Hepimiz Netflix de Netflix diye ölüyoruz neredeyse. Artık Netflix üyeliği olmayanı dövüyorlar gibi bir durum söz konusu ama dizi iptaline gelince HBO’nun tahtına aday olacak neredeyse Netflix. Bu sefer de hemen üyelikler iptal ediliyor, Netflix’e tweetler atılmaya başlanıyor. Ama bu Netflix’in güzel ve kaliteli diziler yaptığı gerçeğini kesinlikler değiştirmiyor. Eminim ki on kişiden dokuzu “vay be Netflix bu ne mükemmel dizi” demiştir. Bu da savunduğum şeyi destekleyen en büyük etken işte. Netflix ülkemizde inanılmaz bir yükselişe geçti ve devam etmekte de. Peki bu Netflix nasıl diziler yapıyor? Netflix hepimizi alıp sürükleyecek birçok yapıma imza atmaya devam ediyor, edecek de bence. Bu yazıyı okuyan herkes burada listeye koyduğum diziler arasından izlenmiş, bitmiş, deli gibi yeni sezonunun gelmesi bekleniyordur. O zaman sizi Netflix’in birbirinden güzel iddialı dizileri ile baş başa bırakıyorum. Şöyle bir dipnot düşeyim izlediklerime kendi yorumumu da ekleyeceğim, izlemediklerimi kısa bir bilgilendirme ile bırakacağım.

Stranger Things

Artık gerçekten Stranger Things’i izleyin diye söylemeye gerek var mı? Cidden çok geç kalmadan, sağdan soldan spoiler yemeden bu diziye başlayın, lütfen. Gerilimi, bilim  kurguyu seviyorsanız cidden çok seveceksiniz. En basitinden oyuncuları çocuk ve bu benim açımdan izlemek için en büyük neden yani. Hepsi birbirinden mükemmel oyunculuklar sergiliyor. Konusunu bilmeyenler için ufacık iliştiriyorum şuraya. Bu arada IMDb puanı 9.0, yani alın size izlemek için bir sebep daha.

Konusu: 80’li yılları kendine fon yapan Stranger Things, dönemin korku filmlerine selam çakmayı atlamayan bir fantastik gerilim dizisi. Winona Ryder, David Harbour, Cara Buono’yu başrollerinde buluşturan dizi; kaybolan genç bir çocuğu ve onu bulmaya çalışan annesini anlatıyor. Kaybolduğu yer neresi, Hawkins’te ne tür olaylar dönüyor kimse henüz farkında değil ta ki Eleven gelene kadar.

Ozark

Henüz izlemedim ama yakın zamanda izlemeyi düşünüyorum. Yorumları okuduktan sonra izleyen herkes nasıl olur da Breaking Bad ile kıyaslar diye çok düşündüm. Benzerliklerin olduğunu Netflix yaptığı paylaşımdan kendisi de kabul etti zaten ama kıyaslamak olmamış olamaz diye düşünüyorum. IMDb puanı 8.4

Konusu: Ozark, Chicago banliyösünde yaşayan sıradan bir ailenin, aile babası Marty Byrde’ın Finans ve Danışmanlık Şirketi’nin Meksika’nın en büyük ikinci uyuşturucu kartelinin para aklama işine karışmasının ve işlerin sarpa sarmasının ardından, ailesini korumak adına eşi Wendy ve Charlotte ile Jonah adındaki iki ergen çocuğuyla, Ozark Platosu olarak bilinen Güney Missouri’ye taşınmasının hikayesini anlatıyor.

13 Reasons Why

Yalvarıyorum size izleyin, nolur izleyin ve izlettirin ya! 13 bölümden oluşan mükemmel ötesi bir dizi benim için. İyi ki izlemişim. Netflix’e ve bu yapımda emeği geçen herkese binlerce kez teşekkür ederim. Benim cidden abartmıyorum ilk üçümde olan bir dizi. Hayatımı etkiledi, bakış açım değişti ve bana çok şey kattı. “Abartıyorsun, saçmalama” diyebilirsiniz belki ama bunlar tamamen benim düşüncelerim. Evet dizi çok yavaş ilerliyor ama zaten bu en başından belli olan bir şey. Konuyu bu kadar güzel işleyemez hiçbir yer, hiç kimse. Anlatılan hikaye beni derinden etkiledi ve izleyip bitiren herkeste bunu gördüm. Kime izlettirdiysem bana teşekkür etti. Bu olay herkesin başına gelebilir hatta gelmiştir bile o yüzden izleyin. Son 3 bölümde dizi iyice açılıp kopup gidiyor. IMDb puanı 8.4

Konusu: 13 Reasons Why, lise çağındaki bir gencin, bir gün okuldan eve döndüğünde odasında bulduğu gizemli bir kutudan çıkan kaseti dinlemesi üzerine yaşananları anlatıyor. Clay, kasette iki hafta önce intihar eden hoşlandığı kızın sesini duyunca, kayda kulak kesilir. Hannah ise kayıtta, hayatına son verme kararını almasının 13 sebebini anlatıyordur.

Atypical

“İyi ki izledim” dediğim bir yapım daha. Çok tatlı, samimi ve hoş bir diziydi. Güzel vakit geçirmek için birebir gerçekten. Asla sıkmıyor, yavaş değil ve eğlenceli. İşte size izlemek için sebepler. Anlatılan konu yine beni çok etkiledi. Tamam dram insanı olabilirim ama bunlar gerçekten hayatımızın içinde olan olaylar ve bunlara sessiz kalmayıp senaryoya döken canım Robia Rashid. Sen harikasın! Ayrıca aracı olan Netflix, sen de harikasın. İzleyin, izlettirin. IMDb puanı 8.4

Konusu: Sam, 18 yaşında otizm hastası bir gençtir. Kendi yaşıtları gibi yaşama arzusu olan Sam, bağımsızlık arayışı içindedir ve artık bir kız arkadaşı olsun ister. Terapisti, kişisel sorunlarını aşmasında Sam’i heveslendirirken, annesi çocuğunun büyüdüğünü kolay kolay kabul etmez. Sam’in babası ise annesinin aksine onun kendisini bulmasına yardımcı olmaya çalışır.

Mindhunter

Mindhunter hayranlarından özür diliyorum ve izlemediğimi belirtmek istiyorum. Tam anlamıyla arka arkaya izlenecek bölümlere sahip olduğunu biliyorum ama cidden vakit bulup da başlayamadım. Harika diyenleri duydum, yerin dibine gömenleri de duydum. Hannibal’a benzetildiğini bile duydum ki bu beni biraz şüpheye düşürdü. Ama tabii ki izleyeceğim. IMDb puanı 8.7

Konusu: FBI’ın özel bir biriminde görevli ajan Holden Ford ve ortağı Bill Tench kötü şöhretli seri katilleri ve tecavüzcüleri araştırmaya başlar. Acımasız olayları soruşturdukça yeni profil çıkarma teknikleri geliştirirler. John Douglas ve Mark Olshaker tarafından kaleme alınan Mindhunter: Inside the FBI’s Elite Serial Crime Unit kitabından uyarlandı.