1975 yılında başlayan One Day at a Time’ın günümüz uyarlaması ilk sezonuyla 2017’de Netflix’te yayınlanmıştı. Dokuz sezon süren dizi geçmişte oldukça beğenilmiş ve izlenmişti. Geçtiğimiz günlerde 2. sezonu da Netflix’te izleyicilerle buluştu. Dizi aslında komedi türünde ama ufak tefek dram öğeleri de barındırıyor. Ayrıca günümüz uyarlamasını da eski dizinin yapımcı yönetmeni Norman Lear üstleniyor.

Kimler Oynuyor

Dizinin ana karakteri olarak nitelendirebileceğimiz Penelope Alvarez’i Jane the Virgin’dan tanıdığımız Justina Machado canlandırıyor ki kendisi uzunca bir süre ER dizisinde de rol almıştı yani ekranlarda alıştığımız biri. Alvarez ailesinin diğer üyelerineyse Isabella Gomez ve Marcel Ruiz hayat veriyor. Ailenin dobra anneannesini ise Rita Moreno canlandırıyor, 85 yaşında olmasına rağmen diziye müthiş bir enerji kattığını söyleyebilirim. Grace and Frankie ve Desperate Housewives’ta rol alan Todd Grinnell da yardımcı karakterle ana karakter arasında gidip gelen Schneider’ı canlandırıyor.

Konusu Neymiş

Dizi eşinden boşanmış eski asker Penelope karakterinin günlük hayatını anlatıyor. Penelope; ailesiyle, işiyle ve eviyle yaşadığı sorunlara karşı dimdik durmaya çalışan ama daha ilk bölümden bile yalnızlığın onu güçsüzleştirdiğini belli eden bir karakter. Ergenlik çağına gelmiş zeki kızı Elena, dizinin en sevilen karakterlerinden biri. Annesinin güçlü kadın rolünden etkilenen ve onun izinden gitmeye çalışıyor ama ona zorluk çıkardığı zamanlarda olmuyor değil. Böylece dizi aile içindeki acı tatlı birçok şeyi izleyiciye ulaştırıyor çünkü yaşananlar aslında her anne ile çocukları arasında yaşanabilecek sorunlar. Aynı şeyleri elbette içine kapanmış, sosyal konularda sıkıntı yaşayan oğlu Alex ile de yaşıyor. Sorunlara karşı Penelope’un en büyük yardımcısı ise Alvarez ailesiyle beraber yaşayan Kübalı annesi Lydia. Tabii ki apartman yöneticisi olan arkadaşı Schneider da destek için her zaman ailenin yanında. Başlarda söylediğim gibi dizi çoğunlukla komedi türüne ait ama araya serpiştirilmiş dram sahneleri de var.

Ne Umdum Ne Buldum

Dizi belli bir seviyede komik öğeler ve espriler içeriyor ama diziye büyük bir komedi beklentisiyle başlamak çok yanlış olur. Ben de bu beklentiyle başlamadım ve hayal kırıklığına uğramadım. Sıcak, aile komedisi sunan bir dizi olduğunu ilk dakikalarından itibaren anlıyorsunuz. Günümüzün popüler komedilerinden biraz farklı olarak oturup ailenizle izleyebileceğiniz bir dizi. Karakterlerin de cana yakın olması diziye bağlanmayı kolaylaştırıyor. Bunun dışında hem uzun sürmediği hem ağır olmadığı için sıkmıyor, bir çırpıda bitirebiliyorsunuz. Bunlar dışında karakterler beklediğim performansın çok üzerine çıktılar. Özellikle anneanne Lydia’nın diziye verdiği enerji apaçık ortada. 85 yaşında olmasına rağmen bu enerjisi takdir edilecek düzeyde. Böyle bir karaktere sahip olduğu için dizi sıkmadan üst üste birkaç bölüm izletiyor kendisini.

Sosyal Medya Bu Dizi İçin Ne Diyor

Sosyal medyada hayranlar harici diziyle ilgili pek bir şey yok, hatta Netflix dizinin 2. sezonunun yayınlandığını sosyal hesaplarından açıklamadı bile. Biraz şaşırtıcı çünkü kökleri eski bir diziye dayanan One Day at a Time en azından bunu hakederdi diye düşünüyorum. Buna rağmen başta dediğim gibi hayranlar yeni sezon için heyecanlı görünüyor.

Kimler Bunu İzlemeli

Samimi aile yapımlarını seven herkesin bu diziyi beğeneceğini tahmin ediyorum. İspanyolcaya ilgisi olanlar da bu diziyi severek izleyebilir çünkü dizide çok fazla İspanyolca replik var fakat Netflix nedense onları çevirmeye tenezzül etmemiş. Yalnızca şunu söylemeliyim, eğer beklentiniz karnınız ağrıyana kadar gülmekse bu dizi kesinlikle size uygun değil. Dediğim gibi dizi belli bir seviyede komikliğe sahip ama kahkahalara boğar mı? Hayır.

Ben Beğendim Çünkü

Kaçıncı kez söyleyeceğim bilmiyorum ama benim beğenmemin sebebi kesinlikle samimi bir şeyler sunması. Karakterlere çok kolay bağlanıyorsunuz ve bu durum diziyi sürükleyici hale getirmeyi başarıyor. Özellikle Lydia karakteri benim en sevdiğim karakter oldu. Aniden öfkelenip İspanyolca konuşması, bazen ciddi bazen dalga geçen karmaşık karakteri ve 85 yaşında olmasına rağmen dizinin ana enerji kaynağı olmasıyla ilgi çekiyor. Ayrıca dizide işlenen konular öyle hayattan ki bazı sahnelerde kendi hayatınızdan tanıdıklık görüyorsunuz ve gülümsüyorsunuz.