DC çizgi romanlarından uyarlanan bir diğer dizi olma özelliği taşıyan Black Lightning, karısına verdiği sözden dolayı kahramanlığa yıllarca ara veren ve kızlarının kaçırılmasıyla yıllar önce bıraktığı kostümü tekrar giyme kararı alan Jefferson Pierce’ın, mahallesi ve çervresi için verdiği mücadeleyi anlatıyor. The CW’da yayınlanan ancak Arrow-verse evrenine dahil olmadığı açıklanan dizinin yaratıcı ve yapımcısı diğer DC dizilerinden de tanığımız Greg Berlanti. Biz de büyük bir merakla izlediğimiz dizinin ilk bölümünü sizler için yorumladık.

Kimler Oynuyor?

Dizinin başrollerinde Jefferson Pierce/Black Lightning olarak, Hart of Dixie ve Code Black dizilerinden de hatırlayacağınız Cress Williams’ı izliyorsunuz öncelikle. Pierce ailesinin diğer üyelerinden olan anne Lynn Pierce’ı, The Mentalist, Agents of Shield ve daha birçok dizide yer alan Christine Adams canlandırıyor. Ailenin iki kızından Annisa’yı Nafessa Williams, Jennifer’ıysa Disney’in çocuk yıldızlarından China Anne McClain canlandırıyor. Bunun dışında kadroda; Marvin ‘Krondon’ Jones III, Damon Gupton, James Ramar ve Skye P. Marshall gibi isimler de yer alıyor.

Konusu Neymiş?

Kendisini, Black Lightning olarak yaşadığı bölgedeki suçlularla mücadele edip masumları korumaya adamış Jefferson Pierce’ın bir olay sırasında ağır yaralanmasından sonra, onun için endişelenen karısına bir daha kostümünü giymeyeceğinin sözünü vermesiyle gelişiyor olaylar. Yıllarca güçlerini kullanmadan okul müdürü olarak hayatına devam eden Jefferson Pierce’ın  kızları, bir gece bölgedeki suç örgütlerinden birinin patronu ve Pierce’ın eski öğrencilerinden olan Lala’nın adamları tarafından kaçırılıyor. Pierce, kızlarını kurtarmak için yıllar önce bıraktığı kostümü tekrar giymek zorunda kalıyor.

Ne Umdum, Ne Buldum?

Aslında çok büyük beklentilerle izlediğim bir dizi olmamasına rağmen diziden umduğumu tam olarak bulamadım desem yeridir. Bol aksiyonlu bir Arrow-verse dizisi izlemek isterdim ama dizinin havası aksiyondan çok aile draması şeklinde ilerliyor. Arrow ve diğer dizilerinde de bu tarz konular işleniyor ancak diğer dizilerde hikayeler, olayların içine daha güzel yedirilmişti bence. Kısaca dizide bu kadar boğuk bir hava beklemiyordum. Bunun belli başlı sosyal konulara değinmek istiyor olmalarından kaynaklandığını düşünüyorum. Başta Black Lightning’i canlandıran Cress Williams olmak üzere bence dizinin en büyük problemi oyunculuklar olabilir. Gerçekten de donuk ve inandırıcılığı çok düşük oyunculuklar var dizide. Diğer oyunculukları biraz olsun mazur gördüm ama her sahnede olan ve duygularını tam olarak gösteremeyen mimiksiz bir karakter görmek beni daha da yordu diziyi izlerken. Dizide en çok beğendiğim kişiyse şu an için Peter Gambi karakteri sanırım. Black Lightning’le aralarındaki ilişki bir nevi Batman-Alfred ilişkisini andırıyordu. 

Sosyal Medya Bu Dizi İçin Ne Diyor?

Sosyal medyadaki yorumlar genel anlamda  olumlu yönde, izleyenler diziyi beğenmiş ancak söylediğim boğucu hava ve donuk oyunculuklar konusuna da değinen yorumlara denk gelmek mümkün.

Kimler Bu Diziyi İzlemeli?

Dizide henüz aksiyona dair bir belirti olmasa da çizgi roman uyarlaması süper kahraman dizisi olması ilerleyen bölümlerde aksiyon dozunun artabileceğine işarettir bence. O yüzden Arrow-verse dizileri, Agents of Shield ve Runaways benzeri çizgi roman uyarlaması dizileri beğenenler bu diziyi de izleyebilirler.

Ben Kararsızım. Çünkü?

Yukarda bahsettiğim kötü diyebileceğimiz oyunculuklar, dizinin donuk ve boğucu havasıyla birleşince insanı izlerken biraz yoruyor. Ancak Greg Berlanti’nin, diğer dizileri de tabiri caizse uçurumun kenarından çekip çıkarmışlığı çoktur. Bu yüzden seriye devam edip etmeme konusunda kararsızım.