Ed Solomon’un kaleme aldığı ve Steven Soderbergh’ün yönettiği Mosaic sıradışı bir şekilde izleyiciye sunuldu. Nasıl mı? Diğer suç dramalarının aksine izleyiciyi de işin içine katmak adına AppStore’dan indirilebilen interaktif bir uygulama (uygulama ne yazık ki Türkiye’de kullanıma açılmadı.) geliştirildi. Soderbergh ve ekibinin uzun yıllardır üzerinde çalıştığı bu uygulamayı indirenler ilk olarak Sharon Stone’un canlandırdığı çocuk kitabı yazarı Olivia Lake karakteriyle tanışıyor. Daha sonra da Lake’in hayatında bulunan iki önemli kişiden hangisinin bakış açısıyla hikayeye yön vereceğini seçiyor ve olaylar başlıyor.  Geçtiğimiz günlerde HBO’da ilk bölümüyle ekranlara gelen dizinin ilk bölümü izleyip hakkındaki düşüncelerimizi yazdık.

Kimler Oynuyor?

Az önce de bahsettiğimiz gibi dizide cinayete kurban giden ünlü çocuk kitabı yazarı Olivia Lake olarak Sharon Stone karşımıza çıkarken, Joel Hurley karakterini son olarak Mudbound filminde yer alan Garrett Hedlund canlandırırken Odd Mom out, Banshee, The Blacklist gibi dizilerden aşina olduğumuz Frederick Weller, Eric Neill olarak izliyoruz. Kadroda yer alan diğer isimlerse; Beau Bridges, Paul Reubens, Jennifer Ferrin, Devin Ratray, Michael Cerveris, James Ransone, Jeremy Bobb, Maya Kazan.

Konusu Neymiş?

Mosaic; yazar Olivia Lake’in öldürülmesiyle ve şüpheli Eric Neill’in cinayet sebebiyle hüküm giymesiyle başlıyor. Ancak Eric’in kız kardeşinin aklında bu cinayetle ilgili şüpheler vardır ve olayı yeniden araştırmaya karar verir. Biz de ilk bölümde Eric ve Olivia’nın yollarının nasıl kesiştiğini gösteren bir flashbackle maceraya ilk adımı atıyoruz.

Ne Umdum, Ne Buldum?

İlk olarak dizinin bir uygulamaya sahip olmasını heyecan verici buldum. Çünkü izleyenin yön verdiği bir dizi daha önce olmamıştı ve bu hal beni okuduğum Şahane Hatalar kitaplarını aklıma getirdi. Olay akışını okuyanın belirlediği bu kitapları okuma zevkinin ayrıca güzel olduğunu belirtmeliyim. Klişe bir konuyla giriş yapan Mosaic, bir çok farklı karakterin hayatını Lake’in etrafında kesiştirmesi ve çözüldüğü sanılan cinayetin yeniden gündeme gelmesiyle oldukça büyük bir düğümü çözmekle uğraştıracak. Uygulamayı kullanabilseydim eğer daha farklı şeyler söyleyebilirdim fakat uygulama olmayınca dizi sıradanlığın ötesine geçemiyor ne yazık ki!

Sosyal Medya Bu Dizi İçin Ne Diyor?

Sosyal medya bu dizi için ikiye bölünmüş diyebilirim. Öyle ki sosyal medyanın Mosaic için düşünceleri BirDiziHaber ekibinin Netflix’in Alman yapımı Dark için yaptığı yorumlar kadar birbirinden farklı. Uygulamaya bayılanlar, atmosfer olarak diziyi beğenenlerin yanı sıra benim gibi uygulamasız oldukça sıradan olduğunu söyleyenler de var. Üstelik Soderbergh’in yaptığı en kötü işlerden biri diye fazlaca yeren yorum da okudum.

Kimler Bunu İzlemeli?

Teknolojinin nimetlerinden yaralanan bir diziyi Black Mirror takipçilerinin kaçıracağını sanmıyorum. Dark’ın yeni sezonu gelene kadar hemen hemen aynı soğuk atmosferi hissettirdiğinden çerez niyetine izlenebilir. Onun dışında Rizzoli & Isles, How to Get Away with Murder, Law & Order, Damages, The Closer, Scandal ve benzeri suç drama dizileri sevenlerin yadırgamadan izleyebileceğini söyleyebilirim.

Ben Beğendim, Çünkü?

Her ne kadar uygulamayı kullanamasam da üç yılı aşkın bir süredir üzerinde çalışılan ve iyi oyunculuklarla kasvetli soğuk havanın da etkisiyle dizi beni içine çekti ve ilk bölümü soluksuz izledim. İlk bölümden dizi için kesin bir yargılama yapmanın imkansız olduğunu düşünenlerden olarak altı bölümden oluşan Mosaic’i bir an önce bitirmek ve sonucunda neler olduğunu görmek için sabırsızlanıyorum.