Nerede Kalmıştık? | Supernatural 13. Sezon

Her güzel şeyin bir sonu var, ancak bu kural Supernatural için geçerli değil. Dizi, özellikle son sezonlarındaki tekdüze bölümleriyle zaman zaman sıkı takipçilerini bile bıkma noktasına getirse de, çoğu izleyicide de bir bağımlılık etkisi yaratıyor bence. Yoksa monotonlukla dolu koca bir sezona, yalnızca birkaç ortalamanın üstünde bölüm için katlanıyor olmamızın başka bir açıklaması olamaz…

Yine de siz de benim gibi, bu konuda bu kadar dertli olmasına rağmen diziyi bir türlü bırakamayanlardansanız ve geçen sezon neler olup bittiğini hatırlamak istiyorsanız bu yazı size ilaç gibi gelecek. Eğer geçen sezonu çok daha ayrıntılı bir şekilde hatırlamak isterseniz, 12. sezonun hemen hemen her bölümünü incelediğimiz yazılara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu arada, bölüm incelemelerimizin bu sezon da haftalık olarak yayınlanmaya devam edeceğini söylemeden geçmemeliyim.

Daha önceki Nerede Kalmıştık? yazılarımızı okumadıysanız belirtmekte fayda var; bu yazıların ilk sayfası, dizinin geçen sezonunun minik bir özeti niteliğinde. İkinci sayfada ise, gelecek sezonda bizi nelerin beklediğinden bahsedeceğiz. Dolayısıyla yazının bundan sonraki her bir cümlesinin spoiler niteliği taşıdığını göz önünde bulundurmalısınız.

İki bölümlük sezon finaline ağırlık vermeden önce, sezona nasıl başladığımızı bir hatırlayalım. 11. sezon finalinde İngiliz Harflerin Adamları tarafından kaçırılan Sam’i, sezon prömiyerinde işkence yapılmış bir halde bulmuştuk. Sam bu durumdan sağ salim kurtulana dek birkaç bölüm boyunca hem Harflerin Adamları’nın asıl amaçlarını anladık, hem de Mary Winchester’ın duruma adapte olma sürecine şahit olduk. Ancak Mary’nin bu süreci maalesef bütün sezon boyunca sürdü. Bu durumdan en çok yara alan taraf ise şüphesiz ki Winchester kardeşler oldu.

Tüm bunlar olurken de, elbette dizimizin en kötü karakteri Lucifer boş durmuyordu. Castiel’in bedeninden çıktıktan sonra firar etmesi ise kaçınılmazdı. Castiel, Rowena ve Crowley’in yardımıyla Lucifer’ı ele geçirmeye çalışsa da, sonunda yine Lucifer galip geldi ve Rowena’yı rehin alarak ortadan kaybolmayı başardı. Rowena’nın Lucifer’ı yeniden alt etmesi ise birkaç bölüm sürdü. Lucifer’a yeni bir beden yaratacağını söyleyerek onu bir süreliğine okyanusun dibine gönderdi. Bu deneyimden sonra Rowena, Lucifer’ı bitirmekte kararlıydı. Hayatı pahasına da olsa, Lucifer’ı köşeye sıkıştırdıklarında Castiel ve Crowley’e yardım etmeyi kabul etti.

Ekip, Lucifer’ı yakalayıp alt edene kadar o çoktan Amerikan Başkanı Rooney’in bedenini ele geçirmiş ve asistanı Kelly’i hamile bırakmıştı bile. Tüm bunlar yetmezmiş gibi Kelly, Winchesterların Gizli Servis tarafından tutuklanmasını fırsat bilerek firar etmişti. Sonucu ne olursa olsun, Nephilim’i doğurmakta kararlıydı. Winchesterlar paçayı Harflerin Adamları sayesinde kurtarana dek bu durumdan haberdar olamamışlardı ve müdahale etmek için de çok geçti.

Bu ana dek Sam ve Dean, İngiliz Harflerin Adamları’na tam anlamıyla güvenmemekte ısrarcılardı ancak aynı durum Mary için geçerli değildi. Mary, aslında sezonun başından beri yeni yaşamına adapte olmaya çalışırken sağlıklı düşünemiyordu ve Harflerin Adamları’nın etkisi altında kalmıştı. Mary’nin ve Harflerin Adamları’nın, Sam’i ve ardından Dean’i de ikna etmeleri uzun sürmedi.

Tüm bunlar olurken Kelly, Cehennemin Prensi Dagon’un yardımıyla, oğlunun doğumuna hazırlanıyordu. Castiel, Nephilim sayesinde cennete geri dönebilecekti, dolayısıyla tamamen bu konuya odaklanmıştı. Lucifer ise Crowley’in elinden kurtulmaya gün sayıyordu.

Bütün düğümler, iki saatlik sezon finalinde çözüldü. Aslına bakarsanız, daha da karıştı ve kördüğüm oldu da diyebiliriz… İngiliz Harflerin Adamları’nın yalanlarına daha fazla kanmamakta ısrarcı olan Winchesterlar, diğer avcı arkadaşlarıyla beraber Harflerin Adamları’nın üssüne bir baskın yaparak projeyi tamamen bitirdiler. Bu esnada, Lucifer’ın da kaçtığını öğrenen ekip, onu da durdurmaya karar verdi.

Castiel, Kelly doğumda öldükten sonra Nephilim’e sahip çıkmaya söz vermişti ve bu sözünü tutmakta kararlıydı. Doğuma günler kala, bebeğin gücünün alternatif bir evrene doğru bir kapı açtığını fark etti. Bu evrende, Winchesterlar hiç yaşamamıştı. Castiel, bu evrenin varlığından Kelly’e bahsetmemeye karar vermişti.

Uzun çabalar sonucu Crowley ve Winchesterlar, sonunda Kelly ve Castiel’in yerini saptayabilmişlerdi. Olay mahalline varır varmaz Castiel’le birlikte paralel evrene bir yolculuk yaptılar. Orada, o dünyanın Bobby Singer’ıyla karşılaştılar ve Lucifer’ı alt edebilemek için gerekli silahları edindiler. Crowley’in kusursuz olduğunu iddia ettiği bir planla beraber, Lucifer’ı bu sefer gerçekten yenmeye hazırlardı.

Crowley’in, uğruna kendini feda ettiği bu plan son ana kadar tıkır tıkır işlemişti ancak, hiç de hoş olmayan bir şekilde bitmişti. Lucifer, son bir hamleyle gerçek dünyaya geri dönüp Castiel’i öldürmüştü. Ancak Mary son çare olarak kendini feda ederek, Lucifer’la beraber alternatif evrene kapalı kalmıştı. Aynı anda hem annelerini, hem de iki yakın arkadaşlarını kaybeden Winchesterlar, dakikalar sonra da Lucifer’ın oğlu Jack’le tanışmışlardı.

Dikkat! Yazının bundan sonraki kısmı 13. sezona dair spoiler içerir!

Eda Sivri

Önceki Yazı

Odd Mom Out iptal edildi

Sonraki Yazı

Show TV | Yeni Sezon Dizileri