Person Of Interest İzlemek İçin 7 Neden

“Sadece paranoyaklar hayatta kalır.”

Person Of Interest  2011-2016 yılları arasında CBS kanalında yayınlanan gizem, dram ve suç dizisi. 5 sezon toplam 103 bölümden oluşuyor ve IMDb puanı 8,5.

Dizinin konusu  suçu önceden tahmin eden bir makine yaratan milyoner bir hackerın eski bir CIA ajanıyla beraber işlenebilecek suçları önlemesi ve insanların hayatını kurtarması üzerine şekilleniyor. Bu kadar yaratıcı bir konu ve harika bir kurguyla beraber bu dizinin favorilerim arasında bir numaraya yükseldiğini söyleyebilirim. Hala izlemeyenlerin diziye başlamaları için yedi tane neden sıraladım.

                                             

Arka planda daha başka bir hikayenin işlenmesi

Dizin her bölümünde farklı bir hayata değinilip onun üzerinde çalışmalar yapılırken aslında büyük resimde çok daha farklı bir olay var. Tüm küçük parçaların bir yapboz gibi birbirini tamamlayıp karşımıza çok şaşırtıcı sonuçlar getirdiği bu hikayenin sonu iki büyük yapay zekaya ulaşıyor. Yapay zeka denilince akla hemen bilim kurgu gelebilir fakat bu dizide hiç de öyle bir yapı yok.

Flashbackler

Her zaman flashbacklerle oluşturulan dizilerin daha etkileyici olduğunu düşünmüşümdür. Mevcutta bir olay anlatılırken olayın iç yüzünün bir flashbackle aydınlatılması bana göre iki parçanın mükemmel uyumu gibi. Person Of Interest’te de birçok bölümde flashbackler karşımıza çıkıyor. Ayrıca bu geriye dönüşlerin bir zaman cetveli üzerinde yapılması harika bir detay olmuş.

Mükemmel oyuncu kadrosu

Bir yapımı harika yapan şey şüphesiz ki harika bir oyunculuk yeteneğidir. Dizide sadece başroller değil kullanılan yardımcı roller de üst düzey performans göstermişler. Dizinin birçok başrolü olmasına rağmen bana göre tek bir tane var: Michael Emerson. Lost’tan Benjamin Linus karakteriyle tanıdığımız Emmy ödüllü oyuncu bu dizide günün her saati bizi izleyen makinenin yaratıcısı Harold Finch rolünde. Tabii ki diğer oyuncuların da hakkını yeme şansım yok. Eski bir CIA ajanı olan John Reese rolünde Jim Caviezel, New York Polis Teşkilatı’ndaki Dedektif Carter ve Dedektif Fusco rollerinde Taraji Henson ve Kevin Chapman var. Diğer iki başrollerimiz ise Sameen Shaw rolündeki Sarah Shahi ve Root rolündeki Amy Acker.

Sert ve güçlü kadın karakterler

Oyunculardan bahsetmişken kadın karakterlere ayrı bir parantez açmadan geçemeyeceğim. “Bir kadının eline de makineli tüfek bu kadar yakışır be kardeşim” dedirtecek cinsten iyi oyunculuklarla dizide baskın karakterler olarak karşımıza çıkıyorlar. Dizinin kaderini belirleyen bu karakterler çoğu zaman ajan rollerinde ve asıl hikâyede Reese ve Finch’in kurtarıcısı olarak yer almışlar. Benim en sevdiklerimden birisi Paige Turco’nun oynadığı Zoe Morgan karakteri. Sadece dokuz bölümde yer almasına rağmen inanılmaz bir etkisi vardı.

Olağanüstü dövüş ve çatışma sahneleri

Oyunculuklardan devam edelim. Bir polisiye dizinin gerektirdiği olmazsa olmaz çatışma ve dövüş sahneleri son derece gerçekçiydi. Vurulmalar, kanamalar, iyileşme süreçleri, yara izleri gibi birçok detay çok iyi işlenmiş. Dövüşlerde kullanılan teknik hareketler, bitirici darbeler her oyuncu tarafından hakkı verilerek oynanmış. Bu sahnelerde “Yok artık abartmışlar” dediğim bir şeye rastlamadım. Bunun aksine fazla etkileyici ve kaliteli buldum.

                                                      Duygusallığın hep var olması

Bu kavga dövüşün arasında karakterlerimiz sevdiklerinden uzaklaşarak fedakarlık yapmak zorunda da kalıyor. O kadar atraksiyonun içinde son derece duygusal ve hüzünlü sahneler de var. Gerek flashbacklerde gerekse bazı olayların içinde bu aşk hikayeleri bize kısa kısa gösteriliyor. Sevip de kavuşamayanlar, beklenmedik ölümler ve bunların karakterler üzerinde son derece iyi anlatılması dizinin en can alıcı detaylarından olmuş.

Kullanılan müzikler

Kapanışı bir kapanış detayıyla yapalım. Birçok dizide yer alan müziklerin aksine Person Of Interest’te yapılan müzikal seçimler diziyi başka bir boyuta taşımış. Çoğunlukla her bölümün sonunda olaylar açığa kavuşurken bazı zamanlarda da giriş sahnesinde kullanılan şarkılar özenle seçilmiş, her sahne için biçilmiş kaftan gibi duruyor. Sırf bunun için bile bu diziyi izleyebilirsiniz.

İlayda Şensoy

Önceki Yazı

13 Reasons Why Kadrosuna Yedi Yeni İsim Katıldı

Sonraki Yazı

Bimilui Soop ( Forest of Secrets / Stranger ) | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum