Game of Thrones’un son bölümünde gözden kaçırmış olabileceğiniz 9 detay

Game of Thrones’un yayınlanan son bölümünde (Spoils of War) gözden kaçırmış olabileceklerinize dair Insider tarafından hazırlanan yazıyı sizler için çevirmiş olsak da, okumaya başlamadan evvel spoiler uyarımızı vermeyi bir borç biliyoruz.

“Spoils of War” Lannister ve Dothraki savaşının yanı sıra Stark Hanesinin bir araya gelişi sayesinde de Game of Thrones tarihinin en iyi bölümlerden birisi olabilir. Tüm bu deliliğin içerisinde daha önceki bölümlerden alıntıları ve nispeten daha önemsiz detayları kaçırmış olabilirsiniz. Okumaya devam ederek bu bölümün en önemli dokuz ayrıntısına bir göz atabilirsiniz.

Bran, Littlefinger’ın ünlü “kaos bir merdivendir” sözünü kendisine tekrar ederek Lord Baelish’in asıl niyetini bildiğini açığa vurdu.

Bran repeated the iconic "chaos is a ladder" line back to Littlefinger, revealing that he knows about Lord Baelish's true intentions.

Petyr “Littlefinger” Baelish ilk sezonda Bran’in gırtlağını kesmek için kullanılan hançeri Bran’a vererek onu sarsmaya çalıştı. Sonra da duvarın diğer tarafında neler yaptığına dair kendisinden bilgi almayı denedi.

Littlefinger “Tüm bunları yaşamak ve sonunda eve döndüğünde kaos dolu bir dünya bulmak. Hayal bile edemiyorum…” derken sözünü kesen Bran’ın yanıtı, “Kaos bir merdivendir.” oldu.

Bu cümle üçüncü sezonda Sansa ve Joffrey’i manüple ettiğini itiraf ederken Littlefinger’ın Varys’e söylediklerinin birebir aynısıydı.

This was what Littlefinger told Varys on season three, when he revealed that he had been manipulating Sansa and Joffrey the whole time.

3. Sezon, 6 Bölüm: “The Climb”HBO

Önceki sezonların büyük kısmında, Littlefinger’ı motive eden gerçekler gizemini korudu. Ancak üçüncü sezonda Varys’e Westeros’ta gücü eline geçirmek için kaos yaratmanın kendi yöntemi olduğunu itiraf etmesiyle kartlar açılmış oldu.

Littlefinger Varys’e “Kaos bir çukur değil. Kaos bir merdiven” demişti. “Ona tırmanmaya çalışan çoğu kişi düşer ve asla yeniden denemez – o düşüş onları kırar. Ve bazılarına tırmanma şansı verilir ama onlar reddederler. Tahta tutunurlar, veya tanrılara veya aşka… ilüzyonlar. Sadece merdiven gerçektir ve (elimizdeki) tek şey tırmanmaktır.”

Eğer Bran görülerinde bu sahneye denk geldiyse muhtemelen Littlefirnger’ın babası Ned’e ihanet etmek de dahil olmak üzere yaptığı herşeyi biliyordur.

Arya’nın Witerfell’e girme çabası birinci sezonda yanlışlıkla Red Keep’ten çıkışının ardından yaşananların harika yansımasıydı.

Arya's struggle with entering Winterfell was a perfect mirror to the first season when she accidentally left the Red Keep.

Arya (Maisie Williams) Witerfell’e girebilmek için nöbetçileri manüple etmek zorunda kaldı.HBO

Arya nihayet Winterfell’e vardığında kapıda duran iki muhafız onun Arya Stark olduğuna inanmayı reddetti. Buna benzer bir olay ilk sezonda kedileri kovalarken Red Keep’in mahzenlerinde kayboluşuyla da yaşanmıştı.

Arya Red Keep’in kanalizasyonlarından kurtulmuş ve kapılara varmayı başarmış ancak oradaki muhafızlar kendisine gülmüştü.

Arya made her way through the Red Keep's sewers and finally got back around to the gates, but was laughed at by the guards there.

1.Sezon, 5. Bölüm: “The Wolf and the Lion”HBO

Daha gençken Arya muhafızlara küstah yanıtlar vererek kendisini içeri bırakmanın yararlarına olacağına ikna etmişti. Ancak yedinci sezonda Arya’nın muhafızların kendisine inanmaması üzerine verdiği tepki daha ölçülü ve olgundu. Öfkeli bir alınganlık yerine zekasını kullanmayı tercih etti.

Orman Çocukları’nın mağaradaki çizimleri arasında tanıdık spiral desenler vardı.

Among the cave drawings from the Children of the Forest were familiar spiral patterns.

Girdabımsı motifi daha evvel de görmüştük.HBO

Jon Daenerys’i ejdercamının olduğu mağaralara götürüp Ormanın Çocukları tarafından duvara yapılan kadim çizimleri gösterdi.Her ne kadar en ilginç çizimler Ak Yürüyenleri tasvir edenler olsa da (Neden Night King’in bir sakalı vardı?) aynı zamanda dizinin önceki bölümlerinden aşina olunan spiral bir desen de göze çarpıyordu.

Üçüncü ve beşinci sezonda karşılaştığımız spiral hem Ormanın Çocukları’nın hem de Ak Yürüyenler’in sembolü gibi görünüyor.

This spiral was seen on seasons three and five and seems to be a symbol for the Children of the Forest and the White Walkers.

3.Sezon, 3. Bölüm: “Walk of Punishment”HBO

Bu deseni ilk üçüncü sezonda gördük. Mance Rayder atlar ve adamlarının spiral şeklinde bırakıldığını gördüğünde Ak Yürüyenler için “artist” lafını kullanmıştı.

Kalbine ejdercamından bir mızraf sokarak ilk Ak Yürüyen olan Night King’i yaratan Ormanın Çocukları’nı izlediğimiz beşinci sezonda da Night King’in bağlı olduğu ağacın benzer bir motifin tam ortasında olduğunu görmüştük.

Bu desenin gerçek manası henüz bilinmiyor ancak şimdilik hem Ormanın Çocukları’nı hem de Ak Yürüyenler’i ilgilendiren bir şeyin tohumlarının atıldığını söylemek mümkün.

Daenerys Jon’a yeniden kendisine sadakat yemini etmesini söylerken, ona Jon’un beşinci sezonda Mance Rayder’a sorduğu sorunun aynısını yöneltti.

When Daenerys told Jon to bend the knee once again, she repeated the same question Jon had for Mance Rayder back on the fifth season.

Daenerys’in Night King’e karşı yürütülecek savaşta Jon’a destek olmak için tek bir şartı var.HBO

Daenerys Jon’a Kuzey için savaşacağını ancak bunun için Yedi Krallığın Kraliçesi olan kendisine diz çökerek sadakat yemini etmesi gerektiğini söyledi

“İnsanlarım yaşadıkları onca şeyden sonra güneyli bir Kraliçeyi kabul etmeyeceklerdir.” diyen Jon’a Daenerys’n yanıtı “Onların kurtuluşu senin gururundan daha önemli değil mi?” olmuştu.

O zaman farklı bir konumda olsa da Jon Yabanıllar’ın lideri Mance Rayder’la hemen hemen aynı tartışmayı yapmıştı.

Jon had almost this exact same conversation, in reverse, with Mance Rayder — the leader of the Wildlings.

5.Sezon, 1. Bölüm: “The Wars to Come”HBO

Stannis Baratheon Duvar’a varıp da Mance Rayder’ı yakaladığında eğer kendisine diz çökerse hayatını bağışlayacağını söylemişti. Mance bu teklifi kabul etmediğinde Jon Mance’in hücresine giderek Stannis’e sadakat yemini edip Yabanıllar’ın daha fazla zorluk çekmesini engellemesi için onu iknaya çalışmıştı.

Bu konuşma şu şekilde ilerlemişti.

“Onların kurtuluşu senin gururundan daha mühim değil mi?” diye soran Jon’a Mance “Gurur?Gururumu sike…Bu onunla (gururumla) ilgili değil.” diyerek yanıt verecekti. “O zaman onun önünde diz çök ve insanlarını kurtar” diye ısrar eden Jon’a Mance şöyle yanıt vermişti;

“Bana inandıkları için beni takip ettiler. Çünkü bana saygı duyuyorlar. Güneyli bir Kral için diz çöktüğüm an bunların hepsi biter. (…) Dürüst olmam gerekirse ölmek istemiyorum. Ama inandığım her şeye ihanet etmekten iyidir.”

“Peki o zaman insanlarına ne olacak? Saygınlığını koruyacak ve direnerek öleceksin ve senin hakkında şarkılar söyleyecekler. Dizinin üzerine çökmektense yanmayı tercih eden harika kahraman. Ta ki kış ve Ak Yürüyenler bizim için gelene kadar ve o zaman şarkı söyleyecek kimse kalmayacak.”

“Sen iyi bir delikanlısın. Fakat eğer insanlarımı neden bir yabancının savaşına sokmadığımı anlamıyorsan açıklamanın bir anlamı yok.”

Jon Daenerys’e neden sadakat yemini etmediğini açıklamadı ama hepimiz o esnada Mance’le yaptığı bu konuşmayı hatırladığını tahmin edebildik.

Jon didn't try to explain to Daenerys why he won't bend the knee, but we can guess that he was thinking back to Mance's argument.

5. Sezon, 1. Bölüm: “The Wars to Come”HBO

Jon beşinci sezonda Mance’in kararını anlamasa da, o zamandan bu yana bir lider olarak büyüdü ve öğrendi. Artık Mance’in ne demek istediğini biliyor. Kendi insanlarının güvenine ihanet etmek ve onları tanınmayan yeni bir hükümdarın emrine vermek hayatlarını kurtarmak için iyi bir yöntem değil.

Muhtemelen Daenerys için savaşmayı kolaylıkla kabul etmeyecek olan Kuzey’in Night King ve ordusu yaklaşırken ikiye bölünme riskini alma şansı da yok. Jon’un Daenerys’e sadakat yemini etmesi her iki şekilde de ölümlerine neden olacağından halkının güven ve saygısını kaybetmeye değmeyecek nafile bir çaba olacak.

Daenerys’in bu bölümdeki kostümü Jon Snow’a karşı yumuşayan tavrını temsil ediyor olabilir.

Daenerys' costume this episode could be a nod towards her softening stance on Jon Snow.

Daenerys Jon’un cazibesine mi kapılıyor? HBO

Yedinci sezonun başından bu yana Daenerys’in birçok yeni kostümünü gördük ve bu kıyafetler Dany’nin daha çok Targaryen mirasını ve hatta ağabeyi Viserys’i anımsatıyordu.

Dizinin kostüm dizaynırı Michele Clapton’la konuştuktan sonra kıyafetlerin her bir detayının karakterin nasıl hissettiği veya düşündüğüne dair ipuçları içerdiğini öğrenmiştik. Bu nedenle de Dany’nin bu bölümde giydiği gümüş-gri pelerinini görünce heyecanlandık.

Spoils of War’dan önce Daenerys, Targaryen mührünün renginde kırmızı pelerinler giyiyordu. Fakat gri Stark Hanesinin renklerinden. Bu monoton kostüm seçimlerinden biri mi? Yoksa buna bakarak Jon ve Dany’nin yakınlaştıklarını mı anlamalıyız?

Davos tıpkı Stannis Baratheon’un bir zamanlar yaptığı gibi Jon’un gramerini düzeltti.

Davos corrected Jon Snow's grammar in a great callback to Stannis Baratheon.

Jon ve Davos Daenerys ve Night King hakkında konuşuyor.HBO

Daenerys ve onun “iyi kalbinden” bahsederken Jon konuşmanın yönünü izlenecek stratejiye değiştirdi.

“Kuzeyde (Night King’le) savaşmak için kaç adamımız var? 10.000? Daha az (less)?”

“Daha az! (Fewer!)” diyerek Jon’u düzelten Davos’a Jon’un yanıtı “Ne?” oldu.

(ÇN: Cümlede Jon az kelimesi için İngilizce’de az anlamı dışında eksik olarak da anlaşılan “less’i” tercih ediyor. Sayılabilir şeylerden bahsederken doğru kullanım “fewer”.Maalesef bu madde Türkçe’ye çevrildiğinde esprisini kaybediyor.)

Bu sahne Stannis’in sürekli tekrarladığı alışkanlıklarından birini kendine referans alıyor – insanların “fewer” yerine yanlışlıkla “less’i” kullanması Stannis döneminde karşımıza sıkça çıkmıştı.

This was a reference to one of many jokes the fandom makes about Stannis — his knack for correcting people incorrectly using the word "less" instead of "fewer."

2.Sezon, 4. Bölüm: “Garden of Bones”HBO

İkinci sezonda Davos Stannis’e kralının parmaklarının çoğunu kesmesini umursamadığını söylemiş ve “temizleyecek tırnaklarının dört azaldığını” söylemişti.

“Fewer,” diyerek Davos’u düzelten Stannis ondan “Ne?” yanıtını aldığında bir defa daha “fewer” demek zorunda kalmıştı.

Stannis aynı gramer dersini beşinci sezonda bir daha verdi.

And Stannis gave the same grammar lesson again on the fifth season.

5. Sezon, 5. Bölüm: “Kill the Boy”HBO

Stannis ve Davos Gece Bekçileri’nin Yabanıllar’a Duvar’ın güneyine geçme izni verilmesi hakkında yaptıkları toplantıya katıldıklarında, Bowen Marsh Yabanıllar’ın ölmesi gerektiğini söylemişti.

“Bizim için daha az (less) düşman” diyerek argümanını savunan Bowen’ın sözünün ardından sessizce “Fewer” diyen Stannis, Davos’un “Ne?” sorusuna ise “Yok birşey” diyerek yanıt vermişti.

Ancak yedinci sezondaki bu bölüme gelindiğinde, Davos’un kralının derslerini kulak arkası etmediği aksine öğrendiği fark ediliyor. Çoğunlukla Shireen’in öğrettikleri sayesinde dizi boyunca giderek daha edebi bir insan haline gelen Davos, Jon’un “less” “fewer” hatasını da düzeltiyor.

Savaş meydanında Tyrion’ın Jamie’ye yaptığı uyarılar da bir başka epik fantastik seriden alıntı gibi.

While on the battlefield, Tyrion's warning to Jaime was reminiscent of another iconic line in a fantasy epic.

Tyrion uzaktan izlediği Jamie’yle konuşuyor.HBO

Tyrion Jamie’yi Daenerys ve Drogon’a saldırmayı planlarken gördüğünde “Kaçsana gerizekalı!” dedi.

“Lord of the Rings” üçlemesinin her hayranı bu sözleri Gandalf’ın Yüzük Kardeşliği’ndeki büyük anına benzetmiştir muhakkak. Gandalf da Balrog’la savaşmayı tercih ettiğinde kardeşliğin kalanına “Kaçsanıza aptallar” demişti.

Game of Thrones’un yapımcı yazarları David Benioff ve D.B. Weiss’ın J.R.R. Tolkein’in hikayesine gönderide bulunmaları bizi şaşırtmaz.

Son olarak, Cersei daha önce de adı geçen ve paralı askerlerden oluşan Altın Grup’tan bahsetti.

Last but not least, Cersei mentioned the Golden Company — a mercenary group that's been referenced in passing before.

Cersei Lannister (Lena Headey) ve Tycho Nestoris (Mark Gattis).HBO

Cersei Demir Banka’nın temsilcisi Tycho Nestoris’e Qyburn’ün Altın Grup’a görüşme talebinde bulunduğunu anlattı. 10.000 paralı askerden oluşan bu grup Daenerys’in Essos’ta kendi kuvvetlerine kattığı Daario Naharis’in liderliğindeki İkinci Oğullar’dan çok da farklı değil.

Daha önce de dizide adı geçen Altın Grup’u bir defasında Jorah’nın Daenerys ve Viserys’e katılmadan önce bu grupla bir süre takıldığını konuşurlarken Stannis ve Davos’dan dinlemiştik.

Kitaplarda Altın Grup, Özgür Şehirler’deki en korkusuz ve pahalı askerler olarak tanımlanırken, Cercei’in onları kendi tarafına çekmesi halinde Lannister ordusunun bayağı güçleneceği düşünülüyor.

Sonraki Yazı

SOUNDCLOUD’DA BUGÜN.

TWITTER’DA BUGÜN.

Login to your account below

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.