Çok fantastik bir başlık oldu farkındayım lakin söz konusu olan ne bir dilek ne de bir proje…

Bugün konumuz Stephen King’in emekli dedektif Bill Hodges’ın hikâyelerini anlattığı üçlemesinin ilk kitabı Mr. Mercedes ve aynı isimle ekrana taşınan on bölümlük harika dizisi.

AT&T’nin tv kanalı Audience tarafından yapımı üstelenen dizi Amerika’da bu yıl 9 Ağustos – 11 Ekim tarihleri arasında yayınlandı. Stephen King’in bizzat “executive producer” olduğu yapımda başrol oyuncusu Brendan Gleeson için “hayallerimdeki Bill Hodges oydu zaten” dediğini baştan söyleyelim. Psikopat katil rolünde Harry Treadaway yolda görseniz kaçacağınız bakışlarıyla sizi koltuğunuza çivilerken, kitapta yer almayan Ida Silver karakteri Holland Taylor’un oyunculuğuyla benim gibi bir King hayranını bile rahatsız etmiyor.

Eğer okuduysanız bilirsiniz. Yarattığı karakterlerin derinliği anlattığı hikayeler kadar güçlü ender yazarlardan olan Stephen King, muhteşem bir emekli dedektif profili çizer Bill Hodges’dan bahsederken.

Muhteşem, çünkü bize çok tanıdık gelecek bir kişilikten bahsediyorum burada.

Görevdeyken karşılaştığı en büyük davaya takıntılı hale gelmiş, bir türlü çözememiş ve bu dönemde işini de kaybederek emekliliğe zorlanmış bir karakter var elimizde.

Boşanmış, yetişkin ve arasının iyi olmadığı bir kızı var.

Alkole düşkün mü? Kesinlikle.

Yalnız yaşıyor, bahçesinde beslediği kaplumbağayı saymazsak…

Davayla uğraşmayı bırakmış mı? Hadi canım, bıraksa öykü olmazdı zaten,

Kadınlarla arası nasıl? Düzenli bir ilişkisi yok, flörtöz elbette ama kendi tarzı var,

Ya otoriteyle karşı tavırları? Hala polisliğe devam eden arkadaşlarıyla falan? Bildiniz, tavizsiz, dik başlı ve isyankar.

Uzun zamandır kopyala yapıştır federaller ve/veya dedektiflerin kötüleri kovaladığı Hollywood klişeleri arasında tam bir vaha olarak karşımıza çıkıyor Mr Mercedes’in Bill Hodges’ı

 

Öykü basit aslında, üstelik günümüze çok uygun.

Bir iş bulma fuarı için geceden sıraya girmiş yüzlerce insanın arasına dalan bir Mercedes’le başlıyor her şey. Onlarca ölü ve yaralı…

Hayır efendim, King Avrupa’da yasanan ISID eylemlerinden ilham alarak yazmamış bunu, kitabın yayımlanma tarihi 2014, eğer bir ilham alma durumu varsa bu ISID’e ait…

Her neyse.

İşte bu Mercedes’i kimin kullandığını bulmaya takıyor Bill Hodges. Mesleğini kaybetmek uğruna kovalıyor katili ve hatta emekliliğinde de, ki biz burada dahil oluyoruz hikâyeye.

Kötü adamımız da hiç sıradan değil. Gayet ince işlenmiş çok canlı bir kişilik var karşımızda. Kitapta King’in sihirli cümleleriyle neredeyse ete kemiğe bürünen Brady Hartsfield, ekrana da oldukça güçlü bir şekilde taşınıyor.

Bütün bunlara King öykülerinin vazgeçilmezi küçük Amerikan kasabaları ve sırları konseptini de eklediğinizde dört dörtlük bir polisiye çıkıyor karşınıza.

Açık konuşmak gerekirse dizi dünyası açısından son dönemdeki en başarılı adaptasyonlardan birisi bu.

22.11.63 çok güzel bir örnekti Stephen King eserlerinin nasıl adapte edileceği ile ilgili.

Burada da eserin orjinaline sadakat, kaliteli oyunculuk, ve “ay tutarsa uzatalım” diye kasmamış bir senaryolaştırmayla ortaklaşa imza atıyorlar başarıya.

Diziyle ilgili en son gelişme ise ikinci sezon onayını almış olması. Benim gibi hayranlarının serinin ikinci kitabı “Finders Keepers / Kim bulduysa onundur ” un konu edilmesini umduğu yeni sezonun 2018 yılında izleyiciyle buluşması planlanıyor.