Son Zamanların En Yüksek Bütçeli 10 Dizisi

Efsane dizilerin yüksek bütçelere sahip olmasından bir yabancı dizi seven olarak hep endişe duymuşumdur. Acaba harika bir yabancı diziyle karşılaşmanın en önemli şartı büyük paralar mıdır? Mesela NBC’nin 1994-2009 yılları arasında, tam 15 yıl ekranlarda beğenilerek takip edilen efsanesi ER‘ın bölüm başına 13 milyon dolar maliyete sahip olması sizleri de bu konuda endişelendirmiyor mu? Yine NBC imzalı ve sadece oyuncu maliyetleri yüzünden bütçeleri adeta uçan Frasier ve Friends‘e ne demeli? Günlük hayatın anlatıldığı bu sitcom dizileri ne kadar pahalı olabilir ki demeyin. 1993-2004 yılları arasında 11 sezon süren Frasier bölüm başına 5.2 milyon dolar, Friends ise bölüm başına 10 milyon dolar maliyete sahip. 90’lardan 2000’lere gelince durum düzeliyor mu? Bakıyoruz… 2001’de harika kadrosu ve muhteşem görsel efektleriyle bizleri II. Dünya Savaşına götüren Band of Brothers bölüm başına 12.5 milyon dolar.  2004-2010 yılları arasında tüm dünyayı peşinden koşturan, ABC’nin efsanesi Lost bölüm başına 4 milyon dolar üstelik benim ara ara açıp izlediğim o harika pilot bölümü 10-14 milyon dolar  bir değere sahip. 2005-2007 arasında izleyiciyi adam akıllı olarak belki de ilk kez Roma İmparatorluğuyla tanıştıran, BBC, HBO ve Rai Fiction ortak yapımı Rome bölüm başına 9.7 milyon dolar. 2008-2013 yılları arasında bir döneme damga vurmuş AMC efsanesi Breaking Bad ise diğerlerine göre biraz daha mütevazi olmakla beraber yine de bölüm başına 3 milyon dolarla hiç de ucuz olmadığını gösteriyor. 2008-2013 yılları arasında izleyicinin hayranlığını kazanan bir diğer yapım, Fox’un efsanesi Fringe bölüm başına 4 milyon dolar. Unutmadan pilot bölümü de 10 milyon dolar civarında.

*Görseldeki fiyatlar, dizilerin bölüm başına kullandıkları bütçe miktarıdır.

Belki 2010’lu yıllara başlamışken işler biraz düzelmiştir diyenler varsa demesin. Bu yıllar adeta HBO’nun hüküm sürdüğü yıllar desem yanlış olmaz. 2010-2014 yılları arasında bence türünün en iyilerinden biri Boardwalk Empire bölüm başına 5 milyon dolar ve pilot bölümü, sıkı durun, tam 18 milyon dolar. Yine HBO imzalı, muazzam bir II. Dünya Savaşı dizisi Pacific bölüm başına, tamı tamına 20 milyon dolar. Ve son olarak yüksek bütçe konusunda hepinizin az çok haberdar olduğunu düşündüğüm Game of Thrones. Bana göre dizi sektöründe bir çığır açan bu mükemmel yapım, 2010’da başlayıp yedi sezon devirdikten sonra final sezonunu 2019’a bırakarak sevgi dolu cümlelerime mazhar oldu. Game of Thrones bölüm başına 10 milyon dolar gibi dev bir maliyete sahip.

Son yıllarda ise çeşitli platformların katılmasıyla iyice büyüyen dizi sektörü inanılmaz rakamlara ulaşmış durumda. Neredeyse çekilen en vasat diziler bile artık ciddi paralarla değirmenini döndürüyor. Ama adından söz ettiren yapımların büyük çoğunluğu tıpkı eskiden olduğu gibi hayal bile edilemeyecek bütçelerle karşımıza çıkıyor. İşte son zamanların en yüksek bütçeli on dizisi;

Vikings

Kaliteli dizilerin ciddi rakamlar gerektirdiğinde hemfikirim ama dönem dizileri ister iyi ister kötü olsun kesinlikle büyük paralar istiyor. Son yıllarda dönem dizisi deyince aklımıza ilk gelenlerden biri kuşkusuz Vikings’dir. Bu harika dizi bölüm başına 4 milyon dolar maliyetle listenin onuncu sırasında.

House of Cards

Sizi bilmem ama ben Kevin Spacey’e çok kızgınım. Taciz skandalından dolayı ayrı öfkeliyim ama benim ona kızgın olmamın bir diğer nedeni de bu harika diziyi artık izleme konusunda emin olamam. Açıkçası oyunculuğuyla beni kendine hayran bırakmıştı. Ona duyduğum saygı taciz sıkandalıyla yerle bir oldu adeta. Son sezonunda Spacey’nin olmayacağı House of Cards bölüm başına 4.5 milyon dolar maliyetle dokuzuncu sırada.

The Tick

Çocukluğumda hastası olduğum, çoğu zaman sesli güldüğümü hatırladığım The Tick (Kene) çizgi romandan esinlenilerek Amazon tarafından televizyona uyarlandı. Çizgi romanı 1988’de yayınlanan The Tick, 1994’de çizgi film serisi ve 2001’de Fox ekranlarında sitcom olarak yayınlandı. Amazon tarafından yeniden izleyici karşısına çıkan The Tick bölüm başına 5 milyon dolar maliyetle sekizinci sırada.

Stranger Things

Bana katılır mısınız bilemem, Netflix’in en başarılı dizilerinden birinin Stranger Things olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden bölüm başına düşen maliyeti bana biraz tuhaf geldi. Çünkü korku, fantastik ve aksiyon ögelerinin harika bir birleşimi olan Stranger Things’ten daha yüksek bir bütçe beklerdim. Miktar mı? Stranger Things bölüm başına 6 milyon dolarla listenin yedinci sırasında.

American Gods

Listenin altıncı sırasında son yıllarda izlediğim en iyi dizilerden biri olan American Gods bulunuyor. Dizi esinlenildiği kitabın yazarı Neil Gaiman’ı da tıpkı benim gibi memnun etmiş. Bölüm başına 7.5 milyon dolar gibi ciddi bir rakamı harcamaktan imtina etmeyen Starz’a bunun için teşekkür etmek gerekir.

Marco Polo

Marco Polo’nun gençlik yıllarında Moğol İmparatorluğu Kağan’ı ve Yuan Hanedanlığı kurucusu Kubilay Han’ın yanında geçirdiği zamanı anlatan bu harika dönem dizisi, ikinci sezonunun ardından iptal edilmişti. Bu kararıyla hayranlarının büyük tepkisini çeken Netflix, aslında pek de suçlu sayılmayabilir. Çünkü Marco Polo yüksek bütçesinin hakkını reytingleriyle verememiş olacak ki Netflix dizinin kalemini kırdı. Bütçesi mi? Bölüm başına 9 milyon dolarla listenin beşinci sırasında.

Sense8

Sırada listenin dördüncüsü Sense8. Aslında ilk sezonun bitimiyle büyük bir şaşkınlık içerisindeydim. Hatta şaşkınlığım ikinci sezonda artarak devam etti. Ta ki iptal kararına kadar. Çok üzülmeme rağmen Netflix’e hiç bu kadar hak vermemiştim. Neden mi? Dizinin geçtiği şu lokasyonlara bakar mısınız? Berlin, Şikago, Londra, Mexico City, Bombay, Nairobi/Kenya, Reykjavík/İzlanda, San Francisco, Seoul, Amsterdam, Argyll/İskoçya, Chippenham/İngiltere, Los Angeles, Malta, Positano/İtalya, California Redwoods, São Paulo. Bu kadar yere bölüm başına 9 milyon dolar harcanması ve karşılığında çok daha büyük beklenti içine girilmesi gayet normaldir.

Westworld

Gelelim listenin üçüncü sırasına. Westworld son zamanlarda izlediğim en iyi bilim kurgu fakat bence efsane demek için ikinci sezonu da görmek gerekiyor. İlk sezon kadrosunda gerçekten çok kaliteli isimleri ve bu isimlerin başarılı performanslarını izledik. İkinci sezonda kadro korunacak mı yoksa değişecek mi? Bu dizinin başarısını doğrudan etkileyeceğinden Westworld’a efsane demek için ikinci sezonu beklemek bence en iyisi. Peki tüm övgü oyunculara, senaryoya ya da yönetmene mi? Hayır tabi ki. Bölüm başına 10 milyon dolar harcayan HBO’yu unutmak mümkün mü?

The Get Down

Parasız bu iş olmayacak galiba diye benim gibi kederleniyorsanız listenin ikinci sırası imdadınıza yetişecek. Bugüne kadar Netflix’i bu kadar hayal kırıklığına uğratan başka bir dizi olmamıştır. Bundan sonra da olacağını zannetmiyorum. Hip hop odaklı dram komedisi gelmiş geçmiş en büyük fiyaskolardan biri bana göre. The Get Down bölüm başına tam 11 milyon dolar.

The Crown

Ve listemin ilk sırasına geldik. Belki bir Game of Thrones değil ama en az onun kadar sevilen dönem dizisi The Crown, birçok pahalı yapımının arasında Netflix’in yüzünü güldürmeyi başaranlardan biri. The Crown bölüm başına 13 milyon dolar bir maliyetle son zamanların en pahalı dizisi unvanını kazanmış durumda.

Utku Ertem

Yabancı dizi denilince meraklı kelimesinin asla karşılamaya yetmeyeceği, her kategoriden birçok dizi takip edebilen, diziler üzerine yazmayı, konuşmayı seven ve son on yılı baz alırsak, tam bir yerli dizi karşıtı. Hayat felsefesi, Gregory David Roberts’ın Shantaram’ında dediği gibi “Kader seni güldürmüyorsa espiriyi anlayamadın demektir.”

Önceki Yazı

The Crown: Paul Bettany, Prens Philip’i Canlandırabilir!

Sonraki Yazı

Meryl Streep, Big Little Lies’ın 2. Sezon Kadrosuna Katıldı