True Detective | İnceleme

True Detective, HBO’nun kalitesiyle göze çarpan dizilerinden bir tanesi. Kaliteli kadrolu, ağır hikayeli ve kasvet dolu atmosferli polisiye drama dizisi, iki sezon 22 bölümden oluşuyor. 3. sezonuyla ilgili detayların bugünlerde artmasıyla ben de size True Detective’i tanıtmak istedim.  Dizinin yeni sezonunda Moonlight ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar‘ını alan Mahershala Ali yer alacak. Söylentilere göre 3. sezon 2018’in 2. yarısında izleyicilerle buluşacak.

Dizinin iki sezonu birbirlerinden farklı hikayeleri içeriyor ama olaylar hep suç üzerinden işleniyor. İlk sezondan başlayalım. Matthew McConaughey ve Woody Harrelson mükemmel oyunculuk sergilemiş. İkilinin canlandırdığı karakterlerin ilişkisi genelde inişli çıkışlı ilerliyor ve bu da aralarında çok keyifli diyaloglar geçmesine yol açıyor.

İlk sezonda izlediğimiz olaylar iki farklı zamanda geçiyor; 1995 ve 2012 yıllarında. Hikaye 1995 yılında Louisiana eyaletinde işlenen ayin temalı bir cinayetle başlıyor. Başlarda sıradan bir cinayet gibi görünüyor fakat sonradan cinayetin arkasında bambaşka şeylerin yattığını öğreniyoruz. Aslında bu cinayet yoluyla dizi yoğun mesajlar veriyor. Katilin kim olduğundan daha farklı meraklar uyandıran bir polisiye dizisi olduğu için türün benzerlerinden sıyrılmayı başarıyor. Yine genel polisiye dizilerine göre oldukça az aksiyon sahnelerine sahip, bu çoğu polisiye izleyicisi için bir eksik olarak görülebilir ama aksiyon sahnelerinden çok derin felsefi diyaloglara yoğunlaşmasıyla beni etkiledi. Özellikle Rust Cohle (McConaughey) karakterinin söylediği her şey iki kez dinlenmeli, adamın bir tane boşa söylenmiş cümlesi yok. Martin Hart karakteri ise herhangi biri tarafından canlandırılsa Rust Cohle karakterinin çok gölgesinde kalacakken Woody Harrelson çok iyi iş çıkarmış ve oyunculuğuyla Martin Hart karakterini arka plana düşmekten kurtarmış. Dedektif Hart, sorunlu bir evliliğe sahip. Karısını sevdiğini her fırsatta söyleyen ama onu aldatmaktan da çekinmeyen biri. Başarılı fakat işini pek sevmeyen bir dedektif profili gördüm kendisinde. 2012’de geçen olayları 1995’tekilere göre daha az izliyoruz. Rust Cohle, 1995’teki cinayetten dolayı 17 yıl sonra polisler tarafından sorgulanıyor. Asıl felsefik ve derin cümleler bu sorgulamada söyleniyor. Karakterin değişimiyse oldukça dikkat çekici, hem fiziksel hem psikolojik olarak. Geçen 17 yılın kendisini yıprattığını çok başarılı bir şekilde göstermişler. İlk sezon oldukça ağır ilerliyor, diyalogların da ağırlığını düşünecek olursak bence bir çırpıda izlenebilecek bir dizi değil.

İkinci sezon ise ilk sezona göre daha hızlı ilerliyor ve aksiyon dolu. İlk sezondaki kasvetli havadan bir miktar sıyrılıyor. Kirli polislerin hayatlarını, zengin zümrenin alt tabakayı ve çevreyi ne kadar sömürdüğünü görebiliyoruz. İlk sezon daha çok Rust Cohle karakterine odaklanmışken ikinci sezonda bu odak dört karaktere dağıtılmaya çalışılmış ama bence bu konuda başarılı olamamışlar. Çünkü kısa bir süre bu dört karakterin (Frank, Paul, Ani, Ray) hikayesi dengeli sunulmuş ama sonradan bazen biri bazen bir başkası unutulmuş. Bu durum varken doğal olarak yan karakterler de hikayede çok az yer ediniyor, ilk sezonun aksine. Yine de birbirleriyle alakasız dört insanın hikayelerini bir şekilde birleştirmeyi başarmışlar. Bu konuda dizi takdir edilesi. Başından beri tanıtılan bu karakterlerin yollarının birleşeceğini biliyordum ama ben buna odaklanmadan izlediğim için hikayeler çaktırmadan aynı yola çıkınca oldukça etkilendim.

2. sezon sürükleyicilikten yoksundu ve sürekli karakterlerin sorunlarına yer vermekten izleyici olaylara dahil edilememiş. Buna rağmen vermek istediği mesajları öyle ya da böyle verebildi bence. Final bölümünde Ani Bezzerides karakterinin verdiği “etrafımızdakilerin farkında olmamız gerektiği” mesajı etkileyiciydi. Dizi tecavüzler, cinayetler, gizli örgütler ve şiddet dolu bir dünyanın var olduğunu gösterebildi. Ani’nin farkında olmamızı istediği şeyler de bunlar işte. İnsanın iyiliği ve kötülüğü yeteri kadar derinleştirilemese de en azından bir taban oluşturulabilmiş. Elit kesimin hamleleri ve bunların normal insanlara olan etkisini arka planda veriyor. Böylece bitişiyle izleyiciyi dünyada olup bitenleri düşünmeye sevk ediyor.

Dizinin 3. sezonu da ilk sezonlardan farklı bir hikayeyi işleyecek. Senaristlerin, yapımcının ve yönetmenin üretim adına bolca zamanı oldu. Umarım 2 yıllık arayı iyi kullanmışlardır ve güzel bir yeni sezonla geri dönerler!

Salih Çiftçi

Çizgi roman, dizi, basketbol, oyun.

Önceki Yazı

Bir Onur Ünlü Yapımı l Görünen Adam

Sonraki Yazı

Sense8 | Dizi Önerileri