2017 Yılının En Üzücü İptalleri

Efendim 2017’de bir çok yeni diziyle tanıştık. Bazılarını çok sevdik bazılarını sevmedik, sevemedik. Yeni dizilere yer açılması için de bazı dizilerin iptal edilmesi gerekti elbette. Ama bazı diziler var ki, iptallerine üzüldük, hem de çok üzüldük. Hatta bazılarının içten içe iptal edilmesi gerektiğini bilsek de, yine de onlardan ayrılmak istemedik. Aşağıdaki liste 2017 yılında iptal edilme kararlarına en üzüldüğümüz dizilerden oluşuyor.

Sense8 

2005 yılında Sense8’in ilk sezonunu izlediğimizde çok sevmiştik. Zira hem Netflix kendisini yeni yeni bizlere tanıtıyor, hem de dizinin arkasındaki Wachowski Kardeşler heyecan kat sayısını artırıyordu. Üstelik iki yıl gibi bir sürede çekilmişti ilk sezon. İkinci sezon içinde bir o kadar bekledik. Fakat hala anlamlandıramadığımız bir nedenle dizi iptal edildi. İptal kararını Brian J. Smith twitter hesabından doğrulamıştı. 16 şehirde ve 13 ülkede çekimleri yapılan Sense8’in maddi zorluğunun farkındayız elbette fakat dünya genelinde çeşitli izleyici kitlesine sahip bir dizi neden devam etmez anlamak güç. Sense8 ile ilgili tek sevindirici haber, önümüzdeki yıl iki saatlik bir bölümle final yapıp hikayeye de son noktayı koyacak olması.

Prison Break: Sequel

2005 yılında tanıştık Prison Break’le. 2009’a kadar dört sezon izlemiş ve diziyi bitirmiştik. Fakat finalindeki belirsizlik dizi için yeni sezon kapısını aralık bırakmıştı. 2017 başında bu aralık kapı açıldı ve Prison Break: Sequel olarak beşinci sezonu izledik. Aslında tek sezunluk bir hikaye olsa da, devam etme haklarını saklı tutan yapımcılar, dizinin Fox genelindeki reytinglerde ortalarda kalmasından olsa gerek diziye devam etmeme kararı aldılar. Böylece Prison Break: Sequel’in tek sezonluk hikayesi son buldu.

2 Broke Girls

CBS’in 2011’de yayınlamaya başladığı komedi dizisi olan 2 Broke Girls, altı sezon sonunda iptal edildi. İlk sezonlarında yükselen bir grafik çizen dizi, son sezonlarında aynı başarıyı gösteremese de, dizinin yapımcıları diziye yedinci sezon için bir şans vermek istiyordu aslında. Fakat CBS ve Warner Bros. TV’nin finansal konularda anlaşamaması üzerine, düşen reytingler de göz önüne alınınca, dizi iptalden kurtulamadı. Dizinin sevenleri ise ikiye bölünmüş durumda, bir kısım izleyici bu iptali yerinde bulurken diğer bir kısmı da haksız buluyor.

Girlboss

Netflix’in iptal kararlarından kurtulamayan bir diğer dizi de Girlboss. Sophia Amoruso’nun aynı adlı otobiyografisinden uyarlanan dizi 13 bölümlük tek sezonundan sonra iptal edildi. Dizinin neden iptal edildiğiyle ilgili ise kesin bir açıklama yapılmadı. Britt Robertson’ın baş rolde olduğu dizinin yapımcılarından birisi de Charlize Theron’du. Netflix, Sense8 ve The Get Down’la birlikte Girlboss’a da iptal kararı verince dikkatleri üzerine çekmişti.  

American Crime

ABC de iptaller furyasına katılan kanallardan. 2015’de yayınlanmaya başlanan American Crime, üç sezon yayınlanmış ve ilk sezonuyla Emmy’i silip süpürmüştü. Fakat Emmy ödülleri ve Golden Globe adaylıkları diziyi iptalden kurtaramadı. John Ridley’nin yaratıcısı olduğu dizi bir antolojiydi. Kadroda ise Felicity Huffman, Regina King ve Timothy Hutton gibi isimler vardı. İptal kararına gerekçe olarak reytingler sebep gösteriliyor diyebiliriz. Başarılı bir grafik çizen iki sezonun ardından düşüşe geçen üçüncü sezon maalesef dizinin son sezonu oldu.

Frequency

The CW’nin geçtiğimiz yıl yayına koyduğu Kore uyarlaması Frequency, sezonuna ek bölüm siparişi bile alamadan iptal edildi. Ölmüş babasıyla iletişim kuran genç bir dedektifin hikayesini izlediğimiz Frequency, 2000 yılında filme de uyarlanmıştı. İlk sezonunda güzel bir başlangıç yapsa da devamını getiremeyen dizinin reytingleri sezon finalinde iyice düşmüştü. Yine de Netflix platformunda yerini almıştı. Fakat olumlu geri dönüşlerin olmaması sebebiyle dizi iptal edildi. Düşen reytinglerine rağmen hala seveni olan dizinin iptali sıkı takipçilerini üzmüştü.

Gypsy

Netflix’in yeni dizilerindendi Gypsy. 10 bölüm olarak izledik Naomi Watts’ın başrolünde olduğu psikolojik gerilim dizisini. Fakat eleştirmenlerden oldukça kötü yorumlar alması dizinin kaderini değiştirdi. Üstelik Netflix’in ikinci sezon için hazırlıklara başladığı bilinen bir gerçekti. İkinci sezon için yazarlar senaryoya başlamışken dizinin iptal edilmesi akıllarda soru işareti bıraksa da, Netflix’in bunu diziyi ve oyuncuları korumak adına yaptığı konuşuluyor. İzleyicilerin bir kısmı olumsuz eleştiriler konusunda aynı fikirde olmasa da, tepkiler diziyi geri getirmeye yetmedi. Lisa Rubin’in yaratıcısı olduğu dizi Netflix’in orijinal işlerindendi ve kadroda Naomi Watts’dan başka Billy Crudup ve Sophie Cookson gibi isimleri de barındırıyordu.

Sleepy Hollow

2013’de başlayan macerasına bu yıl son veren bir başka Fox dizisi Sleepy Hollow. Dört sezon izlediğimiz dizi Washington Irving’in “The Legend of Sleepy Hollow” isimli hikayesinden uyarlamaydı. Başladığı günden bu yana reytinglerindeki düşüşe rağmen onay almaya devam eden dizi, üçüncü sezonunda ana kadrodan ayrılan bir oyuncusuna rağmen yine de dördüncü sezon onayı almış, sıkı takipçilerini sevindirmişti. Fakat bu yıl aynı şey olmadı ve Fox en düşük izleyici oranına sahip olan diziyi iptal etme kararı aldı.

The Knick

2014 yılında ilk sezonunu, 2015 yılında da ikinci sezonunu izledik The Knick’in. Baş rolünde sinemadan tanıdığımız Clive Owen vardı. Üstelik yönetmen koltuğunda da yine sinemadan tanıdığımız ve sevdiğimiz Steven Soderbergh oturuyordu. Cinemax’ın dizilerinden olan dizi, medikal drama diyebileceğimiz bir içeriğe sahipti ve 20. yy başındaki cerrahi gelişmeleri konu alıyordu. The Knick ile ilgili ilginç bilgilerden birisiyse, dizinin üçüncü sezon onayı alması hatta Soderbergh’in “altı sezon olmasını düşünüyoruz” gibi açıklamalarda bulunmasının ardından bir anda iptal edilmesiydi. Konuyla ilgili Cinemax’ın açıklaması, kanalın daha fazla aksiyon içerikli yapımlara yönelmek istediği oldu. Böylece kaliteli bir yapıma daha veda etmek zorunda kaldık.

Scream Queens

Fox’un 2015 yılında yayınlamaya başladığı dizi olan Scream Queens, iki sezonun ardından iptal kararıyla izleyicilerini üzen dizilerden birisi oldu. Korku-komedi gibi televizyon dünyasında yeni sayılabilecek bir türde çekilen dizinin kadrosunda Emma Roberts, Lea Michele gibi isimlerin yanı sıra Abigail Breslin ve Jamie Lee Curtis gibi sinemadan transfer isimler de vardı. Üstelik yapımcı kadrosunda American Horror Story ile aklımıza kazınmış Ryan Murphy bile bulunuyordu. Fakat bunların hiç birisi ikinci sezon düşen reytinglerden sonra diziyi kurtarmaya yetmedi. Böylece Scream Queens de iki sezonluk macerasından sonra tozlu raflarda yerini aldı.

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

2017’nin En Başarılı Yeni Dizileri

Sonraki Yazı

Işığını Alıp Gitmek