Küçükken Hayran Olduğumuz 14 Çizgi Film

Tabii ki her neslin izlediği çizgi filmler farklı. Bu listede ben, kendi zamanımın sevilen çizgi filmlerini derledim fakat çoğu ben bile doğmadan  yayınlanmaya başladığı için çok büyük bir kitleyi kapsayacağına eminim.

Life with Louie- Afacan Louie (1995-1998)


Fox Kids efsanelerinden biri olan Life with Louie’de (benim gibi Jetix’te de izlemiş olabilirsiniz) aynı zamanda dizinin yapımcısı olan komedyen Louie Anderson’ın Wisconsin’de geçen çocukluğu anlatılmıştır. Ayrıca Louie Anderson, gerçekten kendisini seslendirmiştir.

Heathcliff (1980-1988)

Bir çizgi romandan uyarlanan Heathcliff’in iki farklı dönemi vardır. İlki 1980’de yayınlanmaya başlamıştır. Diğer versiyon ise 1984’te yayınlanmıştır. Emin olmamakla birlikte benim izlediğim 1984 versiyonuydu. Heathcliff, turuncu renkli; zorba bir kedidir. Heathcliff’in hikayesinin yanında (ki bence Heathcliff’in hikayesinden daha eğlenceliydi) çöplükte yaşayan bir hayvan çetesinin hikayesi de anlatılıyordu.

Spiderman: The Animated Series (1994-1998)

Türkiye’de Spiderman diyince çoğu kişinin ilk aklına gelen ve yine bir Fox Kids efsanesi olan bu yapım belki de şu zamana kadar yapılmış en iyi Spiderman işi. Filmler de dahil Spiderman’i Animated Series kadar iyi anlayan bir yapım daha yok.

Tom and Jerry (1940-  )

Çok eskiye dayanan Tom ve Jerry’nin adını gencinden yaşlısına duymayan yoktur. Tom and Jerry Tales adıyla devam eden yapıma hala televizyonlarda kolayca denk gelmek mümkün.

Flintstones-Taş Devri (1960-1966)

Türkiye’de genelde Taş Devri adıyla bilinen Flintstones, taş devrinde yaşayan Fred Çakmaktaş ve ailesi ve Fred’in yakın arkadaşı Barty Moloztaş ve ailesinin hikayesini anlatır.

Smurfs- Şirinler (1981-1989)

İlk kez bir çizgi roman olarak ortaya çıkan Şirinler, küçük mavi insanların hikayesini anlatır. Hepsinin adı Şirin’dir fakat özelliklerine göre lakapları vardır (gözlüklü şirin, şirin baba).Şirinleri yemek isteyen Gargamel isimli kötü karakterin bir de Azman isimli kedisi vardır.

The Kids from Room 402- 402 Numaralı Sınıf (1999-2001)

Yine bir Fox Kids yapımı olan çizgi dizi bir okuldaki 402 nolu sınıfın ve öğretmenlerinin maceralarını anlatır.

Rugrats (1991-2004)

Nickeledeon’da yayınlanan Rugrats,bir grup küçük çocuğun eğlenceli hikayesini anlatmaktadır. Nickeledeon’un en popüler yapımlarından biridir.

Phineas and Ferb (2007-2012)

Disney çocuğu olmak Phineas ve Ferb şarkılarını ezbere bilmek demektir. Dahi ama bir o kadar mütevazi iki kardeşin hikayesini anlatır. Phineas ve Ferb yaz tatilinin her gününü bir şey yapmaya ayırırlar fakat yaptıkları şeyler o yaştaki çocukların akıl sır erdiremeyeceği şeylerdir. Ablaları Candace, kardeşlerinin yaptığı şeyleri annelerine şikayet etmek ister fakat her seferinde başarılı olamaz.

Spongebob- Süngerbob (1999-   )

Nickeledeon diyince ilk akla gelen yapım olan Spongebob, denizin altındaki Bikini Bottom kasabasında yaşayan bir süngerin hikayesini anlatır. Spongebob Yengeç Burger’de çalışmaktadır ve Bay Yengeç adında para göz bir patronu vardır. En iyi arkadaşı Patrick’le denizanası avlamaya bayılırlar.

Hey Arnold (1996-2004)

Yine bir Nickeledeon yapımı olan Hey Arnold, futbol topu şeklinde kafası olan Arnold’ın hikayesini anlatır. Büyükannesi ve büyük babasıyla yaşayan Arnold’ın bir sürü evcil hayvanı vardır. En iyi arkadaşı Gerald’dır ve dizinin en ilginç karakteri Helga, bir baş belasıdır ve Arnold’a deli gibi aşıktır.

Teenage Mutant Ninja Turtles-Ninja Kaplumbağalar(1987-1996)

Hala popülerliğinden hiçbir şey kaybetmemiş olan Ninja Kaplumbağalar, dört tane mutant kaplumbağanın Splinter Ustaları ile birlikte kötülüğe karşı savaşmalarını konu edinir.

What’s with Andy?- Andy’nin Nesi Var?(2001-2007)

Taletoon kanalında yayınlanmaya başlayan Kanada yapımı Andy’nin Nesi Var? , daha sonra Fox Kids’e geçmiştir. Sıradan bir genç olan Andy’nin en büyük tutkusu şaka yapmaktır. Annesinden valiye herkese şaka yapmaktan çekinmez ve insanlara zor anlar yaşatır.

Inspector Gadget- Müfettiş Gadget(1983-1986)

Fransız, Kanada ve Amerika yapımı olan Müfettiş Gadget, vücudundan çıkan çeşitli cihazlarla suçluları yakalamaya çalışan sakar, dikkatsiz bir müfettişin maceralarını anlatır.

Yağmur Mamati

Önceki Yazı

Medici: Master of Florence | Dizi Önerileri

Sonraki Yazı

The Borgias | Dizi Önerileri