Breaking Bad – özellikle de Jesse – hayranlarının bu göndermeye çok şaşırdığını düşünüyorum. Neden mi? Çünkü fark etmesi çok zordu. Misal Breaking Bad ve Better Call Saul konusunda çok iddialı olmasam da detayları dikkatle takip ettiğimi söyleyebilirim. Ama Jesse’nin o meşhur duvar yazısını ben fark edemedim. Yine de görebilenlere şapka çıkartıyorum. Yo, Bitch!

– Casa Tranquila

Breaking Bad izleyicisi için unutulmaz bir yerdir bu mütevazi huzur evi. Hector Salamanca’nın ve Gus Fring’in unutulmaz sonları aynı zamanda Saul’un macerasının başlangıç dönemleri bu yerde gerçekleşmiştir.

– Domingo “Krazy-8” Molina

Breaking Bad’de maceranın yeni başladığı sırada Walter ve Jesse’nin esir aldığı Krazy-8, Better Call Saul’da da karşımıza Hector Salamanca’nın altında çalışan bir uyuşturucu satıcısı olarak çıktı.

– Hector ‘Tio’ Salamanca

İsmini duyunca aklıma ilk gelen, Gus Fring’e karşı duyduğu nefret olmuştur hep. Bir zamanlar kartelin en gözdelerinden biriyken Gus’ın da katkılarıyla giderek gözden düşmüştür. Bu durum ona olan nefretini daha da körüklemiştir. Better Call Saul’da sapasağlam ayakta karşımıza çıkan Tio, Breaking Bad’de tekerlekli sandalyede ve bakıma muhtaç bir durumdaydı. Bu duruma nasıl geldiğiyle ilgili açık bir bilgi verilmemişti ama geçen diyaloglarda inme sonucu bu hale geldiği söylenmekteydi. Better Call Saul’un bu sezonunu izleyenlerin gülümsediğini sanıyorum.

– The Cousins

Acımasızlıklarıyla hafızalarda yer edinen Breaking Bad’in unutulmaz ikilisi, Hector’un yeğenleri ve Tuco’nun kuzenleri olan Leonel and Marco Salamanca, Better Call Saul’da da karşımıza çıkan karakterlerden. Onları, Hector’un emriyle Mike’ı torunu Kaylee vasıtasıyla tehdit ettiklerinde görmüştük.

– Gus Fring

Breaking Bad’deki en çok sevilen karakterlerden birisi şüphesiz Gus’tır. Bana göre onun Better Call Saul’da olması dizinin seviyesini oldukça yükseltecektir. Bu büyük uyuşturucu patronu, dizide Mike’ın Hector Salamanca’yı öldürmesine engel olduktan sonra ona iş teklifinde bulunmuştu. Böylece Breaking Bad’deki ayrılmaz ikilinin nasıl bir araya geldiğinin hikayesine tanık olduk.

– Los Pollos Hermanos

Gus’ın uyuşturucu ticaretinde paravan olarak kullandığı bu restoran zinciri, Breaking Bad evreninin temel faktörlerinden. Better Call Saul’da da Hector’u öldürmesi engellendikten sonra aracına konan GPS’i fark eden Mike, kendisini takip edenleri müthiş bir ustalıkla izlemiş ve yolu bu restorana düşmüştü. Onun olacaklardan haberi olmasa da bizlerin aklına Gus’ın yüzü çoktan gelmişti.

Utku Ertem

Yabancı dizi denilince meraklı kelimesinin asla karşılamaya yetmeyeceği, her kategoriden birçok dizi takip edebilen, diziler üzerine yazmayı, konuşmayı seven ve son on yılı baz alırsak, tam bir yerli dizi karşıtı. Hayat felsefesi, Gregory David Roberts’ın Shantaram’ında dediği gibi “Kader seni güldürmüyorsa espiriyi anlayamadın demektir.”

Önceki Yazı

Amazon, The Tick’in Fragmanını Yayınladı

Sonraki Yazı

Narcos’un 3. Sezonuna Hazır Mısınız?