Fi, ilk sezonunda orjinal hikayesiyle, cesur sahneleriyle ve ilginç karakterleriyle adından oldukça söz ettirmişti. İkinci sezonun nasıl olacağı merak konusuyken beklenen gün geldi çattı. Ben de büyük bir merak ve heyecanla izledim.

İlk sezonu nerede bırakmıştık?

Okuldaki dans gösterisinde Deniz, Duru ve öğrencileri arasında kalmıştı. Gösteride arkadaşlarının olmasını istemeyen Duru ve ekip arkadaşlarının Duru’yu gösteride istememesi üzerine iki arada kalan Deniz… Deniz, öğrencilerinin hakkını yemek istemedi ve seçimini onlardan yana kulandı. Bunu hazmedemeyen Duru ortalığı yıkmakla kalmayıp Deniz’i ısırdı. Ve teselliyi Can’da aradı.

Bu noktaya gelmişken şunu söylemeliyim ki; Fi’yi hiçbir zaman olayların dizisi olarak görmedim. Benim açımdan daha çok karakter tahlili ile dolu bir dizi oldu. Elbette yaşanan olaylar sonrası şimdi ne olacak diye sorduğumuz zamanlar da çok oldu ama her zaman ilgimi çeken şey daha çok dizinin karakterleri oldu. Sezon finalinde Duru’nun gerçek kimliğini gördük; bencil, hırslı ve her şeyin istediği gibi olmasını isteyen bir karakter. Hatta tehlikeli. Duru’nun aydınlık yanı baskın gibi görünse de karanlık yanları da mevcut. Sezon içerisinde gözünü karartıp Can’ı iki defa bıçaklamasıyla bunu gördük. İstediğimi, istediğim sevgiyi bana sadece Can verebilir düşüncesiyle Deniz’in yaşattığı hayal kırıklığının ardından Can’a gitmesi de bunu gösterdi bizlere.

Deniz ise; pek fazla olumsuz yönü olmayan, belli idealleri ve doğruları olan bir karakter olarak resmedildi. Doğruları yüzünden sezon finalinde Duru’yu tercih etmeyip öğrencilerinin yanında olmayı seçti.

Can Manay. Dizinin belki de en tehlikeli, en sapkın lanse edilen karakteri. Duru’ya olan takıntısı, onu elde edebilmek için yaptığı türlü oyunlarla bizlere ne kadar tehlikeli ve sorunlu bir ruhu olduğunu gösterdi. İlmek ilmek işlediği planları sonunda meyvesini verdi ve sezon sonunda en büyük arzusuna; Duru’ya kavuştu. Duru ona koşarak geldi.

İkinci sezon nasıl başladı?

Spoiler mevcuttur.

İkinci sezona başlangıcımız Can ve Duru’nun birlikte denizde yüzdükleri sahneyle oldu. Onlar gayet mutlu bir şekilde yüzerken Deniz yaşadığı acıyı ve hayal kırıklığını unutmak için gezgin olmayı tercih etmiş ve yolu Roma’ya düşmüştü. Kameralardan kaçan ve Can Manay’ın sevgilisi olarak haber olmaktan kaçınan bir Duru izledik. İstediklerine erişmek için sevgilisinin adını kullanmak istemediğini sadece Duru Durulay adıyla başarmak istediğini söylese de bölümün son sahnesinde istediklerine erişebilmek için artık Can Manay adını kullanacağını gördük. Artık oyuna dahil olup sevgilisinin adını kullanarak bir yerlere gelmeyi tercih edecek Duru.

Dizinin karakter analizleri açısından oldukça zengin olduğunu düşünsem de birinci sezonun ortasından beri dizide bir yavanlık var. Sürükleyicilikten oldukça uzak ve hatta bir miktar sıkıcı bölümler izlediğimizi söyleyebilirim.

Yukarıda ve hatta yazının başlığında belirttiğim gibi; bu dizinin asıl zenginliği Duru Durulay’ın hikayesi. Duru’nun aydınlık mı yoksa karanlık tarafta mı olacağı ve onun etrafındaki karakterlerin de buna göre şekilleneceği aşikar. Bakalım Duru bu sezon aydınlığı mı, karanlığı mı tercih edecek? Yoksa gri kalmaya devam mı edecek?