Herkese merhaba! Birdizihaber olarak yeni bir yazı dizisiyle karşınızdayız. “Dizi Önerileri” başlığı altında okuyacağınız her yazı bizler tarafından izlenip beğenilmiş bir dizi hakkında sizlere küçük bilgiler verecek. Tabii ki herkesin bir dizi zevki var. Ancak bu yazı dizisi izleyecek yeni dizi aradığınız zamanlarda size seçenek sunan, farklı diziler hakkında biraz bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacak bir yazı dizisi olacak. Umarım keyif alarak okursunuz. Dizi önerilerine, uzun aralarıyla meşhur olan Sherlock’la giriş yapmayı düşündük. Hazırsanız buyurun başlayalım.

Sherlock (2010- )

Türü: Suç, Polisiye, Drama, Gizem          

IMDb: 9.2      

Konusu: Sir Arthur Conan Doyle’un aynı isimli kitap serisinden uyarlanan dizi, Sherlock Holmes ve Dr. John Watson’ın çözmeye çalıştıkları davalarını ele alıyor. Kitapta olaylar 19. yüzyılda geçerken, dizideyse olaylar 21. yüzyılda geçiyor. Bu kez Sherlock günümüz Londra’sında, günümüz şartlarında çözüyor davaları. Yanında yine en iyi dostu Doktor Watson, en büyük düşmanı yine Moriarty. Adresi yine Baker Street. Değişen tek şeyse; cep telefonları, mesajlar, mailler, bloglar yani teknoloji. Ama Sherlock hala kendi tarzında ilerliyor.

Oyuncular:

 • Benedict Camberbatch – Sherlock Holmes
 • Martin Freeman – Dr. John Watson
 • Una Stubbs – Mrs. Hudson
 • Rupert Graves – Lestrade
 • Louise Brealey – Molly Hooper
 • Mark Gatiss – Mycroft Holmes
 • Andrew Scott – Jim Moriarty
 • Amanda Abbington – Mary Watson
 • Lara Pulver – Irene Adler 

Yaratıcıları: 

 • Mark Gatiss
 • Steven Moffat

Sezon Sayısı / Bölüm Sayısı: 4 Sezon / 15 Bölüm

En İyi Sezon: 2. Sezon

Ortalama Bölüm Uzunluğu: 1 saat 28 dakika

En Çok Beğenilen 3 Bölüm:

 1. The Reichenbach Fall (2. Sezon 3. Bölüm)
 2. A Scandal in Belgravia (2. Sezon 1. Bölüm)
 3. His Last Vow (3. Sezon 3. Bölüm)

Menşei: İngiltere

Kanalı: BBC One

Kimler İzlemeli: Polisiye, macera, aksiyon, gizem ve drama türündeki dizi severler beğenerek izleyebilir.

Neden Öneriyoruz?

Çünkü dizi, sizi daha ilk bölümden düşünmeye itiyor ve yaşanan olaylar karşısında şaşkın bırakmaya başlıyor. Oyunculuklar gerçekten mükemmel ve kurgusu çok iyi olan kaliteli bir yapım. Sezon araları ne kadar uzun olsa da beklediğiniz her dakikaya değecek bölümler izlettiren bir dizi Sherlock. Dizinin genel olarak sezonlarını değerlendirecek olursak; şu ana kadar izlediğimiz dört sezon boyunca yayınlanan bütün bölüm hikayelerinin temelinde Sherlock ve Watson’ın kitaplardaki gibi yakın arkadaş olmalarına yol açacak zorluklardan geçmelerini izledik. Bu süreçte en büyük düşmanları Moriarty gibi bir çok kişinin testinden geçtiler. Ayrıca dizi, bir kötü adamı baş rolden daha çok sevdirmesiyle ve onu gündeme getirmesiyle bile farkını ortaya koyuyor bence. Çünkü insanların Sherlock’tan çok Moriarty hakkında konuştukları da bir gerçek. Diziyle ilgili bizim söyleyeceklerimiz bu kadar. Ancak diziyle ilgili haberlere, incelemelerimize ve daha birçok ayrıntıya buradan ulaşabilirsiniz.