Geride Kalanlar | Supernatural 13. Sezon 1. Bölüm

5 aylık bir aranın ardından Winchesterlar, kasvetli ancak bir o kadar da hareketli bir bölümle ekrana geri döndüler. Geçen sezon neler olup bittiğini hatırlamak isterseniz buraya tıklamanız yeterli.

12. sezon finali, her sezon finalinde olduğu gibi aksiyon doluydu ve 13. sezon prömiyeri de bundan geride kalmadı. Mary’nin alternatif evrende Lucifer’la mahsur kalması ve Crowley ile Castiel’in ölümü derken, Winchesterların kolay toparlanmasını zaten beklemiyorduk. Ancak Dean maalesef bütün bölüm boyunca özellikle de Jack konusunda üst üste yanlış kararlar almaya devam etti ve sanırım bölümün tek sevmediğim yanı bu oldu.

Bu bölüm aslına bakarsanız bir açıdan da Jack’e merhaba bölümü oldu diyebiliriz. Onun hakkında pek çok şey öğrenebildik. Öncelikle Jack, tahmin edebileceğiniz üzere, yarı insan yarı melek. Doğduktan sonra bir bebek veya bir çocuk olarak savunmasız kalmaması için de bir an evvel bir gence dönüşmesi gerekmiş. Şimdilik Castiel’i babası olarak görüyor ve onu kaçırmaya çalışan meleklerin elinden kurtulabildi, çünkü kolay kolay ölmüyor. Jack’in nasıl ölebileceği bilgisine ise şimdilik sahip değiliz. Ancak meleklerin, bir Nephilim’i yaşatmamaya kararlı oldukları aşikar ve denemeye devam edeceklerinden adım gibi eminim.

Tüm bunlar bir yana, Sam ve Dean bu kadar kaybın üstüne kendilerine gelemeden birden bire Jack’le baş başa kalmaları hayli talihsizdi. Bütün bölüm boyunca Sam duruma mantıklı yönden bakmaya çalışırken Dean başına buyruk ve pervasızca davranmaya devam etti. Bölümün sonunda da Dean gerçekten Jack’i anlamaya başladığından mı, yoksa dediği gibi onu öldürmenin bir yolunu bulana kadar yakınında tutmak istediğinden mi bilinmez; onu sığınağa götürmeyi kabul etti. Bense Jack konusuna başka bir pencereden bakıyorum diyebilirim… Bana kalırsa Jack, en az Lucifer kadar güçlü ama bir o kadar da, tıpkı annesi Kelly gibi, iyilik dolu bir çocuk. Bu yüzden Castiel ve Mary geri döndüklerinde -ölen Castiel’in, alternatif evrendeki Castiel olduğu yönünde güçlü teoriler mevcut- Winchesterlar, Lucifer’a karşı verdikleri savaşta eskisinden de güçlü olabilecekler.

Bu arada bölümün müziklerinin ve çekim kalitesinin Supernatural için bile üst seviyede olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Bir dizi prömiyerinden çok, yapımı aylar almış bir film izliyor gibiydim. Uzun süredir bir Supernatural bölümünden bu kadar keyif almadığım için de, ne yalan söyleyeyim, bu sezona dair umutlarım artmış durumda.

Winchester biraderlerin, geçen sezon finalinde Mary, Castiel ve Crowley’i aynı anda kaybetmelerinin etkileri şüphesiz bu sezon da sürmeye devam edecek. Kendisiyle ne yapacaklarını bilemedikleri Jack’in, Sam ve Dean’in başlarına neler getireceği ise merak konusu. 13. sezon için bu kadar heyecanlanacağımı tahmin etmemiştim, ama şimdi bütün sezonu izlemek için sabırsızlanıyorum!

https://youtu.be/ek3eZwhYVb4

Eda Sivri

Önceki Yazı

2010 Sonrası Sevdiğimiz Animeler

Sonraki Yazı

9-1-1 kadrosu genişliyor