Almanya televizyon sektörünü uluslararası platformda bambaşka bir yere taşımayı tek başına başaran Deutschland 83’ün devamı niteliğindeki Deutschland 86, kendisine ilk serinin kaldığı zaman diliminden üç sene sonrasını konu alıyor.

SundanceTV’nin RTL ile birlikte başlattığı bu maceranın yeni bölümleri Güney Afrika ve Berlin’de çekiliyor ve dizinin 2018 yılında yayınlanması planlanıyor. Yapımın bu sefer karşımıza nasıl bir hikâye çıkaracağını anlayabilmek amacıyla yayınlanan tanıtım metnine göz atmak yeterli;

Deutschland 86 Martin Rauch (Jonas Nay), teyzesi Lenora (Maria Schrader) ve onların Batı Almanya İstihbarat Servisi’nden (HVA) iş arkadaşlarının Deutschland 83’den üç sene sonraki hayatlarını konu alıyor. Moskova tarafından terk edilen ve acil biçimde nakde ihtiyacı olan Doğu Almanya hükümeti, çöken sosyalist gemisini kurtarma amacıyla ajanlarını global kapitalizmi denemeleri için farklı ülkelere gönderir. Uzun zaman önce (1983) günahları nedeniyle Afrika’ya sürgün edilen Martin Rauch yeniden sahaya çıkarılır. Karanlık anlaşmalar ve tehlikeli görevler kahramanımızı Güney Afrika, Angola, Libya, Paris ve Batı Berlin’e ve nihayetinde yeniden Doğu Berlin’e sürülerken, Martin’in imkânsız seçimler yapması gerekecektir.

Kahramanımızın yolculuğuna uluslararası pop müzikleri eşlik ederken, arka planda Perestroyka*, temsili soğuk savaşlar, Apartheid**, Batı Avrupa’nın terörle geçen bir yılı ve nihayet sona yaklaştığına dair rahatsız edici duygularla Doğu Almanya’ya dönen bir adam olacak.

Diğer yandan, dizinin yaratıcıları Anna Winger ve Jörg Winger yeni sezon için şöyle dediler:

“Seriyi geri getirebildiğimiz için çok mutluyuz. Bu sefer, Doğu Alman kahramanımızı çok daha uzağa gönderiyoruz. Yıl artık 1986. Bildiğimiz dünyanın sonu gelmek üzere. Ancak belki de mafya-stili kapitalizm sosyalizmi kurtarabilir!”

Deutschland 83’ün eski oyuncularından, Jonas Nay (Martin), Maria Schrader (Lenora), Sylvester Groth (Walter), Vladimir Burlakov (Thomas), Ludwig Trepte (Alex), Alexander Beyer (Tobias), Carina Wiese (Ingrid, Martin’s mother) ve Sonja Gerhardt (Annett) yapıma geri dönerken, Anke Engelke, Fritzi Haberlandt, Lavinia Wilson ve Florence Kasumba ise kadroya yeni katılan isimler olarak öne çıkıyor.

Variety’nin son haberine göre ise, Alman aktör Chris Veres dizinin son sezonu kadrosuna katıldı. Batı Berlin’de görev yapan Tim’i canlandıracak olan Veres’in karakteri gay olsa da henüz cinsel yönelimini etrafıyla paylaşmış değil. Tim’in en yakın arkadaşı Alex Edel’i ise Ludwig Trepte canlandırıyor.

Dağıtım hakkı Amazon’un elinde bulunan Deutschland 86, 10 bölümden oluşacak ve çekimler ise halen devam ediyor. Diğer yandan, Deutschland 83 200’den fazla bölgeye satılmış ve yabancı kategoride Emmy ödülüne hak kazanmıştı.

*Gorbaçov döneminde uygulanan yenilenme politikalarına verilen isim. Rusça’da yeniden yapılanma anlamına gelir.

**Güney Afrika Cumhuriyeti’nde 1994 yılına kadar yürürlükte olan ve beyaz olmayan ırklar arasında yasal olarak bir ayrımı öngören politika.