Star Tv yeni sezonun en güçlü kanallarından. Kanalların yeni sezona nasıl başladıklarını incelediğimiz yazı dizimizde bugün sırada ülkemizin ilk özel kanalı Star var. Çok sayıda dizi sipariş edildiği bilinen kanal Eylül ayında yayınladığı dizilerle ne yapmış? Gelin birlikte göz atalım.

Pazartesi-Söz

15 Temmuz darbe girişimi sonrası bir furya haline gelen asker, özel tim, istihbarat temalı diziler arasında şüphesiz ki en çok izlenen yapım Söz oldu. Geçen sezon başlayıp, bu sezon da aynı başarıyla devam eden yapımda Tolga Sarıtaş, Nihat Altunkaya, Burak Sevinç, Aybüke Pusat ve Meriç Aral gibi oyuncular yer alıyor. Pazartesi akşamları yayınlanan dizi geçen sezon İçerde’yle başa baş bir reyting savaşı vermişti. Bu sezonsa henüz kendisini zorlayan bir yapım karşısına çıkmadı. Ancak Show Tv’nin Çukur adlı dizisi muhtemelen Pazartesi günü yayınlanacak ve asıl rekabet o zaman başlayacak diyebiliriz.

Salı-Dolunay

Özge Gürel, Can Yaman ve Hakan Kurtaş’ın baş rollerini paylaştığı dizi bir Yaz dizisi olarak başladı. Ancak oyuncuların kimyası ve hikayenin benzerlerine nazaran daha fazla yöne sahip olması sayesinde iyi reytingler aldı ve Kış sezonunda da devam etmeyi başardı. Son birkaç bölümdeyse gerek dizi içindeki hikayelerin yalpalaması, gerekse Atv’nin Eşkıya dünyaya hükümdar olmaz’ının dönüşüyle reyting kaybı yaşasa da gün ikinciliğiyle kanala bir nebze olsun nefes aldırmaya devam ediyor. Ancak yeni dizilerin ekran macerasına başlaması halinde Dolunay’ın akıbeti ne olur, henüz belirsizliğini koruyor.

Çarşamba-Çember

Çember, Star Tv’nin tek polisiye dizisi ve bana göre çok da iyi bir dizi. ANS Prodüksiyon’ın hazırladığı dizinin baş rollerinde Barış Bağcı, Pelin Akil Altan ve Anıl Altan yer alırken Olgun Toker de kadroya dahil oldu. Her bölüm farklı hikayeler ele alan bu mini dizi reytinglerde çok yüksek sonuçlar almasa da izleyenlerin sevdiğini söylemek mümkün. Her olayın tek bölümde işlenip kapatılması da benim gibi sürünen hikayelerden hoşlanmayanlar için çölde vaha.

Perşembe-Siyah İnci

Kanalın bu sezon en ümitli olduğu dizisi Siyah inci’ydi. Öyle ki yeni sezon tanıtım filminde bile ilk olarak bu dizi göze çarpmıştı. Açık konuşayım, Hande Erçel ve Tolgahan Sayışman ikilisinin baş rolleri paylaştığını öğrendiğimde aradaki yaş farkından dolayı dizinin istenileni veremeyeceğini düşünmüştüm. Zaten kanalın hali hazırda İstanbullu gelin isimli genç kadın-olgun adam temalı bir işi varken ikincisine niye bel bağlanmış olabilir ki dedim. Fakat, Tolgahan Sayışman kendinden çok daha genç bir adamı, bana göre başarıyla canlandırmıştı. Yine de yapım ilk bölümüyle beklentilerin çok altında bir reyting alabildi. Çünkü oyunculuklar iyi olsa da, ilk bölümde daha önce izlediğimiz bir sürü dizinin karmasını izledik. Birbirini seven iki genç, kıza aşık olan saplantılı bir adam, esas oğlana aşık olan kızın çok yakını, birbirine düşman iki zengin aile, intikam, tecavüz… Okurken bile sıkıldınız di mi? Tüm bunlara rağmen şahsi fikrim dizinin reytinglerini yükselteceği yönünde. Çünkü Vatanım sensin gelene kadar karşısında dişe dokunur bir yapım yok.

Cuma-İstanbullu Gelin

Aslı Enver, Özcan Deniz ve İpek Bilgin’in baş rollerini paylaştığı dizi geçen sezon iyi reytingler elde etmişti. Bu sezon yayınlanan ilk bölümüyle de yine iyi bir başlangıç yaptı. Basit bir hikayeyi ele alıp, iyi bir senaryo yazabildiğiniz zaman bu ülkede her zaman iş yapıyor. İstanbullu gelin de, bence bunu başardı. Evet, Özcan Deniz’in belli bir seyirci kitlesi zaten var. Ancak senaryo, yönetim ve oyunculuklar iyi olmadıktan sonra kimlerin dizilerinin erken final yaptığını da gördük hepimiz. Dizinin adını İstanbullu gelin koyup, pekala sadece erkek karakter üzerinden gidebilecek bir senaryo yazmak mümkünken, Teşrik-i Mesai senaryo ekibi güçlü bir kadın karakter de çıkardı karşımıza ve Aslı Enver de bu rolü deyim yerindeyse taçlandırdı. Sonuç olarak sürekli takip edemesem de reytinglerde başarılı bir iş var karşımızda ve bence bu başarının asıl mimarları bahsettiğim senaryo ekibi.

Cumartesi-Fazilet Hanım ve Kızları

Bir anne düşünün ki, kendi çıkarları için çocuklarını gözünü kırpmadan ateşe atabilsin. Fazilet Hanım ve kızları dizisinin olayı bu. Nazan Kesal, sevdiğim bir oyuncudur ve şimdiye kadar onu izlediğimiz en itici karakterle karşımızda. Her olaydan kendine bir kapı açmayı deneyen ve beklenmedik olaylar karşısında da o hain zekasını ustaca kullanan Fazilet karakteriyle bence bir ödülü hak ediyor. Gel gelelim dizide Fazilet dışında bütün karakterler etkisiz eleman. Fazilet, sadece kızlarını değil, dokunduğu herkesi etkisi altına alıyor. Karşısında duranlaraysa hiç ummadıkları yerden saldırıyor ve zaferle çıkıyor o savaştan. Dizinin reytingleri kötü değilde orta seviyede. Ancak yeni işler devreye girdiğinde gün değişikliğine mi gider, yoksa final kararı çıkar mı, bilinmez. Nazan Kesal’la birlikte Mahir Günşıray, Deniz Baysal, Afra Saraçoğlu ve Çağlar Ertuğrul’un baş rolleri paylaştığı dizinin o güzel müzikleriniyse Alp Yenier hazırlıyor.

Pazar-Ateşböceği

Dolunay gibi yaz dizisi konseptiyle hazırlanıp kış sezonunda da devam etme şansı bulan bir dizi Ateşböceği. Nilay Deniz ve Seçkin Özdemir’in baş rollerinde yer aldığı yapım, işçi-patron aşkı ekseninde başlamış ve uzun süre türüne karar verememişti. En sonunda romantik komedi türünde karar kılındı ve yoluna böyle devam etti. Sevimli bir hikayeye sahip olan dizi, Eylül ayıyla birlikte ciddi bir düşüş yaşadı ve gün değişikliğine gitti. Ancak bu müdahale de çok verimli olmadı. Şu an için reytinglere bakıldığında kanalın finale en yakın dizisi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Tabi bunda dizinin hikayesini tüketip, açtığı yeni kanallarda başarılı olamamasının da etkisi var.

Bu arada Star Tv’nin yakın zamanda Ufak tefek cinayetler, Börü ve Babamın günahları adlı üç diziyi daha yayına sokacağını da hatırlatmakta fayda var. Burak Özçivit ve Barış Arduç’un da Ocak ayında başka dizilerle ekranda olacakları biliniyor.