2010 Sonrası | Komedi Dizileri

Uzun zamandır yabancı dizi sevenler için kategorilerine özel, tavsiye niteliğinde listeler hazırlamayı düşünüyordum. Çünkü ne zaman dizilerle ilgili yazdığımı öğrenen birisiyle karşılaşsam bana son yıllardaki beğendiğim dizileri sorduğunu gördüm. Bu amaçla yabancı dizi sevenler için yazarlarımızın da görüşlerinden yaralanarak kategorilerine göre listeler hazırlamaya karar verdim. Hemen belirteyim, bazı kategorilerde müsait olduğu için görüşlerini benimle paylaşabilen arkadaşlarımın sözlerine de yer vereceğim.

Yazı dizimde ilk ele alacağım kategori komedi. Komedi dizileriyle ilgili düşüncelerimi ve 2010’dan bu yana bende iz bırakan dizilerle ele aldım. Yazının sonunda bu dizilerden, herhangi bir sıralamaya bağlı kalmadan, oluşturduğum listeyi bulacaksınız.

Katılır mısınız bilemem ama ben son yıllarda şöyle esaslı bir sitcom izlediğimi hatırlamıyorum ki bunu yabancı dizi izlemeye sitcom’la başlamış biri olarak söylüyorum. Son yıllarda izlediğim iyi komedilerin hemen hemen hepsi drama tarzı oldu diyebilirim. Gerçek hayat acılar ve gözyaşlarıyla dolu iken insanları güldürme niyetinin dramanın içinde daha kolay yansıtılabileceğini anlıyorum ama o efsane sitcom’ları çok özlüyorum. Drama tarzı komedi dizilerinin başını hiç şüphesiz Shameless çekiyor. You’re the worst ve Atlanta ise benim için bu tarzda diğer başarılı diziler oldu. Bunlara ek olarak da Wilfred‘in de hak ettiği ilgiyi görmediğini düşünüyorum. The Last Man on Earth, Ballers ve Silicon Valley ise türün hayranlıkla takip ettiğim diğer üç dizisi.

Ayrıca Ash vs Evil Dead ve Braindead korku-komedi olarak bende bambaşka bir yere sahip. Son yıllarda takip ettiğim tek sitcom olarak Fuller House‘ı verebilirim ama ben bir Full House hayranı olduğum için bu seçimim objektif olmayabilir. Ayrıca sıkı takip etmeye fırsat bulamadığım ama haklarında çok iyi duyumlar aldığım Brooklyn Nine Nine, New Girl ve Unbreakable Kimmy Schmidt‘i de görmenizi tavsiye ederim.

-Shameless

-You’re the Worst

-Atlanta

-Wilfred

-The Last Man on Earth

-Ballers

-Silicon Valley

-Ash vs Evil Dead

-Braindead

-Fuller House

-Brooklyn Nine Nine

-New Girl

-Unbreakable Kimmy Schmidt

Utku Ertem

Yabancı dizi denilince meraklı kelimesinin asla karşılamaya yetmeyeceği, her kategoriden birçok dizi takip edebilen, diziler üzerine yazmayı, konuşmayı seven ve son on yılı baz alırsak, tam bir yerli dizi karşıtı. Hayat felsefesi, Gregory David Roberts’ın Shantaram’ında dediği gibi “Kader seni güldürmüyorsa espiriyi anlayamadın demektir.”

Önceki Yazı

Değişen Televizyon İzleme Alışkanlıkları

Sonraki Yazı

2010 Sonrası | Aksiyon Dizileri