2010 sonrası izlenmesi gerektiğini düşündüğüm dizileri kategorilerine göre ele aldığım yazı dizisine fantastik ve bilim kurguyla devam ediyorum. Neden bu iki kategoriyi bir arada ele aldığımı soracak olursanız aslında bana göre ikisinin de başarılı yapımlar ortaya koyabilmesi için benzer özelliklerinin çok iyi olması lazım. Örneğin başarılı ve dikkat çekici bir senaryo, kaliteli oyuncu kadrosuyla desteklenmezse her iki kategoriye ait dizilerin sonları hayal kırıklığı oluyor. Bir diğer önemli ortak gereklilik başarılı efektler ki bu da büyük bütçeler istiyor. Eğer bu üçü bir araya gelmezse izleyicinin hele hele bu iki kategorinin hayranlarının beğenisini ve sadakatini kazanmak pek mümkün olmuyor. Ama son yıllarda fantastik ve bilim kurgu türündeki yapımların yükselişinden söz etmem gerek. Her iki türü de çok beğendiğim için daha seçici olmama rağmen takip ettiğim birçok dizi sayabilirim. Fantastik yönüyle ele aldığımızda, efekt başarısı olarak bir dizinin Game of Thrones seviyesine çıkabilmesi pek mümkün görünmüyor. O kalitede efektlere ve senaryoya sahip olması mümkün olmasa da The Shannara Chronicles bana göre gayet iyi bir alternatif oldu. Son sezonuyla 2018’de ekranlara gelecek The Originals için ise izlediğim en iyi vampir dramalarından biri diyebilirim. Son yıllarda izlediğim en iyi dizilerden biri American Gods, tartışmalı çizgi romandan uyarlama Preacher, klasikleşmiş tanrı-şeytan-melek-insan hikayesine bambaşka bir açıdan bakan Lucifer, biraz Harry Potter’ı hatırlatan The Magicians ve yeni ama farklı bir doğaüstü macera Midnight, Texas benim için fantastik dizilerin başında geliyor. Bilim kurgu içinse Westworld açık arayla ilk tercihim diyebilirim. The Outlander ve The Man High in the Castle bana göre hak ettiği yerde bulunmayan diğer başarılı bilim kurgular. 11.22.63 ve Sense8 bana göre şimdiden türün unutulmazları arasına girmiş durumda. Orphan Black ve Black Mirror ise mutlaka görmeniz gereken diğer iki harika dizi. Dirk Gently’s Holistic Detective Agency ise bana göre türün yükselen yıldızı olabilir. Bilim kurgu için The 100, fantastik için de Once Upon a Time ilk fırsatta izlemeyi düşündüklerim.

2010 sonrası fantastik-bilim kurgu dizileri hakkında Nisan Gürbüz ve Hafize Mutlu’nun görüşleri de şöyle;

Nisan: En sevdiğim ve en çok izlediğim diziler fantastik-bilim kurgu türündeki diziler. 2010 sonrası döneme baktığımızda teknolojinin aşırı gelişmesiyle yapımcılar sürekli fantastik-bilim kurgu dizileri yapmaya başladı, bu sebeple de öneri yelpazem çok geniş. Öncelikle bu yazıyı okuyup da Game of Thrones ve The Walking Dead’i henüz izlememiş birisi kaldığını sanmıyorum ama varsa izlemelerini öneririm. Bir diğer favorim olan Black Mirror, son zamanlarda izlediğim en iyi dizilerden diyebilirim fakat IMDB’yi açıp dizi bölümlerinin puan sıralamasına göre izlemenizi öneririm çünkü bazı bölümleri sıkıcı gelebilir.(Her bölümün oyuncuları ve hikayesi farklı.) ‘Ben çok uzun dizi sevmem az sezonu olsun’ derseniz de henüz bir sezonu yayınlanmış olan diziler; Westworld, American Gods, Stranger Things, The OA ve Legion. Bu dizilerden herhangi birini izlemediyseniz hepsini gözüm kapalı öneririm. Örnek verdiğim dizilerin hepsi devam ediyor ama bir sezon sürüp final yapmış 11.22.63’ü henüz izlemediyseniz hemen şimdi yan sekmede açıp izleyebilirsiniz. Son tavsiyem ise final yapma kararıyla beni üzen Sense8. Yapımcılar, Sense8 sevenlerin ısrarlarına dayanamayıp 2018’de iki saatlik bir final bölümü yaparak diziyi noktalama kararı aldı.

Hafize: Bilim kurgu dizilerini çok sevsem de, çoğu zaman sonunda “batırmak” gibi gelenekleri oluyor bu dizilerin. O yüzden ağız tadıyla önerebileceğim çok fazla bilim kurgu yok. Ama yine de kıyıda köşede kaldığını düşündüğüm birkaç yapım var. Onlardan bir tanesi aynı isimli kitaptan uyarlama ve mini dizi olan Childhood’s End. 2015’de üç bölüm olarak izledik. Performanslarını çok beğenmesem de, ilginç bir konusu vardı. Öte yandan beğendiğim bilim kurgu dizilerinin başında The Expanse geliyor. Syfy dizilerini pek izlemesem de, uzayda geçen bu macera beni oldukça etkiledi. İki sezon yayınlandı ve üçüncüsü de yolda. The Expanse gibi distopik bir bilim kurgu olan fakat hikayesi alternatif gerçeklikte ilerleyen The Man in the High Castle ise severek izlediğim bir başka dizidir. Onun da iki sezonu yayınlandı ve üçüncüsü yolda… 2012-2015 yılları arasında yayınlanan bir başka bilim kurgu dizisi olan Continuum ise, öyle mükemmel diyemesem de, türüne iyi bir örnek olup, derli toplu finaliyle rafımda yerini almıştır. Son zamanlarda hevesle izlediğim tek bilim kurgu ise Legion. Sadece hikayesiyle değil, performansları ve karakter derinlikleriyle de oldukça ilginç olan bu serinin ikinci sezonunu hevesle bekliyorum.

-Game of Thrones

-Shannara Chronicles

-The Originals

-American Gods

-Preacher

-Lucifer

-The Magicians

-Midnight, Texas

-Westworld

-The Outlander

-The Man High in the Castle

-11.22.63

-Sense8

-Orphan Black

-Black Mirror

-Dirk Gently’s Holistic Detective Agency

-The 100

-Once Upon a Time

-The Walking Dead

-Stranger Things

-The OA

-Legion

-Childhood’s End

-The Expanse

-Continuum