Kanal D | Yeni Sezon Dizileri

Kanal D dizileri yine bu sezon da ekranların vazgeçilmezi olmak için yeni sezona başladı. Eylül ayını geride bırakmışken, hangi kanal, ne yayınlamış, hangi dizisi tutmuş, hangi dizisi tutmamış bir bakalım istedim. Bu yazıya da sezonun en iddialı kanalı Kanal D’yle başlamak istedim. Kanal D’yi gün gün incelediğimiz yazımız aşağıda sizleri bekliyor.

Pazartesi-İsimsizler

Hikaye ve Künye

Baş rollerinde Uğur Güneş ve bu sezon kadroya dahil olan Hande Soral’ın yer aldığı dizi geçen sezon iyi başlayıp, sezon sonuna doğru düşüşe geçmişti. Bu sezon ise hikayeyi bambaşka bir yere taşıyıp, derin devlet ve dış mihrakları odak noktası haline getiren yapım duraklama devrinden gerileme devrine girmiş Osmanlı Devleti izlenimi veriyor. Açıkçası ilk sezonunda da beylik laflar kullanılıyordu. Ancak bu sezon dizinin kendisi beylik laflardan ibaret. Muhtemelen bu durum da beni sıktığı kadar, diğer izleyicileri de sıkmış durumda. Şu an için karşısında güçlü olan tek rakip Söz. Buna rağmen reytinglerde diğer rakiplerinin de arkasında kalan dizi, Ocak ayını görürse iyi bir iş çıkarmış olacak. Kişisel fikrimse o zamana kadar dayanamayacağı yönünde.

Salı-Tutsak

Hikaye ve Künye

1441 Productions’ın ilk dizisi olan Tutsak, yanlış günde yayınlandığı için beklenen etkiyi yaratamadı. Çünkü karşısında geçen sezondan gelen iyi bir dizi ve yaz sezonundan devam eden belli bir kitleye ulaşmış başka bir dizi var. Oysa Gülper Özdemir, Pamir Pekin ve Caner Şahin gibi oyuncuların rol aldığı dizi hikaye açısından umut vaad ediyordu. Kendisinden yaşça çok büyük eşinin eziyetlerini çeken Elif, onun ortadan kaybolmasıyla yaşadığı tutsak hayatından kurtulduğunu zannederken, evinde işe başladığı aileyle birlikte başka türlü bir tutsak hayatına düşüyor. Hikayenin muhteşem olduğunu ya da oyunculukların çok iyi olduğunu söyleyemem ama bir yapım şirketinin ilk işi olarak baktığımda bence daha fazla şansı hak ediyor. Ancak reytingler Salı günü için de Kanal D’nin yüzünü güldürecek seviyede değil.

Çarşamba-Meryem

Hikaye ve Künye

Kanal D’nin Ağustos ayında yayınlamaya başladığı dizinin baş rollerinde Ayça Ayşin Turan, Furkan Andıç ve Cemal Toktaş yer alırken kadronun geri kalanının çoğunda da yine genç ama oyunculuklarıyla iyi bir izlenim bırakan isimler yer alıyor. Sevdiği adamı korumak isterken bir batağa saplanan Meryem, nişanlısının ölümünü bir cinayet olarak gören Savaş ve hırsı kendinden büyük, yeni savcı Oktay’ın hikayesinin anlatıldığı dizi bazı mantık hatalarına rağmen bir izleyici kitlesine kavuştu ve yaşadığı yönetmen değişikliğine rağmen kanalın iyi reyting getiren dizilerinden biri oldu. Tabi henüz TRT 1’in Diriliş Ertuğrul’u yayında değil. Bu dizinin başlamasıyla reytinglerde nasıl bir değişiklik olacağı belirsizliğini koruyor.

Perşembe-Ver Elini Aşk

Hikaye ve Künye

Sevda Erginci, Ali İl ve Köksal Engür’ün başlıca rollerinde yer aldığı dizi, şimdilik reytinglerde iyi gitse de bunun en büyük sebebinin karşısında güçlü bir rakip olmayışı olduğunu sanırım kanal yetkilileri de biliyordur. Ver elini aşk, tipik bir yaz dizisi ve sanki Kanal D tarafından yeni sezona bir türlü başlayamayan Vatanım sensin gelene kadar idareten yayınlanmış bir iş gibi. Açıkçası yaz döneminde yayınlansa kesinlikle çok daha fazla izlenir, sezonda da hikayesini tüketmezse daha güvenli bir şekilde yoluna devam edebilirdi. Ancak Perşembe günü yayınlanacağı kesin olan Vatanım sensin’in gününde yayınlanan dizi şimdilik bir dolgu malzemesi muamelesi görse de akıllıca yapılacak bir gün değişikliğiyle yoluna devam edebilir. İlk bölümünde bebeğe banyo yaptırılan sahneyle bana sinir krizi geçirten dizinin bir defosu da kullanılan şive. Bir Gaziantepli olarak ekibe acil bir şive takviyesi lazım.

Cuma-Arka Sokaklar

Hikaye ve Künye

Kanal D’nin garanti olan tek dizisi Arka Sokaklar, kaçıncı sezonunu oynuyor bilmiyorum ama daha birkaç sezon ekranlarda olacağı aşikar. Zafer Ergin, Şevket Çoruh, Özgür Ozan, Oya Okar gibi deneyimli oyuncuları kadrosunda bulunduran dizi, dramla komediyi iyi harmanlayan ve gündeme yabancı kalmayan hikayeleriyle özellikle total grubunda neredeyse her hafta zirvede yer almaya devam ediyor. Eski bölümlerinin defalarca izlediğimiz tekrarlarıyla bile iyi reytingler alan dizi için iyi ya da kötü gibi bir yorum yapamam. Ancak bir nesli büyüten dizi olarak, bizim nesil için Bizimkiler neyse, bu nesil için de Arka sokaklar odur.

Cumartesi-Sevda’nın Bahçesi

Hikaye ve Künye

Seneler önce Berivan dizisinde birlikte rol almış ve dönemin şartlarında iyi de bir iş çıkarmış olan Sibel Can ve Emre Kınay yine Kanal D’de, bu kez Sevda’nın bahçesi’nde baş roldeler. Ancak dizi için yayınlanan ilk fragmanda her şey o kadar basite indirgenmişti ki seyirci daha önce defalarca izlediği bir hikayeyi bir daha izlemek istemedi ve reytingler çok kötü geldi. Gold Film’in yapımcılığında hazırlanan dizi ilk bölümde eski sevgililerden, anne-kız ilişkisinden, kadın çatışmalarından hatta Suriyeli mülteci ailelerden bile bahsetti. Fakat ortaya izlenebilir bir hikaye koyamadığı gibi oyunculuklar konusunda da sınıfta kaldı. Öyle ki şimdiye kadar oynadığı her rolde severek izlediğim Emre Kınay bile çok tahammül edilebilir bir oyunculuk sergilemedi. İlerleyen bölümlerde dizi reytinglerini toparlarsa devam edebilir tabi ama bu şartlarda, özellikle de Sibel Can’ın kartpostal gibi duran oyunculuğuyla işi çok zor.

Pazar-Çocuklar Duymasın

Hikaye ve Künye

Eski dizileri tekrar çekme furyasının bir başka versiyonu olarak devam bölümleriyle ekrana dönen Çocuklar Duymasın, asıl çocukların gidişiyle arkadaş çocukları duymasın havasına bürünmüş olsa da izlenmeye devam ediyor. Oyunculuklar ve hikayeler açısından mecburi değişiklikler dışında neredeyse hiç değişiklik yapmayarak garantici bir yol izleyen yapım, birçok eleştiriye rağmen totalde aldığı iyi sonuçlarla yoluna devam ediyor. Ancak Kanal D’nin beklentilerini ne derece karşıladığı konusunda kararsızım.

Gün gün incelediğimiz Kanal D’de durum şimdilik bundan ibaret. Geçtiğimiz sezondan devam edecek olan Vatanım sensin ve yeni projeler Fatih ve Siyah beyaz aşk’ın gelişiyle bu dizilerden en az ikisiyle vedalaşacağız. Şu an için devam etme ihtimali en az olan dizi Tutsak gibi görünüyor. Ancak kanalın bahsettiğim üç proje dışında sipariş ettiği başka diziler olduğu da göz önüne alınırsa yaz sezonuna girerken bu dizilerin kaç tanesi yayında olur, merak ediyorum.

Bora Yıldırım

1986 yılında İstanbul'da doğdum. 2008 yılından beri Bodrum'da yaşıyorum. Gezmeyi ve kitap okumayı severim. Çok konuşur, çok gülerim. Vakit buldukça yazarlığa kabul edilme sebebim olan yerli dizileri izlemeye çalışıyorum. Yabancı dizileri izledikçe yerli dizilerin geldiği noktaya üzülsem de bir gün eskisi gibi tadı ağızda kalan dizilerin televizyonlarda daha çok yer bulacağına inanıyorum.

Önceki Yazı

American Horror Story’nin 8. Sezonunun İlk Oyuncusu Belli Oldu

Sonraki Yazı

Star Trek: Discovery | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum