2010 sonrası görmenizi tavsiye ettiğim dizileri ele aldığım yazı dizisinde sıra, suç kategorisinde. Son yıllarda bu türe ait bende iz bırakan çok sayıda dizi oldu. Bu yüzden tavsiye konusunda yelpazemin en geniş olduğu kategorilerden biri. Bu türe ait dizileri konu aldığım yazılarda da belirttiğim gibi suç dizilerinin diğerlerinden daha büyük bir dezavantajı var. Senaryosu ya da oyuncu kadrosu ne kadar dikkat çekici olursa olsun eğer ilk bölümün başından itibaren izleyici üzerinde hakimiyet kuramazlarsa sonları beklenenden hızlı gelebiliyor.

Bana göre bunu atlatmanın en iyi yolu, anlatımı mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde akıcı ve sade halde sunmak. Yani izleyici bölümün ortalarına bile gelmeden izlemekten vazgeçip bırakmamalı. Buna verebileceğim en iyi örnek, kalitesi ilk bölümün ortalarından itibaren ivmelenen Ozark, sabırla sonuna kadar takip edenlere iyi bir ödül olacaktır. Suç dizisi denilince akla ilk gelen yapım şüphesiz Breaking Bad‘dir. Onun spin off’u Better Call Saul, onun kadar olmasa da iyi bir seçenek olabilir. Her geçen sezonla kalitesini biraz daha ortaya koyan Fargo, daha fazla duyulmamasına hayret ettiğim Luther, ilk sezonuyla efsaneleşen, ikincisiyle beklentilerin altında kalan ve üçüncüsü merakla beklenen True  Detective, kalitesini bilmeyen yoktur ama sanırım ondan bahsetmemek çok ayıp olur; Sherlock ve ilk iki sezonuyla efsane haline gelen, bana göre şu sıralar yayınlanan üçüncü sezonunun da harika olduğu Narcos mutlaka görülmesi gerekenler.

İki sezonuyla da beklentimin üstünde kalan Animal Kingdom ve konusuyla bir hayli ilgimi çeken Quarry suç türünde çok iyi iki alternatif olabilir. Herhalde çoğu kişinin suç denilince aklına gelen ilk şeylerden biri mafyadır. Peki yok mu iyi bir mafya dizisi diye soracak olursanız, sizlere ilk önerim Boardwalk Empire olur. Ayrıca bu konuda denemenizi şiddetle tavsiye ettiğim bir diğer yapım ise Peaky Blinders. Son yıllarda ilk bölümüyle beni en çok etkileyen dizilerden biri olan The Night Of‘u da hiç düşünmeden izleyebilirsiniz. Ayrıca haklarında iyi duyumlar aldığım bu yüzden de görmeyi çok istediğim ama bir türlü zaman bulamadığım; The Fall‘ı ve The Blacklist‘i de öneririm.

2010 sonrası suç dizileri hakkında Hafize Mutlu’nun görüşleri de şöyle;

Hafize: Bana göre en iyi diziler kıyısından köşesinden “suç” türünü içinde barındıranlar. Hele suç-dram ise tadından yenmez. Son 10 yıla baktığımızda ise türüne çok güzel örnek diziler izlemiş olsak da, gözümüzden kaçırdığımız ya da geç keşfettiğimiz suç dizileri de çok… Onlardan birisi olan The Fall ile başlamak istiyorum. Üç sezon süren dizi, suç türünün yanı sıra psikolojik altyapısıyla da dikkat çekiyor. Agatha Christie’nin aynı isimli romanından mini dizi olarak uyarlanan And Then There Were None ise suç-dram ve gizemi aynı potada eritebilen nadir dizilerden. Dram türüne çok iyi bir örnek olsa da, aynı zamanda suç türüne de mükemmel bir örnek olan The Americans’dan bahsetmezsek olmaz değil mi? Casus temalı dizi aynı zamanda gizem türüne de iyi bir örnektir. 2013 yılında ilk sezonu yayınlanan Top of The Lake ise türünün bir başka kaliteli örneklerinden. Elisabeth Moss’un muhteşem performansını da es geçmeyelim tabii. Bu yıl tanıştığımız Ozark ise ilk sezonuyla ümit vaat eden dizilerden. Devamı nasıl olur bilemiyorum ama ilk sezonunda para aklamaktan başları derde giren bir ailenin hayatta kalma çabası başarılı bir şekilde aktarılmıştı. Yine bu yıl izlediğim ve türüne başarılı örnek diyebileceğim Bimilui Soop ya da Netflix’in verdiği isimle Stranger’ı söyleyebilirim. Güney Kore yapımı olan bu dizi, gizem ve suç temalarını çok güzel harmanlıyor.

-Ozark

-Better Call Saul

-Luther

-Fargo

-True Detective

-Sherlock

-Narcos

-Animal Kingdom

-Quarry

-Boardwalk Empire

-Peaky Blinders

-The Night Of

-The Fall

-The Blacklist

-And Then There Were None

-The Americans

-Top of The Lake

-Bimilui Soop (Stranger)