Eskiden, başta roman olmak üzere fazlasıyla kitap okuyan biriydim. Fakat dizilerle tanıştıktan sonra kitap okumak benim için ikinci planda kaldı. Kitaptan alınan keyfin daha fazla olduğunu, dizi izlemenin onun yanından bile geçemeyeceğini düşünüp bana söylenenler olabilir. Önceleri ben de böyle düşünüyordum fakat artık bu fikrim tamamen değişmiş durumda. Bu değişimde bana keyif veren kitaplarla karşılaşmamış olmamın payı olabilir ama şunu da itiraf etmem gerek, izlediğim ve hala izlemekte olduğum efsane dizilerin çoğu kitaplardan esinlenilerek yapılmış.

Elbette romandan uyarlanan diziler deyince ilk sıralara Game of Thrones, Sherlock, Dexter, The Walking Dead (çizgi roman), The Vampire Diaries, True Blood, Hannibal, House of Cards gibi bilinen yapımları koymak gerekir. Ama ben bu yazıda daha az bilinen ya da daha yeni ama kesinlikle vakit ayırınca hiç pişman olmayacağınız dizileri ele almak istedim. Listem şöyle;

Thirteen Reason Why, Jay Asher – 13 Reason Why

2011 yılında yayımlanan ve New York Times en çok satanlar listesine giren Jay Asher’ın yazdığı Thirteen Reasons Why, 2017 yılında Netflix tarafından televizyona uyarlandı. Dizi, başına gelen talihsiz olaylar sonucunda intihar eden lise öğrencisi Hanna Baker’ın geride kendisini ölüme götüren nedenleri açıkladığı 13 kaset bırakmasını ve bu kasetlerin arkadaşı Clay Jensen’in eline geçmesini konu alıyor. 13 Reasons Why beni tam anlamıyla şok etti. Doğrusu böyle ağır bir dram hiç beklemiyordum. Zaten son zamanların en çok ses getiren yapımlarından biri oldu. Dizi hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler buraya bakabilirler.

Orange Is the New Black: My Year in a Women’s Prison, Piper Kerman – Orange Is the New Black

2010 yılında Piper Kerman’ın yazdığı Orange Is the New Black: My Year in a Women’s Prison, 2013 yılında Netflix tarafından televizyona uyarlandı. Kitap, Piper Kerman’ın düşük güvenlikli bir federal hapishanede geçirdiği günleri kaleme almasına dayanıyor. Dizi ise Piper Chapman isimli bir kadının aldığı 15 aylık cezasını çekerken hapishanede yaşadıklarına odaklanıyor. Orange Is the New Black hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz buraya bakabilirsiniz.

Outlander serisi, Diana Gabaldon – Outlander

Diana Gabaldon’ın Outlander serisinin 1991 yılında yayınlanan ilk kitabı Outlander’dan esinlenilerek çekilen dizi 2014 yılında Starz tarafından izleyiciyle buluşturuldu. II. Dünya Savaşı’nda hemşire olarak görev yapan Claire Randall, savaştan sonra seyahat için kocasıyla gittiği İskoçya’da gizli bir ayine tanık olur. Merakından bu yeri ziyaret ettiği sırada aniden kendini geçmişte, İngiltere ve İskoçya arasındaki savaşın ortasında bulur. Artık hem bu savaştan kurtulmalı hem de akıl almaz zaman yolculuğundan geri dönmenin bir yolunu bulmalıdır. Outlander, eşsiz İskoçya manzaraları ve romantizm soslu bitmek bilmez heyecan fırtınasıyla benim bir hayli takdirimi kazanmıştır. Outlander için daha fazla bilgi isteyenler buraya bakabilirler.

Lucifer, DC comics, Vertigo – Lucifer

1989 ile 1993 yılları arasında DC Comics’de, 1993’ten günümüze kadar da DC Comics’e ait olan Vertigo’da yayınlanan Lucifer, Neil Gaiman’ın (American Gods) çizgi romanı The Sandman’in spin off’u. 2016 yılında FOX ekranlarında izleyiciyle buluşan dizi, Tanrı-Şeytan arasındaki anlaşmazlığa bambaşka bir pencereden bakıyor. Dizide Lucifer Morningstar, Cehennemin Efendisi olmaktan sıkılıp emekliye ayrılır. Bir anlamda şeytan olmaktan istifa eden Lucifer, krallığını terk ederek Los Angeles’ta büyük bir gece kulübü olan “Lux”ü çalıştırır ve aynı zamanda LAPD’de danışman olarak çalışmaya odaklanır. Lucifer hakkında daha fazla bilgi isteyenler buraya bakabilirler.

Big Little Lies, Liane Moriarty – Big Little Lies

2014’te Liane Moriarty’nin yazdığı ve New York Times’ın çok satanlar listesine giren Big Little Lies, 2017 yılında HBO ekranlarında izleyicinin karşısına çıktı. Olağanüstü kadrosuyla ve sürükleyici hikayesiyle kısa zamanda izleyicinin beğenisini kazandı. Dizi, nezih bir semtte bulunan ortaokulun bağış gecesinde faili meçhul bir cinayet işlenmesiyle başlar. Herkesin birbirinden şüphe duyması ve polise bu yönde ifade vermesi durumu daha da içinden çıkılmaz bir hale sokar. Tüm şüpheler ise mahalleye yeni taşınan anne ve oğlunun üstünde toplanmaya başlar. Big Little Lies hakkında daha fazla bilgi isteyenler buraya bakabilirler.

American Gods, Neil Gaiman – American Gods

2001 yılında Neil Gaiman tarafından yayınlandıktan on altı yıl sonra, 2017’de Starz tarafından televizyona uyarlanan American Gods, güçlü kadrosu ve başarılı senaryosuyla dikkatleri kolayca çekmeyi başardı. Dizide hapishaneden tahliye edildikten sonra Mr. Wednesday (Bay Çarşamba) adında garip bir adama rastlayan ve her geçen gün daha da büyüyen Eski Tanrılar ve Yeni Tanrılar arasındaki savaşa karışan Shadow Moon’un (Gölge Ay) hikayesi anlatılıyor. 2017’nin en çok dikkat çeken yapımlarından biri olan American Gods hakkında daha fazla bilgi isteyenler buraya bakabilirler.

The Sword of Shannara,Terry Brooks – The Shannara Chronicles

1977-85 arasında yayınlanan Terry Brooks’un fantastik üçlemesi, 2016’da MTV aracılığıyla ekranlarla buluştu. Dizi her ne kadar The Sword of Shannara üçlemesinden uyarlansa da, Shannara’nın çok geniş bir fantastik evrene sahip olduğunu belirtmem gerek. Hikaye, şeytanların yeryüzüne gelmelerini engelleyen eski bir ağaç olan Ellcrys’ın yavaş yavaş ölmeye başlaması sonucu şeytanların yeryüzüne hakim olmalarını engellemek için bir yolculuğa çıkan Wil, Amberle ve Eretria’nın başına gelenlere odaklanıyor. İzlediğim başarılı fantastik yapımlardan biri olmasına rağmen bana göre hak ettiği ilgiyi görmeyen bir dizi. The Shannara Chronicles hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler buraya bakabilirler.

Preacher, DC Comics, Vertigo – Preacher

DC Comics Vertigo’da 1995-2000 yılları arasında yayınlanan Garth Ennis ve Steve Dillon’ın çok tartışmalı çizgi romanı, 2016’da AMC ekranlarında izleyiciyle buluştu. Preacher’ın konusunu kısaca özetlemek gerekirse, Tanrının Cenneti terk etmesinin ardından çıkan kaos sırasında, bir melek ve bir iblisin ilişkisinden Genesis isimli muazzam güçlere sahip bir varlık doğar. Bu melez varlık yeryüzüne kaçıp, küçük bir Texas kasabası olan Annville’e gelerek papaz Peder Jesse Custer’ın bedenini ele geçirir. Yaşamı tamamen değişen Jesse, Tanrıyı bulup ondan sebep oldukları için hesap sorma ümidiyle eski bir kiralık katil olan kız arkadaşı Tulip ve arkadaşı İrlandalı vampir Cassidy ile yollara düşer. Preacher hakkında daha fazla bilgi isteyenler buraya bakabilirler.

The Magicians, Lev Grossman – The Magicians

2009 yılında yayınlanan Lev Grossman’ın The Magicians’ı, 2015 yılında Syfy ekranlarında izleyiciyle buluştu. Bence üst seviye bir dizi olmasa da fantastik türünün hakkını verebilen eğlenceli bir yapım. Konusuna kısaca değinecek olursam, Quentin Coldwater, sihirde uzmanlaşmak için Brakebills Üniversitesi’ne kaydolur. Çocukluktan bu yana hayran olduğu bir kitaptan gelen büyülü dünyanın gerçek olduğunu ve onun insanlık için bir tehlike oluşturduğunu keşfeder. Bu arada, en iyi arkadaşı Julia’nın aynı üniversiteye girişi reddedilince hayatı raydan çıkar. Julia da sihri başka yerlerde aramaya başlar. The Magicians hakkında daha fazla bilgi isteyenler buraya bakabilirler.

The 100, Kass Morgan – The 100

The 100, 2013 yılından itibaren birer yıl arayla yayınlanan Kass Morgan’ın roman serisinin ilk kitabı. 2014 yılında The CW ekranlarında izleyiciyle buluştu. The 100’ün konusunu özetlemek gerekirse, 97 yıl önce yeryüzünde çok büyük bir nükleer savaş gerçekleşmiş ve dünyanın yüzeyi yaşanılamayacak seviyede radyasyonla kaplanmıştır. Hayatta kalanlar gezegenin yörüngesindeki 12 farklı ülkeye ait istasyonlarda yaşamaktadırlar. Kaynaklar yetersizdir ve artan nüfusa karşın yeni yaşam kaynaklarına çok ihtiyaç duyulmaktadır. Öyle ki suçun türüne bakılmaksızın 18 yaşın üstündeki suçlular uzaya fırlatılarak cezalandırılmaktadır.100 genç mahkumun harcanabileceği duyurulur ve yaşam olanaklarının öğrenilmesi amacıyla suçlarının bağışlanacağı söylenerek bu 100 mahkum son savaştan önce kurulan, içinde bolca bozulmayan erzak bulunduğu düşünülen Weather Dağı’nın yakınına eski bir uzay gemisiyle gönderilir. Planlananın aksine gençler dağın uzağına iner ve geçici bir topluluk kurmak için aralarında mücadele başlar. Ancak sorunları bunlarla sınırlı kalmayacaktır. Dünyalılar diye adlandırılan, yeryüzünde savaştan kurtularak sağ kalmayı başarmış bazı insanlar, bunların Biçiciler adındaki yamyama dönüşmüş olanları ve dağ adamlarıyla karşılaşacaklardır. The 100 hakkında daha fazla bilgi isteyenler buraya bakabilirler.

The Handmaid’s Tale, Margaret Atwood – The Handmaid’s Tale

1985 yılında yayınlanan, Margaret Atwood’un The Handmaid’s Tale’i 2017 yılında Hulu tarafından izleyiciyle buluştu. Emmy’de çok iyi bir başarıya imza atan dizi, konusuyla maalesef günümüz sorunlarına da uyduğu için başarılı oyunculukların da etkisiyle büyük yankı uyandırmayı başardı. Distopik bir gelecekte ABD baskıcı ve bağnaz bir rejimle yönetilmektedir. Bu rejimin gölgesinde ezilenlerin başını muhalif kadınlar çekmektedir. Adeta birer köle gibi kullanılan bu kadınlardan Offred’in yaşadıkları anlatılmaktadır. The Handmaid’s Tale için daha fazla bilgi isteyenler buraya bakabilirler.

Mindhunter: Inside FBI’s Elite Serial Crime Unit, Mark Olshaker ve John E. Douglas – Mindhunter

1995 yılında, kendisi de bir FBI özel ajanı olan John Edward Douglas’ın anı kitabı Mindhunter: Inside FBI’s Elite Serial Crime Unit, 2017 ekranlarında Netflix ekranlarında izleyiciyle buluştu. Son yıllarda izlediğim en iyi dizilerden biri olan Mindhunter, bana göre efsaneler arasına adını şimdiden yazdırmayı başardı. Kitabı en iyi gerçek suç romanı dalında ödül alan dizin, asıl görevi arabuluculuk olan bir FBI ajanının, normal bir insanın duyduğunda bile şok geçirebileceği vahşice işlenmiş cinayetlerin önlenebilmesi için cinayetleri işleyen katillerin psikolojilerinin çözülmesi gerektiği fikri üzerinden gelişen olayları konu alıyor. Ortaklarıyla beraber bu tür suçlularla iletişime geçen kahramanımız, bir davranış profili rehberi ortaya çıkarmaya çalışır. Mindhunter hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler buraya bakabilirler.

Midnight, Texas serisi Charlaine Harris – Midnight, Texas

2017 yılında NBC ekranlarında izleyiciyle buluşan Midnight, Texas, Charlaine Harris imzalı bir üçleme. İlk kitap 2014 yılında yayımlanan Midnight Crossroad sonrakiler birer yıl arayla yayımlanan Day Shift ve Night Shift. Dizinin konusunu şöyle özetleyebilirim; Manfred Bernardo, ruhlarla konuşabilen bir psişiktir. Peşindeki bir adamdan kaçmak üzere Teksas’ın gizemli kasabası Midnight’a gelir. Kasabanın doğaüstü yaratıkların, cadıların ve kendisi gibi geçmişinden kaçan insanların barındığı bir yer olduğunu görür. Sakince gizlenebileceğini düşünürken çok geçmeden başının çok daha büyük bir belada olduğunu öğrenir. Midnight, Texas’la ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyenler buraya bakabilirler.

The Cormoran Strike serisi J.K. Rowling (Robert Galbraith) – Strike

Harry Potter’ın yazarı J. K. Rowling’in müstearı (nicki) Robert Galbraith’le yazdığı dedektiflik roman serisinin ilk kitabı olan The Cuckoo’s Calling’den esinlenilen yapım, 2017 yılında BBC ekranlarında izleyiciyle buluştu. Şunu belirtmem gerek bu roman serisi dört kitaptan (The Cuckoo’s Calling, The Silkworm, Career of Evil, Lethal White) oluşuyor ve Cormoran Strike bu dört kitabın ortak bir karakteri. Konusuna gelince, Cormoran Strike bir savaş gazisidir. Londra’da özel bir detektiflik şubesi açar. Oldukça karmaşık davaları çözmek için kendine özgü dedektiflik yeteneklerini kullanır.

The Terror, Dan Simmons – The Terror

Son olarak 2007’de yayımlanan Dan Simmons’ın The Terror’ün den bahsetmek istiyorum. 2017 içerisinde AMC ekranlarına gelecek dizide, kurgusallık barındırsa da yaşanmış ve oldukça trajik bir hikaye anlatılacak. 1845 yılında Sir John Franklin komutasında Arktik’i geçmeye çalışan kraliyet donanmasına ait The Terror isimli geminin mürettebatının inanılmaz yaşam mücadelesi konu edilecek. Hem AMC’nin işin içinde olması hem de kanalın The Walking Dead’in yakaladığı başarıyı baz alarak bir korku dizisi daha istemesi benim beklentimi bir hayli arttırdı.