Twin Peaks; 1990 ve 1991 yılları arasında toplam 2 sezon yayınlanmış psikolojik dram ve gerilim dizisidir. Şimdilerde ise üçüncü sezonuyla Showtime kanalında yayınlanıyor.

Dizi bir cinayeti aydınlatmak için Twin Peaks kasabasına gelen ajan Dale Cooper’ın (Kyle Maclachlan) hikayesi etrafında dönüyor. Cinayetin kurbanı ise Laura Palmer (Sheryl Lee) adında bir lise öğrencisi. Dale Cooper zamanla kasaba halkını da tanıyor ve bu kasabada kimsenin normal olmadığını fark ediyor.

Dizide yönetmen David Lynch’in izlerini bol miktarda görüyoruz. Lynch, filmlerinde anlatmayı sevdiği o esrarengiz, sürrealist ve sembolik anlatımı dizide de kullanıyor. Yani bazı şeyleri anlamak, anlamlandırmak seyirciye kalıyor. Hatta bu sembolik anlatım sebebiyle çoğu kişi Twin Peaks’i Lost’un atası olarak tanıtıyor. Kendi evrenini yaratıp kabul ettirme, sınırları aşma, farklı bir kurgu işleme ilk bu dizide karşımıza çıktı diyebiliriz. Dizinin değeri de buradan geliyor. Yönetmenin anlatım tarzı, hikaye, müzikler, mekanlar, renkler, oyunculuklar derken kendinizi kasabadan biri gibi hissetmeniz oldukça mümkün. Körfez Savaşı nedeniyle yarım kalan bu dizinin yeni bölümlerini büyük bir heyecanla izliyoruz.

2017’de kadroda kimler var?

Kyle Maclachlan Ajan Dale Cooper rolüyle başrolü yine Audrey Horne rolündeki Sherilyn Fenn ve Laura Palmer rolündeki Sheryl Lee ile paylaşıyor. Dizide, Madchen Amick (Shelly Johnson), Michael Horse (Şerif Hawke), Dana Ashbrook (Bobby Briggs), Miguel Ferrer (Albert Rosenfeld), Peggy Lipton (Norma Jennings), Grace Zabriskie (Sarah Palmer), Ray Wise (Leland) ve Everett McGill (Ed Hurley) rollerini tekrar canlandırıyor. Yeni katılan isimler ise Naomi Watts, Tom Sizemore, Laura Dern, Tim Roth, Amanda Seyfried, Jennifer Jason Leigh, Robert Knepper ve Balthazar Getty.

Peki 25 yıl sonra neler izledik?

Laura Palmer’ın da zamanında dediği gibi 25 yıl sonra tekrar buluştuk!

İkinci sezonun sonunda Ajan Cooper’ı benliğine Bob girmiş bir şekilde siyah locada bırakmıştık. Üçüncü sezonun başında Cooper’ın cam bölmenin üzerine düşme yolculuğunu izliyoruz. Yani siyah locadan nasıl kurtulduğu gösteriliyor. Dizinin üçüncü sezonu çok sayıda mekanda geçiyor. Birbirleriyle bağlantıları küçük temaslardan ibaret olan sevdiğimiz karakterleri çok az görüyoruz. Bu sebeplerden ötürü dizi ilk iki sezondan çok dizinin devam filmi olan Fire Walk With Me tadında sürrealist bir şekilde ilerliyor. Evolution of Arm denen ağacımsı karakter, camdan bir kafesi sürekli izlemek zorunda olan çocuk ve Doppelganger’lar dizinin üçüncü sezonunda karşımıza çıkanlar. David Lynch gördüğü rüyaları taklit ederek yapımlarında anlatan bir yönetmen. Bu bakımdan Twin Peaks izlemenin ne demek olduğunu en iyi şekilde rüyalarla anlatabiliriz. Bölüm sonlarında The Bang Bang’de çalan şarkılar diziye ekstra keyif katıyor. Favori şarkılarım Chromatics’den Shadow ve Lark’dan Au Revoir Simone oldu. Arka fonda hem rahatsız edici hem de aşırı huzur verici yükselen alçalan müzikler duymaya, rahatsız edici detaylı odaklı çekimler, hiçbir zaman bitmek bilmeyen bir gizem atmosferi, hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı hissi, paranoya, bunalım ve hüzün izlemeye devam ediyoruz. Dizinin sinematografisi ise muazzam güzellikte. Twin Peaks belki de anlatımı en zor dizi çünkü izlediğimiz dizide de bir süre sonra anlamsızlığı umursamamayı öğrenip diziden keyif almaya bakıyoruz ve bakacağız.