Bazen bir dizi kendini bize o kadar sevdiriyor ki, hikayedeki kopuklukları ve kalitenin eskisi gibi olmayışı gibi kusurlarını görmezden gelebiliyoruz. Halbuki her güzel şey gibi dizilerin de bir sonu olmalı ancak maalesef bu durum her zaman böyle olamayabiliyor. Çoğu dizi, hayranlarının hiç bitmeyecekmiş gibi gelen sevgisine güvenerek bir türlü final kararı almıyor. Biz izleyiciler de sık sık kendimizi, “artık bitse keşke…” derken bulabiliyoruz. Oysa sevdiğimiz dizilerin heyecan verici ve iyi planlanmış bir finalle veda ettiğini görmeyi, senelerce sürüp sonunda kendinden soğutmasına yeğleriz. Bizim çoktan vedalaşmaya hazır olduğumuz, ancak kendileri bir türlü gitmek bilmeyen dizilerin ilk bölümüne buradan ulaşabilirsiniz. Haydi başlayalım!

 • The Walking Dead

  Eğri oturup doğru konuşalım, The Walking Dead dönemin en popüler dizilerinden biri. Ancak artık kendi kendini tekrarlamaya başlaması ve dizinin adını taşıyan Yürüyen Ölüler’in zaman içinde bir kenara atılması, çoğu izleyiciyi diziden soğutmaya yetti de arttı bile. Dizide tansiyonun bir türlü ilk sezonlardaki kadar yükselememesi ve neredeyse her bölümünün yarısının “Kim ölsün, kim kalsın?” muhabbetiyle geçmesi izleyicileri bir hayli rahatsız etmiş durumda.
  AMC, her sezon popülaritesi artan Mad Men ve Breaking  Bad gibi dizilerin zirvede final yapmasına müsaade etmişti, umarım sıra The Walking Dead’e de gelmiştir…
  .
 • Modern Family

  Komedi dizilerinde aynı performansı sürdürmenin ne denli zor olduğundan bir önceki yazıda bahsetmiştim. Modern Family ilk sezonlarında ilginç konusuyla büyük ilgi odağı olmayı başarsa da, maalesef aynı başarıyı son sezonlarda göremiyoruz. Aslına bakarsanız şuan sektördeki en iyi komedi dizilerinden biri olmasına rağmen, görmeye alıştığımız performansı sergileyememesinden olacak ki, çoğu izleyici diziye olan ilgisini kaybetmiş halde. Özellikle de son sezonda bazı karakterlere gerekli ilginin gösterilmemesi ve artık komikliğini yitirmiş klişelerden medet umulması gibi olumsuzluklar diziyi giderek başarısızlığa sürüklemekte. Dizi ABC’den iki sezonluk daha onay almış olsa da, iki sezonun bile bu eksiklikleri gidermeye yetmeyeceğini düşünenlerdenim.
  .
 • The Simpsons

  İzleyenlerin büyük çoğunluğunun ilgisini kaybetmiş bir diğer dizi de The Simpsons. Her ne kadar 28 sezon sonunda kült bir yapım mertebesine erişmiş olsa da, artık izleyiciler sürekli aynı olayları izlemekten sıkılmış haldeler. En büyük rakiplerinden South Park’ın, sezonlar geçmesine rağmen gittikçe beğeni toplaması da seyirciyi The Simpsons’dan soğutan nedenlerden. Anlayacağınız, dizi girdiği bu kısır döngüden ne zaman çıkar bilemiyoruz, ancak reytinglerden anladığımız kadarıyla izleyicilerin büyük çoğunluğu tercihini yapmış gibi görünüyor…