BBC tarafından 2008 yılında yayımlanan dört bölümlük Amerikan- İngiliz ortak yapımı bir mini dizi, House of Saddam. 7,6 IMDb puanlı bu yapım adından da anlaşıldığı üzere Saddam Hüseyin’in hayatını, ailesini, yükselişinden idamına kadar olan süreci ekrana getiriyor.

Dizide Saddam Hüseyin’i Igal Naor, eşi Sajida’yı Shohreh Aghdashloo canlandırıyor. Saddam’ın iki oğlu Uday ve Qusay’ı Philip Arditti ve Mounir Margoum oynuyor. Saddam’ın kızları, sevgilisi, en güvendiği yardımcıları ve Irak ordusuna mensup birçok karakter dizide yer alıyor.

Saddam’ın hayat hikâyesine odaklanılan bu yapımın, mini dizi olmasından kaynaklanan bir eksikliği olduğunu düşünüyorum. Saddam’ın gençlik yıllarına ve Baas Partisi’nde başlayan siyasi hayatına değinilmiyor, dizi doğrudan Saddam’ın Irak’ın başbakanı olma yolundaki macerasıyla başlıyor.

Saddam Hüseyin 23 yıllık iktidar dönemine General Ahmet Hasan Bekir’i 1979 yılında kirli işlerle devirerek başlıyor. İktidara gelir gelmez kendine muhalefet etme olasılığı bulunan birçok partiliyi gözünü kırpmadan idam ettiriyor. Dizide ayrıca Saddam’ın çok yakın arkadaşını kendi elleriyle vurması ve Irak ordusunda önemli bir görevi olan karısının kardeşini bir suikast planıyla öldürmesi gibi olaylar da yer alıyor. Saddam, 2003 yılında bir çukurun içinde ABD askerleri tarafından yakalanana kadar iktidarda kalıyor. Birçok kişiyi siyasi fikir ayrılıklarına sürükleyen Saddam Hüseyin’in hayatı idam cezasıyla son buldu.

Bu dizide yakın tarihten bir biyografi anlatıldığı için gerçek hayattan görüntülere de yer verilmiş. İşgal zamanları, George Bush’un verdiği demeçler, televizyon haberleri sahnelere eklenmiş. Bunların yanında bana gerçekliği hissettiren bir başka unsur da Orta Doğu’ya ait müziklere arka planda yer verilmesiydi.

Biraz da House of Saddam’ı bitirdikten sonra çeşitli platformlardan okuduğum yorumlardan bahsetmek istiyorum. Çoğunluk olarak olumsuz yorumlarla karşılaştım. Dizinin Amerikan-İngiliz yapımı olması çoğu kişi tarafından hikâyenin gerçeği yansıtmadığı, Amerika’nın kendi çıkarları için bu diziyi yayınladığı sebebiyle eleştiri almış. Bir de bunlardan bağımsız olarak Orta Doğu aksanlı İngilizce’nin fazla bayıcı olduğunu yazanlar var. Benim fikrimi soracak olursanız Irak’ta geçen bir dizide de alışkın olduğumuz İngilizce’yi duymak normal olmazdı.

Velhasılıkelam biraz tarihe biraz siyasete meraklı olan herkesin izlemesi gerektiğini düşündüğüm bir diziydi House of Saddam. Buraya dizinin piyanoyla çalınmış tema müziğini bırakıyorum.