2017’nin En İyi Uzak Doğu Dizileri

2017’nin Uzak Doğu dizilerinden oluşacak  bu listede aralık ayında yayınladığımız ankette yüksek puan alan dizilere yer vermeyi tercih ettik. Bunun bir nedeni de Uzak Doğu dizi sektörünün farklı özelliklere ve kültürlere sahip çok geniş bir yelpazeye sahip olması. Türün sevenlerinin kendi elleriyle seçtikleri dizileri aşağıda bulabilir, kendi beğeni ve eleştirilerinizi ise yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Stranger – Kore

Hwang Shi-Mok (Cho Seung-Woo) henüz çocukken beyin ameliyatı geçirdiğinden tüm duygularından arınmıştır ve bir yetişkin olarak da savcılık yapmaktadır. Rasyonel bir insan olmasına rağmen soğuk kişiliği nedeniyle de yalnız bir hayatı vardır. Fakat yolsuzluğa bulaşmamış tek savcı da kendisidir. Bir gün bir cinayet mahalinde tanıştığı polis teğmeni Han Yeo-Jin’le (Bae Doo-Na) birlikte savcılık ofisindeki yolsuzluğu yok etmeye çalışırken, bir seri katili de yakalamaya çalışırlar. 16 bölümden oluşan dizi düşük reytinglerle yayın hayatına başlasa da yukarı yönlü bir seyir izleyerek final tarihinde reytingi en yüksek olan yapım haline geldi.

Missing Nine – Kore

Missing Nine, 47 yolcunun arasında Legend Entertainment’ın dokuz çalışanının da olduğu özel bir uçağın gizemli bir kaza sonucu düşmesi ve bir adada yaşamak zorunda kalmalarıyla Lost’un hikayesini oldukça anımsatıyor. Fakat Lost’un aksine kazazedelerimizden biri (Ra Bong-Hee) gerçek dünyaya dönmeyi başarıyor. Geçici hafıza kaybı nedeniyle adada neler olduğunu hatırlamayan Ra Bong-Hee savcılığa pek yardımcı olamasa da, kazazedelerin teker teker dönmesiyle adada cinayet işleyen bir katil olduğu ortaya çıkıyor. Dizi MBC Drama Ödüllerinde dört ödül alarak başarısını ispatladı.

Defendant – Kore

Park Jung-Woo Seoul Başsavcılığında görevliyken, bir gün uyanır ve kendini hücrede kilitli bulur. Geçici bir hafıza kaybı vardır ve yanlışlıkla suçlanıp ölüm cezasına çarptırılır. Kendi masumiyetini kanıtlamak için uğraşmak zorunda kalacaktır. Senenin ilk Kore dramalarından olan Defendant 18 bölümden oluşuyor. Defendant kendisi kadar iyi bilinen 49 Days’in yönetmeni Jo Young-kwang’ın elinden çıkarken, senaryosunu ise bir çizgi roman uyarlaması olan City Hunter’ın yazarı Choi Su-jin yazdı. Ji Sung’un canlandırdığı karakterin duygularını izleyiciye geçirmede çok başarılı olması bir yana, daha evvelki rollerinden daha ciddi olan bu senaryoda harika bir iş çıkardığını söylemek mümkün.

Eternal Love – Çin

Yok edici bir savaşın ardından, ölümsüzlerden oluşan bir kavim iblislerin lordunu bir yere mühürleyebilmek için büyük bedeller ödemiştir. 70,000 yıl sonra iblisi yeniden mühürlemek isterken ellerinden kaçırırlar. Bai Qian iblisi yakalayabilmek için ölümlüler dünyasına gönderilir ve orada Ye Hua ile tanışıp aşık olur. Fantastik ögelerle dolu bir Çin romansı izlemek isteyenler için biçilmiş kaftan olan bu dizi 58 bölümden oluşuyor ve gerek kurgusu gerek müzikleri ve renkleri itibarıyla Uzak Doğu denildiğinde akla gelen tüm beklentileri karşılıyor.

Tomorrow With You – Kore

Yoo So Joon bir emlak şirketinin başarılı CEO’sudur ve aynı zamanda metroya bindiğinde zamanda yolculuk yapabilmektedir. Zamanda ileri-geri giderek mutsuz ve işkence dolu bir hayat yaşadığını görür. Kendini bu gelecekten kurtarmak için fotoğrafçı olan Song Ma Rin’le aşık olmamasına rağmen evlenmeye karar verir. Tabii her Kore dizisinde olduğu gibi mucize bundan sonra başlayacaktır. 16 bölümle 2017’nin ilk aylarında ekrana gelen Tomorrow With You’da Shin Min-ha harikalar yaratmaya devam ettiğini söylemeye gerek var mı bilmem. Diğer yandan, reytinglerine bakıp da dizinin iyi olmadığına karar verecekler için ufak bir not düşmekte yarar var, dizi kablolu bir kanalda yayınlandığından daha sınırlı bir izleyici kitlesine hitap etmekte.

Suspicious Partner – Kore

Ji Chang-wook ve Nam Ji-hyun’u bir arada izleyebileceğiniz bu dramada bir savcının yeni stajyeri yüzünden almak zorunda kaldığı kararlar ve yaşanılan zorluklar konu alınıyor. Klasik bir Kore romantik-komedisi olan dizide, ideallerinden asla ödün vermeyen bir savcının ve içindeki iyiden vazgeçmemeyi tercih eden hayalperest bir kadının hikayesi var. Buna karşılık dizide yan rollerin ilgi çektiğini söylemek lazım. Suspicious Partner karanlık dizilerden hoşlanmayan, hafif gerilimleri tercih edenler için izlenmesi gerekenler listesine alınmalı.

Strong Woman Do Bong Soon – Kore

Do Bong-soon (Park Bo-young) ailesinden gelen kalıtsal özellikler nedeniyle kadından kadına geçen insanüstü bir kuvvetle doğmuştur. En büyük hayali ana karakteri kendisi olan bir video oyunu yaratmaktır. Aynı zamanda da hoşlandığı Guk-doo’nun (Ji Soo) hayalindeki gibi narin ve zarif bir kadın olmak istemektedir. Yeteneği sayesinde bir oyun şirketinin CEO’sunun koruması olarak işe girer. Ve orada  Guk-doo’nun tam tersi neşeli, biraz şımarık, kuralları takmayan ve polislerden hoşlanmayan Ahn Min-hyuk’la tanışır. Bir aşk üçgeninin konu alındığı dizide gizemli tehditler, şantaj ve istenmeyen takip gibi nispeten aksiyon dolu sahneler de bulunuyor. 90 dakikalık 16 bölümden oluşan dizinin bir özel bölümü ve sekiz parçadan oluşan orijinal bir soundtrack’i mevcut. Ayrıca Seoul Ödüllerinde Park Bo-young’un En İyi Kadın Oyuncu ödülü de bu rolle aldığını belirmek gerek. Diğer yandan dizi, Tayvan, Filipinler gibi Uzak Doğu ülkelerinde yayınlanmasının ardından Netflix’in de yayınladığı diziler arasında yerini aldı.

My Secret Romance – Kore

Jin-wook ve Yoo-mi Gangwon-do Resort Otel’de tanışıp bir geceyi birlikte geçirirler. Yoo-mi’nin sabah Jin-wook’a haber vermeden kaçmasıyla birbirlerini üç sene görmeyen gençler, kaderin oyununa bakın ki senelerin ardından bir araya gelecek ve Yoo-mi Jin-wook’un özel ahçısı olacaktır. Klişelerle yoğrulan bu yapım tam bir romantik komedi olmasının haricinde bir Türk filminden de bekleyeceğiniz her türlü yanlış anlaşılmayı bünyesinde barındırır. Klasik Kore dizisi severler için senenin kaçırılmaması gereken yıldızlarındandır. Türk televizyonlarındak Dolunay isimli yapımla benzerlikleri olan My Secret Romance 13 bölümden oluşuyor ve bölge ülkelerinin hepsinde de yayınlandı.

Black – Kore

İyi bir polisiye mi arıyorsunuz? Tam yerine geldiniz. Black aslında hepimizin Brad Pitt’le hayal dünyasına kattığı bir hikayeden yola çıkıyor. Azrail bir insanın bedenine girseydi ne olurdu? Tabii Kore’deki ahiret inancı filmdekinden oldukça uzak. O yüzden Azrailimiz birçoklarından sadece biri ve kendi gözetiminden kaçan bir başka Arzail’i yakalamak için ölmüş bir insanın bedenine giriyor. Dizinin oldukça karmaşık döngüsünde, çocuk yaşta fuhuşa zorlanan kızlar, zorunlu askerliklerinde tecavüze uğrayan genç erkekler, güçlü olanın yargıdan kaçabilmesi, siyasilerin yolsuzlukları gibi “insanım” diyeni rahatsız edecek her konuya yer verilirken, Azrail’in yeri geldiğinde dünyadakilerden daha insan olduğunu izleyici rahatlıkla görebiliyor. Diğer yandan ilk bölümlerde izleyiciye karmaşık gelen konuların finale doğru merkezde toparlanmasıyla büyük sürprizler ve harika bir final yaşatıyor.

Red Baloon – Tayvan

Chen ölmüş annesi ve gangster babasıyla sorunlu bir geçmişe sahip çalışkan bir öğrencidir. Chen’in yeni oda arkadaşı Wan ise bir sırra sahiptir, gaydir. İki gencin arkadaşlıkları derinleştikçe birbirlerine olan duyguları da değişir. Muhafazakar izleyiciler için olmayan bu yapım, iki gencin okul arkadaşlarının bir başka gay arkadaşlarını rahatsız etmesiyle sadece okulun sosyal yapısına karşı değil, Chen’in babasına ve en çok da kendi kuşkularına karşı savaşmak zorunda kalışını anlatıyor. Onar dakikalık sekiz bölümden oluşan yapım Tayvan’ın web-serilerinin arasında sağlam bir yeri garantilerken, bölümleri izlerken hissedilen kopukluk final bölümüyle gideriliyor.

Bonus: Goblin

Goblin yayın hayatına 2016 yılında başlamış olsa da 2017’nin ocak ayında final yaptığı için bu listede yer vermeden geçmenin doğru olmayacağı bir yapım. Kralına karşı geldiği için öldürülen bir komutanın kininden ve intikam duygusundan dolayı Goblin’e dönüşmesini ve yüzyıllarca huzura kavuşmak için gelinini aramasını anlatıyor. Gelinini bulan Goblin’in aşık olmasıyla hayatından vazgeçmesi gereken anda tam aksine hayata bağlanması, reenkarne olmuş kişiliklerle diziye komedi unsurunun katılması ve harika oyunculuklarıyla dizi Kore dramaları arasında en üst sıralara kısa zamanda çıkmayı başardı. Fantastik – komedi ögelerle bezeli bu aşk hikayesi ilk bölümlerde izleyiciyi kahkahalara boğsa da finaline yakın izleyicileri ağlatmayı kolayca başarıyor. Yan karakterlerin de en az ana karakterler kadar renkli olduğu Goblin, Gong Yoo ve Kim Min-jae’nin enerjisinin yanı sıra dizinin Azraili olarak Lee Dong-Wook’u da izleyiciyle buluşturuyor. Dizinin aynı zamanda çok başarılı bir soundtrack’i de bulunmakta.

Ayca Ozbay

birdizihaber baş editörü

Önceki Yazı

2017 Yılının En İyi Aktrisleri

Sonraki Yazı

2017 Yılının En İyi Komedi Dizileri