Friends 10 sezon boyunca yayınlanan ve samimi tarzıyla büyük bir hayran kitlesi oluşturan efsane dizi. Dizinin 236 bölümünden bence en iyi 20 tanesini listeledim. Bunu yaparken sıralama yapamadım çünkü zaten bu kadar bölümden 20 bölümü seçmek çok zorken hangisinin diğerinden daha iyi olduğuna karar vermek çok daha zor olurdu.

    1. The One with the Blackout (Sezon 1 – Bölüm 7)

New York’ta elektrikler kesilir. Ross, bu karanlık ortamın romantizminden faydalanıp Rachel’a onu sevdiğini söylemeye çalışır fakat önce bir kedinin onu tırmalamasıyla, sonra da ortaya çıkan İtalyan komşuları Paolo yüzünden planları altüst olur. Chandler, Victoria’s Secret mankeni Jill Goodacre ile ATM kabininde mahsur kalır ve onu etkilemeye çalışırken boğulma tehlikesi geçirir. Ayrıca bu bölüm, dünyaya “friendzone” kavramını kazandırdı.

    2. The One with the Prom Video (Sezon 2 – Bölüm 14)

Joey, Monica’nın eski eşyaları arasında bir kaset bulur ve kimsenin kasetin içinde ne olduğuna dair bir fikri yoktur. Hep beraber izlemeye başlarlar ve Rachel ile Monica’nın mezuniyet balosuna gitmeden önceki görüntüleriyle karşılaşırlar. Bu görüntülerde Ross’un Rachel için yaptıkları Rachel’ı etkiler. Kendisine artılar ve eksiler listesi yapan Ross’a hala kızgın olan Rachel bu görüntülerden sonra yumuşar ve çift tekrar bir araya gelir.

    3. The One Where No One’s Ready (Sezon 3 – Bölüm 2)

Ross, herkesi müzenin bağış gecesine davet eder ve herkesin şık giyinmesini ister. Smokinle erken saatte Monica’nın evine gelir fakat kimsenin hazır olmadığını görür. En erken hazır olan Phoebe’nin kıyafeti mahvolur, Rachel ne giyeceğini bilemez, Monica eski sevgilisi Richard’a yanlış mesaj bırakınca çıldırır. Chandler ve Joey’nin koltuk kavgası ise bölümün en komik sahneleridir.

    4. The One with the Flashback (Sezon 3 – Bölüm 6)

Janice ve ekip Central Perk’te otururken Janice kimlerin birbirleriyle ilişki yaşadığını sorar. Herkes böyle bir şeyin yaşanmadığını söyler ama “neredeyseler” yaşanmıştır. Chandler ve Rachel, Monica ve Joey, Ross ve Phoebe birbirleriyle bu neredeyseleri yaşamışlardır ve flashbacklerle bu sahneleri izleriz.

    5. The One with the Football (Sezon 3 – Bölüm 9)

Şükran Gününde ekibimiz televizyonda futbol izledikten sonra futbol oynamaya karar verirler. Monica ve Ross küçükken birbirlerine zarar verdikleri için anneleri onlara futbolu yasaklamıştır ama Monica’nın ortaya çıkardığı Geller Cup ikisi için de kırılma noktası olur ve oynamaya karar verirler. Kazanan Geller Cup’ın sahibi olacaktır. Joey ve Chandler futbol için olduğu kadar onları oynarken izleyen Hollandalı bir kadın için de mücadele ederler.

    6. The One with the Morning After (Sezon 3 – Bölüm 16)

Ross ile Rachel ara verdikten sonra Ross başka bir kadınla ilişki yaşar ve hemen pişman olur. Rachel’ın bunu öğrenmemesi için çok uğraşır fakat Gunther Rachel’a her şeyi anlatır. Çift uzun bir tartışma yaşar ve sonunda tamamen ayrılır. Bu tartışma sırasında ekibin kalan dört üyesi Monica’nın odasında mahsur kalır.

    7. The One with the Embryos (Sezon 4 – Bölüm 12)

Chandler ve Joey, Monica ve Rachel’ı çok iyi tanıdıklarını iddia ederler ve bu iddia karşısında kayıtsız kalamayan Monica, kendilerinin onları daha iyi tanıdığını söyler. 100 dolarla başlayan iddia Monica’nın apartmanına kadar yükselir. Ross soruları hazırlar ve yarışmayı düzenler. Phoebe ise kardeşi Frank Jr. ve Alice için taşıyıcı annelik yapacaktır ve embriyo nakli gerçekleşir. Phoebe’nin emriyolarla yaptığı konuşma bölümün en güzel sahnesidir.

    8. The One with All the Thanksgivings (Sezon 5 – Bölüm 8)

Bir Şükran Günü yemeğinden sonra ekipteki herkes geçirdiği en kötü Şükran Günü’nü anlatır ve flashbackler başlar. Monica’nın anlattığı anıda Chandler, ayak parmaklarından birini çok basit bir sebepten kaybettiğini öğrenince sinirlenir ve dairesine gider. Monica, Chandler’ın gönlünü almak için kafasına bir hindi geçirir ve karşısında dans etmeye başlar. Bu sahnede Monica’yı affeden Chandler, ilk kez Monica’ya seni seviyorum der.

    9. The One with All the Resolutions (Sezon 5 – Bölüm 11)

Yılbaşı sabahı, ekip yeni yıl kararları almaya başlar. Ross her gün hiç yapmadığı yeni bir şey yapacağını, Phoebe pilotluk öğreneceğini, Chandler diğerleriyle dalga geçmeyeceğini, Joey gitar çalmayı öğreneceğini, Rachel dedikoduyu bırakacağını, Monica ise daha çok fotoğraf çekeceğini söyler. Rachel bu bölümde Chandler ve Monica’nın ilişkisini öğrenir.

    10. The One with the Everybody Finds Out (Sezon 5 – Bölüm 14)

Phoebe, Ross’un yeni apartmanında pencereden bakarken Monica ve Chandler’ın ilişkisini öğrenir. Rachel, Pheobe ve Joey birlik olup Monica ve Chandler’a oyun oynamaya karar verirler. Phoebe, Chandlerla flörtleşmeye başlar ve onu ilişkilerini itiraf etmeye zorlar. İşler çok ileri gittiği için dayanamayan Chandler sonunda itiraf eder ve ilişkileri ortaya çıkmış olur. Bölüm sonunda Ross da aynı şekilde pencereden bu ilişkiyi öğrenir ve çılgına döner.

    11. The One in Vegas (Sezon 5 – Bölüm 23-24)

Ekip, Joey’e rol aldığı filmde destek olmak için Vegas’a gider ama filmin mahvolduğundan haberleri yoktur. Chandler, Monica’ya Richard’la yemek yediği için kızgındır ama barışırlar ve evlenmeye karar verirler. Aynı zamanda Ross ile Rachel sarhoş olurlar ve onlar da evlenmeye giderler. Ross-Rachel evliliğini gören Monica ile Chandler o şokla ne yapacaklarını bilemezler ve evlilik hayalleri suya düşer.

    12. The One with That Could Have Been (Sezon 6 – Bölüm 15-16)

Ekip, bazı şeyler farklı olsaydı hayatları şu anda ne noktada olurdu diye düşünür ve alternatif bir Friends evreni izleriz. Monica hala şişmandır, Ross ve Carol evlidir, Phoebe bir iş kadınıdır, Rachel ile Joey flörtleşiyordur.

    13. The One with the Proposal (Sezon 6 – Bölüm 24-25)

Chandler, Monica’ya evlilik teklif etmeyi planlamaktadır. Sürpriz yapmanın daha iyi olacağını düşünerek Monica’ya asla evlilik düşünmediğini söyler. Monica bunu duyunca daha olgun olan eski sevgilisi Richard’a gider ve Chandler’ın planları altüst olur. Phoebe, hem Joey’e hem Ross’a 40 yaşına geldiğinde hala evlenmemiş olurlarsa onlarla evleneceğini söyler. Rachel buna çok sinirlenir ve Joey ile Ross’u aralarında paylaşırlar.

    14. The One with Monica’s Thunder (Sezon 7 – Bölüm 1)

Chandler ve Monica nişanlanmıştır ve bunu kutlamak için Plaza’ya gitmeyi planlarlar. Herkes hazırlanırken Monica koridorda Ross ve Rachel’ı öpüşürken görüp çılgına döner. Rachel’ın, gecesini çaldığını düşünür. Uzun uzun tartışırlar ve sonunda Rachel, Monica’nın evlenmesiyle yalnız kalacağını düşündüğünü ve üzüldüğünü itiraf eder. Joey, 19 yaşında birini oynayacağı bir rol almıştır ve 19 yaşında gibi görünmeye çalışır.

    15. The One with All the Cheesecakes (Sezon 7 – Bölüm 11)

Chandler, alt komşularına gelen cheesecake paketini çalarken Rachel’a yakalanır. Rachel bunun yanlış olduğunu söylecekken kekin tadına bakar ve mest olur.  Gelen sonraki paketleri de beraber çalıp yerler. Joey ve Phoebe ayda bir ekibin kalanıyla ilgili dedikodu yaptıklarını itiraf ederler ve o akşam yine yapacaklardır. Phoebe’yi bırakarak Minsk’e giden eski sevgilisi David, New York’a bir günlüğüne döner. Phoebe bunu duyunca Joey’i ekip David’e gider.

    16. The One Where Rachel Has a Baby (Sezon 8 – Bölüm 23-24)

Rachel doğum yapmak için hastaneye gelir ve uzun bir bekleyişin ardından sonunda bebeğine kavuşur. Rachel’dan etkilenen Monica da bebek sahibi olmak ister ve Chandler’la bebek yapmaya karar verirler. Joey, Ross’a ait olan yüzüğü yerden alırken Rachel ona evlenme teklifi ettiğini sanar ve duygusal halinden dolayı evet der.

    17. The One Where Emma Cries (Sezon 9 – Bölüm 2)

Emma ilk kez eve gelecektir ve onun için büyük hazırlıklar yapılır. Ross, Joey’in evlenme teklifi ettiğini duyunca çok sinirlenir fakat Joey ile yüzleşmek istemez. Central Perk’te karşılaştıklarında Joey rahatlaması için kendisine yumruk atmasını söyler ve Ross’un parmağı kırılır. Chandler, toplantıda uyuyakaldığı için kendisine yapılan teklifi bilmeden evet der ve Tulsa’ya taşınmak zorunda kalır.

    18. The One Where Ross Is Fine (Sezon 10 – Bölüm 2)

Ross, Rachel ve Joey’i öpüşürken yakalar ve kendini kaybeder. Bunu sorun yapmadığını ve “iyi olduğunu” kanıtlamak için ikisini yemeğe davet eder. Yemekte Ross’un kendini ne kadar kaybettiğini açıkça ve komik bir şekilde görürüz. Chandler ve Monica evlat edinmeyi düşünürler ve bunun için bilgi toplamaya çalışırlar ama Chandler tabii ki her şeyi eline yüzüne bulaştırır.

    19. The One with the Phoebe’s Wedding (Sezon 10 – Bölüm 12)

Phobe ve Mike evlenme kararı almışlardır ve büyük bir düğün planlarlar. Phoebe, Monica’yı düğün organizatörü olarak seçer ve buna pişman olur ama elinde başka seçenek yoktur. Planladıkları her şey ters gider ve son olarak da New York’ta başlayan kar bütün yolları kapatır. Evlenecekleri yere gidemedikleri için düğünü sokakta karların üstünde yapmaya karar verirler.

    20. The Last One (Sezon 10 – Bölüm 17-18)

Chandler ve Monica’nın ikiz bebekleri olur ve taşınmaya karar verdikleri için evi toplamaya başlarlar. Bu sırada çalışmak için Fransa’ya giden Rachel kararından emin değildir. Ross, onu vazgeçirmek için havalimanına gider fakat yanlış havalimanına gitmiştir ve şansını kaçırmıştır. Phoebe, Rachel’ı arayıp bindiği uçağın bozuk olduğunu söyler ve uçaktakiler bunu duyunca korkup inerler. Rachel gidememiş olur. Kararını değiştirip New York’ta kalır. Bütün ekip Monica’nın evinde son kez toplanır ve anahtarlarını bırakırlar. Yine son kez Central Perk’e kahve içmeye giderler. Böylece 10 sezonluk samimi hikaye tamamlanmış olur.

  • Tamara

    duygulandım yaw :’)

    • Salih Çiftçi

      ben de her cümleyi duygulanarak yazdım :)