Umutsuzca Devamını Beklediğimiz Anime Serileri

Daha önce şurada ikinci sezonunu beklediğimiz anime serilerini listelemiştim. Burada ikinci sezonu görmesine rağmen final yapmamış ve hala yarım olan anime serilerini sıralamak istiyorum. Liste tabii ki çokça sübjektif biraz da araştırmayla hazırlandı. Listede olması gerektiğiniz anime serileri varsa lütfen yorumlarınızda belirtin.

Chihayafuru

Madhouse’un 2011’de 25 bölüm olarak ilk sezonunu ve 2013’de yine 25 bölüm olarak ikinci sezonunu izlediğimiz Chihayafuru maalesef hala finalini göremediğimiz animelerden. İkinci sezonundan sonra bir OVA’sı yayınlanan animenin live-action filmi de var aslında. Başarılı bir josei ve slice of life türü örneği olan animede karuta oyunu üzerine kurgulanmış bir hikaye olsa da Chihaya’nın okul hayatı ve oyun bağlılığını görmüştük. Diğer bir merak konusu ise Chihaya’nın Taichi ve Arata arasında yapmasını umduğumuz seçimdi. Oyun turnuvaları ve karakterler arası dialogların da yarım kaldığı anime bir final sezonunu kesinlikle hak ediyor.

Gin no Saji

2013 yılında 11 bölüm olarak ilk sezonunu, 2014’de yine 11 bölüm olarak ikinci sezonunu izlediğimiz Gin no Saji A-1 Pictures stüdyosunun yapımı. Hachiken’in süt ürünleri okumak için şehir dışında bir okula gelmesiyle başlayan hikayede, ne yapacağını bilemeyen asıl karakterimizin zamanla diğer karakterlerle olan etkileşimlerini, bu sayede kendisini de daha iyi tanımasını trajikomik bir şekilde izlemiştik. Fakat hala öğrenemediğimiz -özellikle ailevi konularda- şeyler var. Üstelik Hachiken’in okulu ve sonrası ile ilgili hala vermesi gereken kararlar var. Bir final de Gin no Saji’ye bekliyoruz.

Sidonia no Kishi

Üç boyutlu çizim tekniğiyle ön plana çıkmış bir stüdyo olan Polygon Pictures’ın 2014’de 12 bölüm olarak ilk sezonunu ve 2015’de yine 12 bölüm olarak ikinci sezonunu hazırladığı Sidonia no Kishi bilimkurgu türüyle dikkat çekmişti. Distopya niteliğinde olan animede Nagate’nin uzaydaki insan yerleşkesinde hayatta kalma savaşından, şövalye olup yaratıklarla savaşmasına geçen süreci ve sonrasını izlemiştik. İkinci sezonu ilk sezona göre biraz harem havasında geçse de sezon finalindeki “savaşa giriyoruz” mesajından sonra devamının gelmemesi seriyi eksik bıraktı. Hal böyle olunca devam sezonunu görmeyi çok istediğimiz serilerin arasında da kendisine yer buldu.

Yahari Ore no Seishun Love Comedy wa Machigatteiru

2013 yılında tanıştık Hachiman, Yukino ve Yui ile. Üçü de birinden farklı ama Hachiman’ın en farklı olduğu bu karakterlerin standardın dışındaki kişiliklerini ve okul hayatlarını izledik. Brain’s Base’in 13 bölüm olarak yayınladığı animenin ikinci sezonu 2015’de feel.’den 13 bölüm olarak geldi. Üstelik çizimler de dikkat çeken ölçüde değişmişti. Ama karakterlerimiz aynı kalmış hatta aralarındaki dengeler daha da ince bir hal almıştı. Özbilinci aşırı fazla ama etrafındakileri -özellikle karşı cinsi- anlamakta oldukça başarısız olan Hachiman muhtemelen en “anti-kahraman” karakteridir. Üstelik finalde bu üç karakterimizi öyle bir dialog içinde bıraktık ki eminim bir çok kişi bu dialoğu anlamak için iki-üç defa falan izlemiştir son sahneyi. Hachiman’ın Yukino ve Yui ikilisinden birisini seçip seçmeyeceği ise hala muallak. Yeni sezon söylentileri dolaşıyor ama hala resmi bir açıklama yok.

Gyakkyou Burai Kaiji: Ultimate Survivor

2007 yılında tanıştık Gyakkyou Burai Kaiji: Ultimate Survivor animesiyle. 256 bölüm sürdü, ikinci sezonu ise Gyakkyou Burai Kaiji: Hakairoku-heen ismiyle 2011’de yine 26 bölüm olarak karşımıza çıktı. Oyun, psikolojik gerilim ve seinen türlerinde olan anime Madhouse stüdyosunun işi. Farklı çizimleri izleyicisini ikiye bölse de, psikolojik alt metinleri, ilginç karakterleri ve müzikleriyle çok sevilmişti. Herkese göre olmayan bu serinin nihilist bir yapısı da mevcut. Kısaca zenginlerin farklı eğlenceler için fakirleri zulüm yapması gibi dramatik konusu olsa da, aslında hikaye psikolojik alt yapısıyla daha çok dikkat çekiyor. Kendine has bir izleyici kitlesi olan bu animenin de davamı hevesle bekleniyor.

Tsubasa Chronicle

İsmini pek duymadığımız Bree Train stüdyosunun işi olan Tsubasa Chronicle, 2005’de ve 2006’da 26’şar bölüm olarak yayınlandı. Fantastik, gizem, romantik, dram, aksiyon ve shounen gibi türleri kapsayan hikayesi romantik ağırlıklı ilerliyor. En etkileyici taraflarından biriyse müzikleri. Zira müzikleri Yuki Kajiura’nın elinden çıkmış. Hikayesi ise iki sezon sonunda en etkileyici yerde biterek izleticisini üzüyor. Sonradan gelen ova bölümlerde de beklenen hikayeyi anlatmayınca, anime eksik, devamının gelmesi beklenen seriler arasında yerini alıyor. Bu arada anime xxxHolic animesinden karakter de barındırır. Hatta hikayelerin bazı noktalarda her iki mangada da birleştiği görülmüştür.

Vampire Knight

Dram, gizem, romantik, vampir ve shoujo türlerinde olan Vampire Knight serisini 13 +13 bölüm olarak 2008’de iki sezon olarak izledik. Vampir, insan, aşk ve okul kelimeleri yan yana gelince her ne kadar akıllara Twilight gelse de, karakter gelişimleriyle anime kendisini ispatlamıştır aslında. Aksiyondan çok karakterlerin ikilemlerini ön plana çıkaran seri ikinci sezonuyla daha çok sevilmiş. Vampirlerin ve normal insanların aynı okula gittiği bir mekanda geçen hikaye bu iki grubun geçmişteki etkileşimleri ve günümüzdeki etkileşimleri arasında mekik dokuyor. Zamanla farklı hikayeler görüyoruz, hemen hepsi bir sonuca bağlansa da finalde kocaman bir soru işareti ile kalıyoruz. Vampir hikayelerini sevenlerin hevesle beklediği bir anime de Vampire Knight olarak listemizde yerini alıyor.

Evet, yukarıdaki liste genellikle eski animeler olup “devamı gelsin artık” dediklerimiz. Ama yenilerden devamını beklediğim birçok seri var. Mesela Ajin. İkinci sezonunda her ne kadar arc’ını bitirse de son sahnesinde devamının gelebileceği sinyalini aldık. Bu yıl ikinci sezonunu izlediğimiz Bungou Stray Dogs’da devamının gelebileceği bir sahne ile bitti. Owari no Seraph’ın ikinci sezonu ise gerçekten sinir kat sayımı artırdı. Öte yandan Tales of Zestiria the X gibi bazı animelere ise prequel yani öncesini anlatan animeler bekliyorum.

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Star Trek: Discovery | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum

Sonraki Yazı

Star TV | Yeni Sezon Dizileri