Dark | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum

2017 Netflix için oldukça verimli bir yıl oldu. Merakla beklenen dizilerinin yeni sezonlarını yayınlarken bir de izleyicisine yeni yapımlar sundu. Alman yapımı olan Dark da bunlardan birisi. Yılın son ayında yayınlanacak olması itibariyle de yıl ortasından beri merakla bekleniyordu. Yayın tarihine yakın izlediğimiz fragmanları ise merak kat sayısını hızla artırdı. Ve 1 Aralık’ta Dark ile buluştuk. İlk bölümü izleyip tanıtım ve genel bilgi mahiyetinde bir yazı yazmak için açtığım diziyi iş, güç, temizlik, davetsiz misafirler ve zorunlu ihtiyaçlara rağmen iki günde bitirdim. Evet öyle bağlıyor kendisine. Sezon değerlendirme yazımız kısa bir süre içinde gelecek fakat ben şimdilik sizlere dizinin genel konusundan, künyesinden ve ilk bölümünden bahsedeceğim. Merak etmeyin spoiler vermedim. Sadece ilk bölümün ve yapımın genel olarak bende bıraktığı etki üzerinden dizinin konusuna değindim o kadar.

Kimler Oynuyor

Efendim dizimiz Alman yapımı. Hatta Netflix’in ilk Alman dizisi olma özelliğini taşıyor. Baran bo Odar ve Jantje Friese dizinin yaratıcıları. İkili daha önce de dram-gerilim filmlerinden beraber çalışmış. Prömiyerini ise Toronto Uluslararası Film Festivali’nde yapan dizi, merakla beleniyordu. Oyuncu kadrosunda Oliver Masucci, Louis Hofmann, Karoline Eichhorn, Maja Schöne ve Jördis Triebel gibi isimler var ama kadro bundan çok daha geniş. Ve her bir karakterin önemi ayrı. Tamam belli başlı odaklanılan karakterler var ama önemsiz diyebileceğim tek bir karakter bile yok. Yani yan karakter yok dizide. Hepsi önemli hepsinin bir amacı var.

Genç-yaşlı karışık bir kadrosu olan Dark’ın kadrosundaki deneyimli isimler genellikle Alman sinemasından transfer. Dizinin gençlerini oynayanlar ise yükselen yetenekler olarak görülüyor.

Konusu Neymiş

2019 yılında bir Alman kasabasındayız. Winden isimli bu kasabada herkes birbirini tanır. Aileler birbiriyle eski dost çocuklar ise okul arkadaşıdır. Fakat kısa bir süre önce kaçırılmış olan Erik isimli gencin hala bulunamamış olması tüm kasabayı tedirgin etmektedir. Dahası kaçırılma olayı bir son değil her şeyin başlangıcıdır. Garip olayların başgösterdiği kasabada yaşananlar ilk değildir. Uzun zaman önce gerçekleşen olayların tekrarı gibidir.

Evet kısaca konusu böyle. “Kim, neden, nasıl, önemli değil. Önemli olan, ne zaman?” tanıtım cümlesiyle reklamları yapılan Dark’da olaylar önemli ama onların zamanları daha önemli. Elbette ilk bölümden pek bir şey anlamak mümkün değil.

Ne Umdum Ne Buldum

Bir kasabadaki karanlık olaylar Hollywood’un kullana kullana eskittiği ve klişeleştirdiği bir şey olsa da, bu konsept Almanların elinde bambaşka bir şeye dönüşmüş. Fragmandaki karanlık havası beni en çok etkileyen şeydi. Dizide de o oldu. Alışık olmadığım bir dilde alışık olmadığım oyuncularla izlediğim bir dizi Dark. O yüzden biraz tedirgindim belki adapte olamam diye. Fakat ilk bölümde karakterlerin isimleri dışında beni rahatsız eden bir şey olmadı. Daha doğrusu karakterlerin isimlerini ezberleyemediğim için “bu kimdi şimdi yahu” dedim bölüm sonunda. Biraz daha dikkatli bir izlemeyle aşılabilecek olan bu engel dışında sizleri uyaracağım hiç bir şey yok.

Aksine ilk bölüm oldukça fazla bilgi ve ipucuyla dolu. Evet, klasik bir başlangıçtır ilk bölümde hiç bir şeyin anlaşılmaması. Fakat Dark bunu izleyicisini sıkmadan yapmış. Üstelik içinden çıkılmaycak gibi de değil. Zaten ilerleyen bölümlerde kör göze parmak şeklinde cevaplar verilmiyor. Açık bir şekilde ima ediliyor o kadar. Velhasıl yukarıda da belirttiğim gibi ilk bölümü izleyeyim diye oturduğum koltuktan on bölüm sonunda kalktım. Eminim sizde de öyle olacaktır.

Sosyal Medya Bu Dizi İçin Ne Diyor

Pek olumsuz yorum görmedim. Sözlüklerde temkinli yaklaşmış diziye fakat geneli olumlu düşünüyor. Twitter alemi ise yere göğe sığdıramıyor desem yeridir. Deneyimli izleyiciler ise gelişiminden oldukça memnun kalmış dizinin. Klasik gizemli başlıyor ama çok güzel açılıyor yorumları sıklıktaydı.

Kimler Bunu İzlemeli

İnsanlar nedense Stranger Things ile özdeşleştiriyor diziyi fakat bu benzerliği ben bir türlü anlayamıyorum. Tamam iki dizide de çocuk ve 80’ler konsepti ortak payda ama bunun dışında bir şey göremiyorum ben. Stranger Things daha fantastikken Dark bilimkurgu olsa da ayakları daha sağlam basıyor yere. Dolayısıyla inandırıcılığı ve gerilimi daha yüksek. Belki de Alman soğukluğundan kaynaklanıyordur emin değilim ama Dark aslında oldukça soğuk bir dizi. Velhasıl Stranger Things sevdiyseniz bunu da seversiniz. Ayrıca Alman filmlerini seviyorsanız zaten kaçırmayın derim. Bren/Bron gibi Avrupa dizilerini seviyorsanız da ilginizi çekecektir.

Ben  Beğendim Çünkü

Gizem ve gerilim dolu bir ilk bölümdü. Kafamda deli sorularla ikinci bölüme geçtiğimi hatırlıyorum. Dizi izleyicinin merakını cezbetmeyi çok güzel başarıyor. Ara ara cevaplar da veriyor ki izleyici sıkılmasın. Yalnız hikayenin, hatta bazı karakterlerin çok orijinal olduğunu söyleyemeyeceğim. Bir yerlerden tanıdığınız karakterler bunlar. Spoiler vermemek adına daha detaya inmeyeceğim ama diyaloglardan çok farklı şeyler beklemeyin. Yine de teoloji ve felsefeyle harmanlanmış replikler oldukça ilgi çekici. Öte yandan bu eksiklerini gizem ve karmaşık olay örgüsüyle çok güzel kotarıyor dizi.

Dark dikkatle izlenmesi gereken bir dizi. Bu dikkati de üzerinde çok güzel topluyor aslında. Çekimler konseptine çok uygun. Sürekli yağmurlu ve kasvetli hava karakterlerin kafaları gibi bulutlu ve dengesiz. Dizinin müzikleri ise ayrıca bir takdir konusu. Dönem müzikleri olsun, günümüz alternatif müzikleri olsun her şeyiyle tam bir baş ucu sountrack albümü olur bu şarkılardan. Velhasıl izleyiniz efemdim. Hem de vakit kaybetmeden.

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Tom Clancy’s Jack Ryan Dizisinden Bir Fragman Yayınlandı

Sonraki Yazı

DARK | Canım hiç öpmeyeyim çok gizemliyim