National Geographic’den Sıra Dışı Bir Yapım | Genius

Genius isimli yapım son dönemde en çok beğendiğim projelerden bir tanesi. Dizi Brian Grazer ve Ron Howard’ın yarattığı bir National Geographic yapımı. Twitter üzerinden görüp izlemeye karar verdim. En çok ilgimi çeken özelliği her sezonunda büyük bir ismin hayatının anlatılacak olması. Benim gibi, insanların biyografilerini sevenler ve merak edenler için mükemmel bir dizi olduğunu söyleyebilirim. Hatta her dizi sever için şiddetle tavsiyemdir.

Genius’un aynı zamanda ilk sezonu olan bu sezon, 10 bölümden oluşuyor. Diziye konu olan ve hayatı anlatılan ünlü isim ise; Nobel ödüllü fizikçi Albert Einstein.

Kuvvetle muhtemel Albert Einstein’i dünya üzerinde tanımayan kimse yoktur. Ancak diziyi izledikten sonra fark ettim ki aslında onu sadece basitçe biliyoruz; adını, memleketini, Nobel ödülünü ve görelilik kuramını.

Bense kendisinin özel hayatını, çocuklarıyla olan ilişkilerini, düşünme tarzını ve  en dikkat çekeni  Adolf Hitler döneminde yaşadıklarını bu dizi sayesinde öğrendim. Aslına bakarsanız çocuklarının olduğunu bile bilmiyordum. Bir bilim adamının bu kadar karışık bir özel hayatı olması da yapımın ilgimi çeken özellikleri arasında. Beni etkileyen bir diğer kısım ise Yahudi olmasından dolayı vatanı Almanya’da yaşadığı sıkıntılar diyebilirim.

Dikbaşlı genç Albert, fizik sevdası için ailesini karşısına alıyor, aşık olduğu kızı geri plana atıyor ve asla sorgulamaktan vazgeçmiyor. Belki de onu bu kadar ünlü bir fizikçi yapan bitmek tükenmek bilmeyen hayal dünyası ve sürekli yeni soruların peşinde cevapları araması. Sanki sadece denklemleriyle ve formülleriyle başbaşayken kendinde olması, aile ve arkadaşlık ilişkilerinde düzeni bulamamasına sebep gibi gözüküyor. Bana kalırsa tüm dünyayı sarsan atom bombası faciasında adının manşetlerde yer alması da Nobel komitesinin ısrarla Albert’e cephe alması da Profesör Einstein’ı sarsan olaylar arasında.

Dizide Einstein’ın yanında o dönemde yaşamış diğer ünlü bilim insanlarına da yer veriliyor. Bu isimlerin Einstein ile olan ilişkilerinden ve Nobel ödülü yarışından kesitler görmemiz mümkün. İsmi geçen bazı ünlü bilim insanları ise şöyle: Philipp Lenard, Max Planck, Fritz Haber, Niels Bohr, Marie Curie, Ernst Weber…

Albert Einstein’ı Oscar ödüllü oyuncu Geoffrey Rush, gençliğini ise Johnny Flynn canlandırıyor. Emily Watson da Albert’in eşi Elsa Einstein olarak karşımızda.

Genç Albert’i oynayan Johnny Flynn aslında bir müzisyen. Kendisinin 2013 yılında yayınlanan “Einstein’s Idea” adlı şarkısını da belki dinlemek istersiniz diyerek buraya bırakıyorum.

Son olarak IMDb puanına değinelim. Aldığı 8,4’lük puan bana göre bu dizi için biraz düşük kalmış gibi gözüküyor. Yayınlanan 10 bölümden en yüksek puana sahip olan ise 8,8 puan ile sezonun son bölümü.

Gelelim önümüzdeki Genius sezonuna. Yapılan açıklamalar sonunda gelecek sezon dizide Pablo Picasso’nun hayatının anlatılacağını biliyoruz. Ünlü ressamın hayatının konu edilmesinin seçimiyle ilgili Kenneth Biller şöyle diyor: “ Genius, yalnızca bilim insanlarıyla ilgili değil.”

Konuşulan bir başka haber ise şimdiden 3.sezon için bir kadın bilim insanının seçilecek olması.

 

 

İlayda Şensoy

Önceki Yazı

Bitse De Gitsek: Ekran Ömrünü Doldurmuş Diziler

Sonraki Yazı

The CW’nin Dört Dizisini Birleştiren Projenin Tarihleri Belli Oldu