Rick and Morty, Adult Swim kanalında 2013’ten beri yayınlanan bir yetişkin animasyon dizisi. 3. sezonu hala devam ediyor ve şimdilik bitmeye niyeti yok gibi gözüküyor. Genellikle bilim kurgu türüne dahil olan Rick and Morty, bir bilim insanı olan Rick ve onun torunu Morty’nin maceralarını anlatıyor. 2006 yılında Back to the Future’dan esinlenen hatta onun parodisi diyebileceğimiz Doc and Marthi adlı bir animasyon dizisi başlamıştı. Doc and Marthi’nin yapımcısı bu diziyi evirerek Rick and Morty’yi bizlere sundu ve iyi ki de yaptı.

Rick and Morty, yayınlanmaya başladıktan kısa süre sonra hatrı sayılır bir izleyici kitlesine ulaştı. Bence bunun en büyük sebeplerinden birisi dizideki olayların gidebileceği noktanın sonsuz olması. Simpsons ve Family Guy gibi yine yetişkinlere hitap eden animasyon dizilerinde olaylar çok olağan gelişiyor, sıradanlıktan sıkılmış animasyon izleyicileri Rick and Morty’ye yönelmiş olabilir. Başarılı olduğu nokta sadece sınırı olmayan olaylar değil, bu olayları komik olarak verebiliyor olması. Fantastik şeyleri komik bir şekilde vermek genelde zordur ve Rick and Morty bunun sayılı örneklerinden. Çekinmeden herhangi bir şeyle dalga geçebilmesi ve birçok farklı yapıma laf çakmalı göndermeleriyle benim gönlümü fethetti. Bu yapımlardan bazıları; Back to the Future, Otostopçunun Galaksi Rehberi, Inception, Hayvan Çiftliği, The Wolf of Wall Street, Mad Max. Dizi tabii ki sadece güldürmüyor, bazen aşırı dramatik olabiliyor ve bu anlarda izleyici ekrana kitlenip kalmaktan başka bir şey yapamıyor. Aşağıdaki sahneler de bu duruma örnek.

Biraz da karakterlerden bahsedelim. Rick, evrendeki en zeki insan ve bunu söylediği her cümleden anlayabiliyorsunuz. Bir de neredeyse kalpsiz biri. Morty elbette Rick’in yanında oldukça aptal ve sakar kalıyor. Çok duygusal ve atarlı bir tip. Bu özelliklerine bakarak Rick’le Morty’nin birbirlerini tamamladıklarını söyleyebilirim. Bu ikili arasında geçen diyaloglar benim için dizideki en keyifli kısımdır. Bazen çok derin konulardan bahsediyorlar bazense öyle alakasız geyikler yapıyorlar ki dizi de bu noktada kendini tamamlıyor, böylece izleyici de hep aynı şeyleri görmemiş oluyor. Yan karakterleri ise aptal aile babası Terry, ergen ve tam anlamıyla “drama queen” diyebileceğimiz Summer, mutsuz bir evlilik yaşamaktan bıkmış Beth oluşturuyor. Bu tipler çok klişe görünse de karakterler çok sağlam oluşturulduğu için bu üçünü de neredeyse Rick ve Morty kadar benimsedim.

Dizide konular çok hızlı işleniyor ki süresi ortalam 20 dakika olduğu için bu normal. Ama bazı bölümlerde olaylar çok çabuk oluyor ve bölüm sonunda “Biz buraya nasıl geldik?” sorusu seyircinin aklına takılabiliyor. Dikkatimi çeken bir başka konuysa Morty’nin üç sezondaki gelişimi ve değişimi. Dizinin başlarında özgüvensiz ve dolayısıyla çekingen, çok duygusal bir karakterken son birkaç bölümde oldukça güçlü, biraz da aptallığından sıyrılmış olarak gözüme çarptı. Rick tarafındaysa böyle bir durum hiç yok. Dizinin beni hayal kırıklığına uğratan noktası bu aslında. Bütün karakterler gelişirken Rick’in üç sezon boyunca aynı kalması. Aslında bu başarı olarak görülebilir çünkü Rick zaten çok başarılı bir karakter ve senaristler yakaladıkları çizgiyi bozmak istememiş olabilirler. Yine de bir izleyici sezon geçtikçe karakterin, özellikle de ana karakterin, gelişimini görmeyi ister diye düşünmeden edemiyorum. Ayrıca izleyicide merak uyandırabilecek bir nokta daha var; Rick’in gençliği. Bunu sadece ben mi merak ediyorum bilmiyorum ama bu kadar ilginç bir karakterin bu hale nasıl geldiğini görmek eğlenceli olabilirdi. Dizi bittikten sonra spin-off şeklinde bununla ilgili bir şeyler görebilmeyi umuyorum ama istediğim başka bir şey varsa o da Rick and Morty’nin uzun yıllar boyunca devam etmesi. Sonunda ilginç bir bilgi vererek yazıyı bitirmek istiyorum. Hem Rick’i hem de Morty’yi aynı kişi, Justin Roiland, seslendiriyor. İzleyenler kendisinin ne kadar başarılı bir iş yaptığını anlayacaklardır çünkü iki karakterin sesi de karaktere çok uygun ve kaliteli.

Rick and Morty’yle ilgili bahsedilecek daha çok şey var ama kendisi basitçe bu. Hala izlemediyseniz bir an önce izleyin, çevrenize izletin. Verdiğiniz her dakikaya değecektir.