Cadılar Akademisi | Little Witch Academia (TV)

Büyünün gerçek olduğu, sihirli sözcüklerle birçok şeyin yapılabildiği ve cadıların insanlar içinde yaşadığı bir dünya düşünün… İşte bu dünya Little Witch Academia (TV)’nın temelini oluşturuyor. Dünyada cadılığın (her ne kadar bazı sorunlar olsa da) kabul gördüğü, cadılar için okulların olduğu bir evren olan Little Witch Academia (TV), 2017 kış sezonunun en sevilen animelerinden birisi oldu.

Little Witch Academia (TV) orijinal bir seri. Yani herhangi bir manga ya da oyundan uyarlama değil. Kill la kill’in de stüdyosu olan Trigger, tıpkı Kill la kill’deki gibi yine orijinal, yer yer absürt ve oldukça eğlenceli olmasına rağmen ciddi bir şeyler de söylemeye çalışan bir anime yapmış. Fakat bu seri elbette sadece Trigger’ın değil. Hemen kısaca serinin doğuşundan bahsetmek istiyorum zira bunun gibi yapımlar an itibariyle animenin geleceği olarak görülüyor.

2010 yılında  “Young Animator Training Project” ismiyle yola çıkan, 2011-2014 yılları arasında “Anime Mirai” ismiyle anılan, 2015’den sonra ise “Anime Tamago” adını alan bu kuruluş Japanese Animation Creators Association (JAniCA) tarafından da desteklenen, yeni animasyon çizerlerine fikirlerini sunması için fırsatlar sunan bir oluşum. İşte bu oluşumun 2013 yılında Little Witch Academia isimli 26 dakikalık bir anime en fazla dikkati çeken proje oldu. Öyle ki 2015 yılında yaklaşık bir saatlik Little Witch Academia: Mahoujikake no Parade ismiyle devam filmi bile geldi. 2017 yılında ise orijinal işlere olan merağı sayesinde animenin geleceği olarak görülen Trigger stüdyosu tarafından seri olarak yayınlanmaya başladı. Hemen belirteyim 25 bölüm olarak yayınlanan tv serisi, 2013 yılında yayınlanıp 2015’de devamının geldiği yapımlara alternatif bir hikaye sunuyor. Yanı benzerlikler var, genel konsept aynı ama bazı değişiklikler ile tv serisinde anime ufak tefek değişikliğe uğramış ve hikayenin tamamını görüyoruz.

Bu arada daha önce Gintax‘da çalışan fakat sonra Trigger ismiyle kendi animasyon stüdyolarını kuran animasyoncular tarafından hazırlanan Little Witch Academia sadece Anime Mirai’nin en fazla dikkat çeken işi değil, aynı zamanda Trigger’ın da aslında ilk resmi animasyonuydu.

Trigger’ı ve işlerini bu kadar övmek yeterlidir diye düşünüp animenin künyesine bakalım diyorum;

Türler: Komedi, macera, büyü, okul, fantastik

Yönetmen: Aynı zamanda serinin asıl yaratıcı olan You Yoshinari. O da daha önce Gintax’da çalışmış daha sonra da Trigger’a katılmış kişilerden birisi. You Yoshinari’nin geçmiş referansları da oldukça sağlam. Zira daha önce Neon Genesis Evangelion ve Tengen Toppa Gurren Lagann gibi animelerde ana animasyon yönetmeni olarak yer almış.

Senaryo: Animenin yaratıcısının You Yoshinari olduğunu söylemiştik, doğal olarak hikayenin ana konsepti de onun elinden çıkma… Fakat tv serisi için konsepti genişleten birkaç isim var. Bunlardan en çok dikkat çekeni ise; Michiru Shimada.

Müzik: Aynı zamanda Fullmetal Alchemist, Rokka no Yuusha, Sakasama no Patema ve Zetsuen no Tempest gibi animelerin sahne müziklerinin arkasındaki bir isim olan Michiru Oshima, bu serinin de müziklerini yapan kişi. Oldukça eğlenceli ve görkemli sahne müziklerinin olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

Seiyuu: Animenin asıl karakteri olan Atsuko Kagari yani Akko‘yu Megumi Han (Ore Monogatari!!Rinko, Nagi no AsukaraHikari)  seslendiriyor. Akko’nun bir nevi düşmanı diyebileceği Diana‘yı ise Yoko Hikasa (High School DxDRias, K-On!Mio, No Game No LifeStephanie) seslendiriyor. Okulun öğremenlerinden olan Ursula-Sensei‘yi tecrübeli bir isim olan Noriko Hidaka ( Psycho-PassDominator, Ranma ½Akane ) sesiyle hayat veriyor. Akko’nun yakın arkadaşlarından olan Lotte‘yi Fumiko Orikasa (BleachRukia, Code Geass Shirley, Hellsing UltimateVictoria) seslendirirken, diğer bir yakın arkadaşı olan Sucy‘i de Michiyo Murase seslendiriyor.

Konusu: Hikaye Akko’nun ünlü bir cadı olan Shiny Chariot’un şovunu izleyip cadı olmak istemesiyle başlıyor. Bunun için cadı adaylarına sihir dersleri veren Luna Nova Akademisine kayıt olur. Daha ilk bölümden başını belaya sokmayı başaran Akko, Lotte ve Sucy’yle iyi arkadaş olurken ünlü cadı ailesinden olan Diana ile bir türlü anlaşamaz. Akko’nun rehber öğretmeni olan Ursula Sensei’ye ise büyük bir iş düşmektedir. Zira Akko sihir yapmayı bir türlü beceremez.

Sihir yapmayı geçin süpürge ile uçmayı bile beceremeyen Akko başını türlü türlü belaya sokarken diğer yandan da insanların ilgisini çekmeyi başarıyor. Fakat asıl amacı olan Shiny Chariot ile tanışmayı çok istiyor. Elbette seri boyunca ilginç gelişmeler de oluyor. Özellikle yan karakterlerin altının çok iyi doldurulduğunu belirtmeliyim. Animenin 25 bölüm oluşu buna büyük bir etken. Akko birçok yan karakter ile maceraya atılabiliyor ve bu sayede yan karakterleri de daha iyi tanımış oluyoruz.

Hikaye örgüsünü genel olarak beğenmekle birlikte karakterlerin çok da özgün olduğunu söyleyemeyeceğim. Akko birçok animede karşımıza çıkan sevimli ama şapşal, aceleci ve heyecanlı ama inandığı şeyden de kolay kolay vazgeçmeyen bir karakter. Ne var ki serinin de izlerken en çok keyif veren karakteri. Saçmalık konusunda sınır tanımayan Akko’nun sakin arkadaşı Lotte, umursamaz arkadaşı Sucy ve yıldızlarının pek uyuşmadığı Akko’nun tam tersi karakterde olan, fevri olmadığı gibi çalışkan ve gerçekçi olan Diana karakterleri birbirlerini çok güzel tamamlıyor. Tabii bir de hikaye ilerledikçe göründüğü gibi olmayan karakterlerimizi de daha iyi tanımaya başlıyoruz. Hal böyle olunca ortaya oldukça izlenesi ve eğlenceli bir anime çıkıyor.

Alt metinlere baktığımızda ise büyücülüğün ve cadılığın anime evrenindeki yeri ve konumu ile ilgili konular da izliyoruz. Ucundan kıyısından da olsa politik çıkmazlar görüyoruz. Diğer yandan anime günümüz dünyasından da beslenmiş. Şöyle ki, dikkatli izleyiciler günümüzde popüler olan bazı konu ve objeleri animede de görecektir. Eh, bu da animenin bir başka eğlenceli kısmı olmuş.

Velhasıl Kill la Kill’i sevdiyseniz bunu da seversiniz, izleyiniz efendim.

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum | Salvation

Sonraki Yazı

Riverdale Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 7 Şey