2017’nin En İyi Avrupa Dizileri

Yabancı dizi dünyasının ülkemizdeki üvey evladı Avrupa dizileridir desem yanlış olmaz. Neredeyse varlıklarından hiç haberimiz yok. Bir istisna dışında tabi ki. İngiliz dizileri. İngiltere, özellikle son yıllarda adından bir hayli söz ettiren yapımlarla, izlenme açısından diğer Avrupa dizilerine fark atmış durumda. Zaten birdizihaber’de yaptığımız ankette de bu durum açıkça görülmekte. Fakat bu sene bir hayli uzak olduğum Avrupa dizilerinde repertuvarımı biraz genişlettim ve hiç de kötü sonuçlar almadım. İşte 2017’nin izleyince keyif alacağınız Avrupa dizileri;

Peaky Blinders

I. Dünya Savaşı’ndan sonra İngiltere’nin Birmingham şehrinde geçen hikaye, bir suç örgütü olan ve kendilerine “Peaky Blinders” diyen Shelby ailesini anlatıyor. 2013 yılında BBC Two ekranlarında başlayan, Peaky Blinders çetesinin polis, IRA ve komünist işçiler üçgeninde yükselişini konu edinen dizi, 2017’de dördüncü sezonuyla ekranlara geldi. Peaky Blinders hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler buraya bakabilirler.

Taboo

7 Ocak’ta BBC One aracılığıyla Birleşik Krallık’ta ve 10 Ocak’ta da Birleşik Devletler’de FX aracılığıyla izleyiciyle buluşan dizi, 1814 yılında, Afrika’da öldüğü sanılan James Keziah Delaney isimli bir maceraperestin 12 yıl sonra Londra’daki evine dönmesini anlatıyor. Taşıdığı karanlık sırlarla evine dönen Delaney, babasının şüpheli ölümü ve üstünde hak iddia ettiği mirası yüzünden kendisini politik bir savaşın içinde buluyor. Taboo hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler buraya bakabilirler.

Cable Girls

Netflix ekranlarında izleyiciyle buluşan ve 16 bölümden oluşan bu İspanyol dönem dramasının sekiz bölümlük ilk kısmı 28 Nisan 2017’de, ikinci kısmı Aralık 2017’de ekranlara geldi. Dizi, 1928’de Madrid’de bir telekomünikasyon şirketinde çalışmaya başlayan dört genç kadının hayatına odaklanmakta.

Strike

Harry Potter’ın yazarı J. K. Rowling’in, Robert Galbraith takma adıyla yazdığı dedektiflik roman serisinin ilk kitabı olan The Cuckoo’s Calling’den esinlenilen yapım, 2017 yılında BBC ekranlarında izleyiciyle buluştu. Seri dört kitaptan (The Cuckoo’s Calling, The Silkworm, Career of Evil, Lethal White) oluşuyor ve Cormoran Strike bu dört kitabın ortak karakteri. Konusuna gelince, Cormoran Strike bir savaş gazisidir. Londra’da özel bir detektiflik şubesi açar. Oldukça karmaşık davaları çözmek için kendine özgü dedektiflik yeteneklerini kullanır.

Babylon Berlin

Suç türünde bir dönem polisiyesi olan Babylon Berlin, bir Alman yapımı. 13 Ekim 2017’de başlayıp birinci sezonu bitirdikten sonra hiç ara vermeden 24 Kasım 2017’de ikinci sezonunu da geride bıraktı. Babylon Berlin 1929 yılının Berlin’inde geçmekte. Hikaye dünyayı etkisi altına alan ekonomik krizlerin olduğu dönemlerde uyuşturucu, siyaset, cinayet ve sanatın etkin olduğu bir çevreyi araştıran komiser Gereon Rath etrafında dönüyor.

Gomorra

Mayıs 2014’te izlenme rekorları kırarak tüm dikkatleri üstüne çeken Gomorra, 2017’de ikinci sezonuyla ekranlara geldi. Dizide İtalya’da Napoli’nin en güçlü mafya ailelerinden Savastano’lara odaklanılıyor. Bir mafya savaşı ve bu savaşın çevresindeki hayatları nasıl etkilediği anlatılıyor. Gomorra hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler buraya bakabilirler.

Black Mirror

Bilim-kurgu antoloji serisi Black Mirror, bu yıl Netflix ekranlarında yayınlanan dördüncü sezonuyla da hayranlarını memnun etmeyi başardı. Teknolojinin ve ona olan bağlılığımızın ahlaki ikilemlerle sorgulandığı dizi, bu sene de ses getirmeyi başardı. Black Mirror hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler buraya bakabilirler.

Sherlock

Belki de listede tanıtmama ihtiyaç duymayacak tek dizi ama yine de şöyle bir üstünden geçecek olursam, Sir Arthur Conan Doyle’un aynı isimli kitap serisinden uyarlanan dizi, Sherlock Holmes ve arkadaşı John Watson’ın gizemli davaları çözmesini konu alıyor. Bu yıl dördüncü sezonuyla izleyicinin karşısına çıkan dizi, giderek karmaşıklaştığı yönünde bazı kesimler tarafından eleştirilse de bu sezon da hayranlarının çoğunu memnun etmeyi başardı. Sherlock hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler buraya bakabilirler.

Utku Ertem

Yabancı dizi denilince meraklı kelimesinin asla karşılamaya yetmeyeceği, her kategoriden birçok dizi takip edebilen, diziler üzerine yazmayı, konuşmayı seven ve son on yılı baz alırsak, tam bir yerli dizi karşıtı. Hayat felsefesi, Gregory David Roberts’ın Shantaram’ında dediği gibi “Kader seni güldürmüyorsa espiriyi anlayamadın demektir.”

Önceki Yazı

2017 Yılının En İyi Komedi Dizileri

Sonraki Yazı

2017 Yılının En İyi Polisiye Dizileri