Wentworth (2013 – )

Türü: Suç, Dram

IMBb: 8.7

Konusu: Hapishaneye yeni gelen Bea Smith, daha kızından ayrılmanın acısını üzerinden atamamışken kendisini güç savaşının içinde bulur. Frankie Boyle ve Jacs Holt’un birbirleriyle verdikleri savaşta arada kalan, ne yapacağını bilemeyen Bea, bir yandan bu ortamda hayatta kalmaya çalışırken, diğer yandan da ailesi / kızı ile olan problemlerini çözmeye çalışmaktadır.

Oyuncular:

  • Danielle Cormack – Bea Smith
  • Nicole da Silva – Franky Doyle
  • Robbie Magasiva – Will Jackson
  • Kris McQuade – Jacs Holt
  • Kate Atkinson – Vera Bennett
  • Pamela Rabe – Joan Ferguson
  • Katrina Milosevic – Sue ‘Boomer’ Jenkins

Yaratıcısı:

Reg Watson, Lara Radulovich

Wentworth Avusturalya temelli olup 1979 – 1986 yılları arasında bir çok ülkede de yayınlanmış olan 669 bölümlük Prisoners: Cell Block H adlı dizinin günümüz uyarlaması aslında. Yani tam uyarlama diyemeyiz, Prisoners: Cell Block H’in ilk bölümüne göz attım aynısı değil ama Wentworth, Prisoners’a öykünmüş çokça. Reg Watson zamanında bu dizide yazarlık yapmış ve dizinin günümüzde Wentworth olarak yansımasının sebeplerinden birisi. Lara Radulovich ise Wentwort’ün bir çok bölümünde Reg Watson ile birlikte yazarlık da yapmış.

Sezon Sayısı / Bölüm Sayısı: 5 Sezon / 58 Bölüm

En İyi Sezon: 4. Sezon

Ortalama Bölüm Uzunluğu: 45 dk.

En Çok Beğenilen 3 Bölüm:

1. Hell Bent (5. Sezon 12. Bölüm)
2. Plan Bea (4. sezon 8. Bölüm)
3. Blood and Fire (3. Sezon 12. Bölüm)

Menşei: Avustralya

Kanalı: Soho / FoxTel

Kimler İzlemeli: Suç ve dramanın muhteşem harmanını izlemekten zevk alanlar kaçırmamalı. Orange is the New Black ilk kez yayınlandığında “Oz’un kadın versiyonu” denmişti hatırlarsanız. İlerleyen sezonlarda bunun nasıl da asılsız olduğunu maalesef ki tecrübeyle deneyimledik. OITNB daha çok komedi bazen de dram yönünde ilerlerken Wentworth suç ve dram altyapısından hiç vazgeçmiyor. Yani OİTNB sevdiyseniz Wentworth’ü de seversiniz ama hemen uyarayım, Wentworth daha zor bi dizidir. Ayrıca her sezonunda gerçekçiliğini biraz daha artıran bir yapım. Psikolojik baskı nedir, manipülasyon nasıl yapılır, zaten bozuk olan sistemin çarkları arasındaki boşluktan nasıl faydalanılır… Bu gibi şeyleri merak ediyor ve ilgi duyuyorsanız, Wentworth sizin diziniz. Ha, bir de “bir karakter nasıl değişir”i görmek istiyorsanız kaçırmayın.

Neden Öneriyoruz?

Efendim Wentworth’ü izlemeye başladığımda bir çok şeyi tahmin edebiliyor, karakterlerin başına neler gelebileceğini kestirebiliyordum. Fakat dizi öyle noktalarda öyle manevralar yapıyor ki, izleyicinin ağzının açık kalmaması imkansız. Hiç beklemediğiniz anlarda hiç beklemediğiniz olaylar, karakterler hatta ölümler görünce, insanın inanası gelmiyor ama dizi hikayesinde de neredeyse hiç bir açık vermeyince tadından yenmez oluyor. Spoiler vermek istemiyorum ama bir dizi düşünün ki en önemli karakterlerinden birkaçını öldürsün ama hala aynı kalitede devam etsin. Ayrıca dizi mahkumlar arası hesaplaşmalar bir yana, mahkum-gardiyan ilişkilerindeki çarpıklıklar da gözler önüne seriliyor.

Ve karakterler… Oyunculuk dersi veren aktrisler karakterlerine öyle bir can veriyor ki, onlara inanmamanız imkansız. Hiç bir karakterin altının boş olmaması, izleyiciyi geçmişe bağladığı gibi geleceğe de bağlıyor. Değişen karakterleri beş sezon sonunda “ilk hali / son hali” diye değerlendirsek çıkacak farkların haddi hesabı olmaz. Wentworth güç, bağlılık, ego, aşağılanma ve hırs ile ilgili derin alt metinlere sahip bir dizi. İnsan olmak ve hayatta kalmak gibi bazen varoluşsal bazen de pragmatik yaklaşımları, empati kurabilen izleyicileri fazla etkileyecektir.

Sahne çekimleri (slow motion’ı bu kadar iyi kulanan çok az dizi var), sahne müzikleri ve müzik tercihlerini de hesaba katarsak, Wentworth son beş yılın en iyi işleri arasında kendisine rahatlıkla yer bulabilir. Buyurun size kıymeti bilinmemiş, kıyıda köşede kalmış bir dizi, bu da ilk sezon fragmanı;