2010 sonrası görülmesi gerekenleri tavsiye ettiğim yazı dizisinde sırada dram var. Doğrusunu söylemek gerekirse en az ilgimi çeken tür dramdır. Fakat sıkı bir yabancı dizi sever olarak yine de bu kategoriden iyi örnekler verebilirim. Hiç düşünmeden, ilk olarak House of Cards‘ı söylemek istiyorum. Henüz izlemediyseniz mutlaka deneyin ama sizi uyarayım, politikadan bir hayli nefret etmenize yol açabilir. Onlarla ilgili bazen eleştiri duysam da bence dram seven herkesin görmesi gereken Mr. Robot ve Suits‘i söylemem gerek. Ağır psikolojik gerilimiyle izleyenleri sıkabilen Chance‘i, beklediğimden çok daha sürükleyici bir hale gelen Billons‘ı, hak ettiği değeri görememesine hala anlam veremediğim Halt and Catch Fire‘ı, belki de izlediğim en sarsıcı dizi 13 Reasons Why‘ı ve kasvetli İngiltere havasıyla farklı bir macera sunan Taboo‘yu da dram severlere şiddetle tavsiye ederim.

2010 sonrası dram dizileri hakkında Ayça Özbay ve Hafize Mutlu’nun görüşleri de şöyle;

Ayça: Bu yazı dizilerinde özellikle herkes tarafından bilinen yapımları atladığımız için son on senenin daha ziyade Türkiye’de çok dikkat çekmediğini düşündüğüm dizilerinden bir liste çıkarmaya çalıştım. Aklıma ilk gelenler nispeten daha yeni olan seriler oldu. The Newsroom üç sezonuyla bence televizyona içeriden bir bakışı oldukça sert eleştirilerle izleyiciye sunmuştu. Bana sorarsanız listede mutlaka izlenmesi gereken yapımların başındaydı. The Americans soğuk savaş dönemine benzer bir bakış sunuyordu ve halen devam ediyor. The Young Pope Papalık kurumu için yine içeriden beklenmedik eleştirilere ve benzersiz bir kurguya sahipti, ikinci sezonu ise ilk sezonundan tamamen bağımsız olacak. İngiliz aristokrasisiyle ilgilenenler için belgesel adında The Crown‘u tavsiye edebilecekken, kadın hikayelerini sevenlerin mutlaka izlemesi gereken iki yapım bu sene karşımıza çıktı; Big Little Lies muhteşem kadrosuyla öne çıkarken, 90’ların kült filmiyle bir kısmımızın hatırladığı The Handmaid’s Tale ismini daha kolay duyurmayı başardı. Ayrıca tek sezon için ekranlara gelen The Night Manager ve hala devam eden Taboo aksiyon dram sevenler için iyi bir tercihti. Liste tabii ki uzatılabilir fakat son dönemlerin en ilgi çeken dramaları dendiğinde izlemeden geçmeyin diyebileceklerim bunlar oldu.

Hafize: Dram yapımlarının genel olarak çok izleyicisi olduğunu düşünmüyorum. Özellikle de Türkiye’de. O yüzden hangi diziden bahsedersem bahsedeyim muhtemelen pek izlenmeyen bir yapım olacaktır. Son on yıla baktığımızda aslında kıyıda köşede kalmış bir çok dram dizisi var. Bunların başında gelenlerden birisi de sanırım The Americans’dır. Rus-Amerika soğuk savaş dönemine odaklanan dizi her ne kadar temelinde casusluk hikayeleri barındırsa da, aslında tam bir karakter draması. Bunda Keri Russell ve Matthew Rhys’ın muhteşem performansları da çok etkili oluyor tabii. Bir başka dönem-dram dizi ise iki sezon sürmüş ve 2014-2015 arasında yayınlanmış olan The Knick’tir. Bilimin yeni keşifler ile henüz aydınlanmadığı bir döneme odaklanan The Knick ilginç hikayesinin yanında Clive Owen’inin performansıyla da konuşulmuştu. Tam bir dram dizisi diyebileceğim bir yapım var ki, o da izlemekte oldukça zorlandığım (sert ve ağır sahneleri var çünkü) Flesh and Bone’dur. 2015’de mini dizi ve tek sezon yayınlanan Flesh and Bone türüne mükemmel bir örnek olsa da, herkes izleyebilir mi emin değilim. Son olarak 2013-2014 yılları arasında iki sezon olarak yayınlanan bir İngiliz dizisinden bahsetmek istiyorum. Dram ve gizemin muhteşem karışımıdır desem abartmış olmam herhalde Utopia için. Her ne kadar hikayesi yarım kalmış olsa da, ilginç karakterleri ve hikaye gelişimiyle izlenmesi gereken yapımlardan birisidir bence.

-House of Cards

Mr. Robot

-Suits

-Chance

-Billions

-Halt and Catch Fire

-13 Reasons Why

-Taboo

-The Americans

-The Newsroom

-The Young Pope

-The Crown

-Big Little Lies

-The Handmaid’s Tale

-The Night Manager

-The Knick

-Flesh and Bone

-Utopia