2017 Yılının En İyi Komedi Dizileri

Hey yıl olduğu gibi bir defa daha geride bıraktığımız yılın en iyi dizilerini okuyucularımız için derliyoruz. Bu sene de bana, en ulvi kategorilerden birisi olan “En İyi Komedi Dizileri” kategorisi düştü. Çok büyük bir komedi türü izleyicisi olarak bu alanda yılın en iyilerini toplamak benim için büyük bir zevk. Aslında 2017 komediler için çok verimli geçti desem yalan olur. Bu yıl içerisinde hiçbir yeni komedi, en iyi ismine yakışacak düzeyde değildi. Bu nedenle eski dizilerimizi övmeye devam ettiğimiz bir yıl oldu. İsterseniz şimdi tek tek dizileri değerlendirmeye geçelim.

Hatırlatma: Listede yer alan bir kaç dizi için “bu komedi değil” itirazı geleceğini biliyorum. Bu değerlendirmeyi yaparken Emmy ve Golden Globe gibi ödüllerde komedi kategorisine alınan dizileri ben de komedi olarak değerlendirdim. Bu nedenle itirazlarınızı bize değil, amerikan jürilerine yaparsanız sevinirim. :)

Shameless

Hatırlatma kısmında bahsettiğim dizilerden bir tanesiyle başlıyoruz. Shameless’ın bence de komedi kategorisinde olmaması gerekiyor, ancak onlar böyle değerlendiriyorsa biz de buna göre hareket ediyoruz.

Bu yıl ilk defa yılın en iyisi adaylarını bir ay önce belirleyip okuyucularımıza sunduk. Buradan gelen oylara göre de her yazar kendi yazısında değerlendirme yapacak. Ben dizi sırasını anketten çıkan oylara göre yapmaya karar verdim. Shameless da bu anketin en çok oy alan dizisi oldu. %27 gibi bir oy ile birinci seçilen dizi, 2017 yılını çok verimli geçirdi. Dizi Kasım 2017 tarihinde sekizinci sezonuyla ekrana gelmeye başladı ve ilk bölümünden itibaren hayranlarını yine ekranlara kilitlemeyi başardı. Frank başta olmak üzere karakter gelişimlerinin en belirgin olduğu bu sezon, klasik Shameless sezonundan çok daha fazlasını taşıyor ekranlarımıza. Yine zaman zaman gülüp zaman zaman hüzünleniyoruz. Öyle veya böyle sekiz yıldır Gallager ailesiyle yolumuza tam gaz devam ediyoruz. Bu nedenle 2017 yılının en iyi komedilerinden bir tanesi Shameless diyebiliriz.

The Big Bang Theory

Hani komedi dediğimizde aklımıza Friends, Seinfeld, Fraiser falan geliyor ya, bundan yıllar sonra bir de The Big Bang Theory gelecek. Artık iyice kült haline gelen dizi, ekran macerasına tam gaz devam ediyor. 11 Mayıs’ta onuncu sezonu finaliyle tatile giren dizimiz, 25 Eylül’de ekranlara geri döndü. Yeni sezon dizinin eski hayranları için tatmin edici olmasa ve birçok karakter onların alamet-i farikası olan özelliklerini yitirse de, hala bu eski tip sit-com dizilerinin en iyisi. 2017 yılında dizide pek çok değişiklik yaşandı, karakterler radikal kararlar aldı ve hikaye başladığı yerden çok farklı bir yere evrildi ama, son yayınlanan bitcoin bölümüyle gördük ki bizim çocuklar hala eskisi gibi.

Orange is the New Black

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan Orange is the New Black 2017 yılı yaz aylarında ekranlarımızda arz-ı endam etti. Netflix’in ismini duyurduğu ilk ve en başarılı dizilerden bir tanesi olan Orange is the New Black, yine çok başarılı bir yılı geride bıraktı. Piper Chapman’ın hikayesi olarak başlayan dizi, o kadar başarılı kadın karakterler ortaya çıkardı ki o karakterlere bile spin-off çekilebilecek seviyede. Zaten dizide flachbackler sayesinde birçoğunun hayatına hakim seviyeye geldik.

2017 Emmy ödüllerinde en iyi yardımcı kadın oyuncu dalına Suzanne yani Crazy Eyes (Warren) aday olsa da, ödülü kazanamadı. Buna rağmen hem izleyiciden hem de eleştirmenden tam not aldığı bir sezonu geride bıraktı.

Modern Family

The Big Bang Theory ile birlikte klasik komedi dizilerinin iki farklı türünü temsil eden Modern Family, ekran yolculuğuna devam ediyor. Gülme efekti olmayan dizi ekolünün de en sağdık temsilcisi olan yapım, 2017 yılını da yine harika geçirenlerden. Yayınlanmaya başladığı günden bu yana temposunu hiç kaybetmeyen hatta aksine çocuk karakterlerin büyümesiyle tempo kazanan bir tarzı var. Özellikle Luke-Many odaklı bölümleri beni en çok eğlendiriyor ve The Big Bang aksine karakterleri nasıl sevdiysek öyle devam ediyor. Tartışmasız gülmek için her fırsatta tercih edilecek dizilerden bir tanesi. En az 2019 sonuna kadar da devam etmesini sağlayacak onayını aldı. Listemizde de en çok oyu alan dördüncü dizi olmayı başardı.

Silicon Valley

Geldik listemizde beşinci olan ama şahsım adına yılın en iyi komedi dizisine. Hemen hemen her dizi kendi etrafında bir dünya yaratıyor ve her biri birbirinden bağımsız olarak başarılı buluyorum. Ancak iş Silicon Valley’e gelince akan sular duruyor. The it Crowd’dan sonra teknoloji odaklı bir komediye bu kadar güleceğimi tahmin etmezdim.

Richard Hendricks isimli silikon vadisinde çalışan ve kafası teknoloji dışında pek ticarete/işletmeye basmayan geek bir karakterin yarattığı Pied Piper ürünün hayata geçmesiyle başlayan hikaye, Richard ve arkadaşlarının bu taht oyunlarının en eğlencelisinin oynandığı vadide hayatta kalmaya çalışmasıyla devam ediyor. Milyarlık şirketlerin, büyük yatırımcıların, son dakika teknolojik gelişmelerinin arasında ayakta kalmaya çalışan ekibimiz, birbirinden eğlenceli sorunların ortasında boğuşuyor. Nisan 2017’de başlayan dizi Haziran ayında sona erdi ve bu sezonuyla Emmy’de on dalda aday olmayı başardı.

İzlemeyenlerin mutlaka göz atması gereken Silicon Valley, kesinlikle 2017’nin en iyi komedi dizilerinden bir tanesi. (Bence en iyisi)

Young Sheldon

The Big Bang Theory’nin haylaz çocuğu Sheldon’ın çocukluğunun anlatıldığı Young Sheldon isimli dizi bu sezon ilk bölümleriyle ekrana gelmeye başladı. Ben dahil çoğu kişinin iyice bozulmaya yüz tutmuş The Big Bang’i izledikten sonra bu diziden çok umudu yoktu. Ama dizi herkesi şaşırtmayı başardı. Bir kere hemen şunu söylemeliyim, dizi sadece Sheldon’ın çocukluğu üzerine odaklı değil. Dizideki karakterler dönemin ruhuna çok uygun kendisine has özelliği olan karakterler. Bir de dönem dizisi özelliklerini işin içerisine serpiştirince 80’lerde geçen harika bir komedi çıktı karşımıza.

Texas’lı sıradan bir ailenin 80’li yıllarda çok zeki bir çocukla hayatını sürdürme çabası yanında Texas’a ve o yıllara ait eğlenceli sorunların da çok güze işlendiği harika bir iş oldu. Ben bu yazıyı yazarken henüz sadece altı bölüm yayınlanmış olsa da, her geçen bölüm benim ilgimi daha da çok çekiyor. İzlemeyenlere mutlaka tavsiye ediyorum. Okuyucularımız da benim gibi düşünmüş ki, Young Sheldon ankette de o kadar dizi arasından altıncı sıraya yerleşmiş.

Mom

Son dönemde komediler daha çok kablolu kanalların Girls veya Netflix’in Master of None, Easy gibi dizilerine evrilmeye başladı. Bunlara inat klasik komediler olarak adlandırdığım 20 dakikalık durum komedilerinin son temsilcilerinden birisi de Mom. Genç yaşta anne olmuş Christy’nin kendisinden daha zor kızı ve bir ergenden daha sorunlu annesiyle yaşam mücadelesini konu alan dizimiz, 2017’nin de başarılı işlerinden bir tanesi. Yayın hayatına 2013’de başladı ancak geçirdiği süreçte basit konusu ağırlaşmaya başlaması gerekirken, senaristlerin başarısıyla daha da hızlandı. Özellikle Christy’nin annesi rolündeki Allison Janney bu yıl hem Emmy’de hem de Golden Globe da en iyi yardımcı kadın oyuncu dallarında aday gösterildi.

Mom, bence son dönemin ulusal kanal dizileri arasında en başarılı yapımlardan bir tanesi.

Mozart in the Jungle

Tam bir başyapıt. Amazon Prime’ın adını duyurduğu ve benim için de bir mihenk taşı olan harika bir dizi. Bu yıl biraz sallantılı bir başlangıç yapsa da, sezon sonlarına doğru toparladı ve eski haline büründü.

Klasik müzik sesleriyle ve bir genç kızın penceresinden sanatın başarı adımlarını tırmanırken, aynı zamanda sorunlu genç bir şefin yaşadığı çalkantıları çok renkli bir şekilde izleyebileceğiniz Mozart in the Jungle sizi çok farklı dünyalara götürecek. Yeni sezona sanatın başka bir başkenti İtalya’da başlayan dizi, daha sonra alışık olduğumuz haline büründü ve izleyenleri yine çok mutlu etti. Tamamen izleyeni dünyadan koparan ve sanatçıların sürrealist hayatına götüren, aynı zamanda onların yaşadığı sorunlara ortak eden dizimiz, bence yılın en renkli ve farklı komedilerinden bir tanesi.

Master Of None

Daha önceki dizilerde bahsettiğim yeni tarz komedilerin en büyük öncülerinden bir tanesi de Master Of None. Modern insanın problemleri üzerine düşünen, gösterilerinde sürekli bunlara değinen ve bunu senaryolaştırıp kendisi de başrolde olan Aziz Ansari’nin başarılı yapımı Master of Nonen yılın en iyi komedilerinden bir tanesidir. Okuyucularımız kendisini biraz altlara koymuş ancak Amerika’da izleyici çok daha fazla ve sadık gibi. İlişkiler, arkadaşlıklar ve sosyal hayat denildiğinde benim aklıma ilk gelen komedilerden birisi Master of None. Hikayeyi bir de Amerika’ya gelen yabancı bir ailenin artık Amerikalılaşmış yeni nesli olarak anlatınca gerçekten tadından yemiyor.

“Yeni nesil komedi dizileri nedir? İnsanlar artık neden Two and a Half Man gibi komediler izlemiyor veya neden böyle diziler çekilmiyor?” sorularının cevabı bu dizide saklı diyebiliriz. Modern insan kendi problemlerini ekrana komik bir dille getiren bu gibi dizilere bayılıyor. Aziz Ansari de bu işi en başarılı yapan isim.

Love

Yine izleyicimizin %1 oy ile sonlara attığı, benim ise bu oranın tam zıttı hayran olduğum bir dizi olan Love’dan bahsetmek istiyorum size. Aslında Master of None başlığı altında anlatılanların tam karşılığı olan Love, Netflix’in en sevilen dizilerinden bir tanesi. Gus Cruikshank ve  Mickey Dobbs isimli iki karşı cinsin modern sorunlarla dolu ilişkisinin anlatıldığı dizi, bize bu ikilinin tanışmadan önceki hayatını, tanışmalarını, flört dönemini, sevgililiğe dair tartışmalarını ve birçok ikili ilişki sorununu komik bir dille anlatıyor. Kısacası modern ilişkilerin modern sorunlarını komik bir dille ekrana getiriyor. Karakterler o kadar güzel yazılmış ve oyuncular o kadar iyi seçilmiş ki, şimdi sokağa çıksanız bu çiftten bir iki tane görebilirsiniz. Yani bizim yerel dizilerimiz gibi efsane yakışıklı zengin adamın holding hayatında tanıştığı inanılmaz güzel ve bir o kadar da fakir kızın büyüleyici aşkını konu almıyor. Aksine herkes gibi ortalama tipe sahip (hatta Gus ortalama altı) iki bireyin yaşadığı doğal süreci anlatıyor. Erkekler ayrıca diziyi izleyip “Bir kıza bir de yanındaki tipsize bak” sözünün nasıl ortaya çıktığını anlayabilir.

Love sıradan bireylerin çağdaş aşk sorunlarını anlattığı yapısı ile 2017’de yine en başarılı dizilere girmeyi başardı.

Unbreakable Kimmy Schmidt

Son dizimi Unbreakable Kimmy Schmidt. Aslında dizinin burada olup olmaması hakkında uzun uzun düşündüm. Zira son sezonu beni ve birçok izleyiciyi hayal kırıklığına uğrattı. Ancak yine de belli bir seviyenin üstünde kalan ana konusu nedeniyle kendisinden birkaç cümleyle bahsetmek istedim.

Gençliğinde kaçırılıp yıllarca dünyanın sonu geldi yalanıyla bir yer altı sığınağında zorla tutulan Kimmy Schmidt’in yıllar sonra bulunması ve kurtarılması sonrasında New York’ta tamamen değişmiş dünyaya ayak uydurma çabasının anlatıldığı dizi, ilginç konusuyla bir yıl daha listemizde yerini alıyor.

2017 komedi dizileri açısında böyle geçti. Listeye girmeyen birçok dizi olduğunun farkındayım ve aralarından Atlanta, Black-ish ve Transparent gibi Amerika’da çok ilgi gören başarılı dizilerin olduğunu da biliyorum. Ancak yapılan ankette hem çok az oy aldığı, hem de ülkemizde neredeyse izlenmedikleri için bizde iz bırakmadığını düşünüyorum. Bu nedenle 2017’de en çok konuştuğumuz dizileri derlemeye çalıştım. Gördüğünüz gibi listede Young Sheldon hariç hiçbir yeni dizi yok. Umarım 2018 komedi dizileri için bir dönüş yılı olur ve çok başarılı komedileri izleme fırsatı buluruz.

Sizler de kendi adaylarınızı yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı ihmal etmeyiniz. Mutlu Yıllar!

Kamil Akar

Önceki Yazı

2017’nin En İyi Uzak Doğu Dizileri

Sonraki Yazı

2017’nin En İyi Avrupa Dizileri