Forest of Secrets ya da Netflix’in alternatif ismiyle yayınladığı Stranger. Malumunuz anime izlemekten yeni dizileri izlemeye pek vakit ayıramıyorum. Şans eseri Netflix’te gördüğüm bu yapım ilgimi çekti ve izledim. Güney Kore sinemasını sevsem de dizilerine oldukça yabancıyım aslında. Geçtiğimiz yıl yayınladıkları The Good Wife uyarlaması olan “Gut Waipeu” yapımları dışında da bir Kore dizisi izlemişliğim yoktur. Ama bir yerden başlamak lazım deyip Stranger’a şans verdim. Üstelik yapım hakkında hiç bir yazı okumadım, fragmanını bile izlemedim. Sadece afişindeki soğuk ve gizemli hava beni etkiledi ve ilk bölümü izledim. O zaman sözü fazla uzatmadan “yorumluyorum” kısmına geçeyim;

Kimler Oynuyor?

Efendim asıl karakterimiz bir savcı. Ve savcı Hwang Shi-Mok‘ı canlandıran oyuncu Seung-woo Cho. Ben kendisini tanımam ama daha önce birçok filmde ve God’s Gift: 14 Days isimli bir dizide oynamış. Başka bir ana karakterimiz Han Yeo-Jin‘i Doona Bae canlandırıyor. Dizide polis rolünde. Donna Bea’yı Wachowski Kardeşler’in yapımlarından tanıyorum. Cloud Atlas ve Sense8 yapımlarında izlemiştim. Aslında diziye başlama nedenim biraz da kendisidir. Tanıdık bir yüz görünce, eh biraz da alternatif bir şeyler izlemek isteyince ilk bölümü izledim.

Konusu Neymiş?

Hwang Shi-Mok çocukluğunda geçirdiği beyin ameliyatı yüzünden duygu eksiliği problemi ile yaşamaktadır. Yani bir çok insanın verdiği duygusal tepkileri vermemekte, duygusal kararlar yerine mantıklı kararlar ile hayatını sürdürmektedir. Bir cinayet davasında verdiği kararlar ile daha sonra çelişkiye düşer. Polis Han Yeo-Jin ile de bu cinayet mahallinde karşılaşırlar. Bu arada yolsuzluk yapan üstlerini de yakalama peşindedir. Ne var ki cinayet davasında verdiği kararlar daha sonra peşini bırakmayacak ve sonuçları tüm hayatını etkileyecektir.

Ne Umdum Ne Buldum

Açıkçası ne beklediğim konusunda çok emin değilim. Ama afiş beni oldukça fazla ekilemişti. Özellikle grafiker gözüyle baktığımda çok beğendim, zaten bu tarz kolaj çalışmalarını çok severim. Yani herhangi bir beklenti içinde olmadan izlediğim ilk bölüm beni karakterleri ve hikayesiyle şaşırttı. Üstelik gelecek bölümle ilgili herhangi bir düşünceye de sevketmedi. Yani an itibariyle belirsizlik çok fazla. Zira karakter adımları tahmin edilebilecek bir karakter değil. Duygusal düşünüyoruz çoğu zaman. Fakat karşımızdaki duygularından neredeyse arınmış bir kişi.

Sosyal Medya Bu Dizi İçin Ne Diyor

Efendim yukarıda da belirtmeye çalıştığım gibi Kore dizilerine pek aşina değilim o yüzden ilk bölümü izledikten sonra kore dizi-film formlarına, twittera falan şöyle bir göz attım, bakalım dizi için ne demişler diye. Bir kere kadroyu çok sevmişler ve yapımda beklenen yapımlar arasındaymış. Netflix’te tüm sezonunun yayınlanmasının üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen 16 bölümü de izleyip yorum yazanları gördüm. Öyle bekleniyormuş yani. Performanslardan memnunlar, konu ile ilgili farklı gelişmesini umdukları olaylar olmuş ama genel hikaye gidişatını da sevmişler. Pek olumsuz yorum görmedim diyebilirim.

Kimler Bunu İzlemeli

Kore yapımlarını seviyorsanız zaten kaçırmayın derim. Ama dizinin türü gizem, dram, hukuk ve gerilim. Yani bu türleri seviyorsanız da izlemelisiniz bence. Bir kere tüm o Amerikan hukuk-gerilimlerinden farklı bir havası var dizinin. Tüm Kore hukuk dizileri böyle mi bilemiyorum ama biraz İskandinav havası hissettim ben yapımda. Çekimler doğal geldi bana. Müzikleri ise ayrıca sevdim. Özellikle jenerik harika ve ötesi.

Ben Beğendim Çünkü…

Hwang Shi-Mok karakteri bana ilginç geldi. Yani tamam daha önce duygularından arınmış anti-kahramanlar gördük ama bu durum çoğu zaman kahramanımızın yaşanmışlıklarından dolayı oluyordu. Hwang Shi-Mok medikal bir nedenden dolayı duygularından arınmış ve davranışları bana farklı geliyor. Üstelik hikayenin sonundan çok aslında ben bu karakterin geçmişini merak ediyorum. Anti-kahraman diyorum çünkü Hwang Shi-Mok’ın yöntemlerinden ileriki bölümlerde pek hazetmeyeceğimi düşünüyorum. İlk bölümden öyle bir izlenim edindim. Hikaye ise gizem üzerine kurulmuş olsa da, arka planda gördüğümüz Güney Kore hukuk sistemine ince ince eleştiriler de var. Hikayenin ne kadarı hayal ürünü ne kadarı gerçeklere dayanıyor kestirmesi güç ama bu eleştiriler hoşuma gitmedi değil. Bunun yanısıra Güney Kore hukuk sistemine dair ilginç bilgiler öğrenmek de (benim gibi tüm bu sisteme yabancı olanlar için) farklı bir deneyim. Velhasıl dizi tavsiye edilir, bu da ayıla bayıla izlediğim introsu;