Efendim malumunuz Philip K. Dick’s Electric Dreams bölüm incelemelerimizi yazar arkadaşım Salih ile birlikte, bölüm bölüm yazıyoruz. Dizi de her bölüm ayrı hikayede olunca bölüm bölüm incelemek hem eğlenceli hem de zevkli oluyor. 10 bölüm olan sezonun sekizinci bölümünü inceleyeceğim bu yazımda. Fakat hemen baştan belirteyim, bölümü o kadar çok beğendim ki, sezonun diğer bölümlerini elimin tersiyle iter, bu bölümü sekiz kez izlerim. Öyle güzel, evet.

Philip K. Dick’s Electric Dreams şimdiye kadar beşinci bölüm hariç hep orta karar gitmişti. Hatta dördüncü bölümün tamamen çöp olduğunu bile söyleyebilirim. Ama Salih’in incelediği beşinci bölüm ve benim birazdan detaylandıracağım sekizinci bölüm, sezonun mihenk taşı olmuş. Bu bölümün yönetmeni Peter Horton. Kendisi American Odyssey ve Grey’s Anatomy gibi dizilerin bazı bölümlerini yönetmiş. Bölümün yazarı ise Travis Beacham. Pacific Rim, Clash of the Titans filmlerinin de senaristidir aynı zamanda. Oyuncu kadrosunda ise Juno Temple (Atonement, Mr Nobody), Janelle Monáe (Hidden Figures, Moonlight) ve David Lyons (Game of Silence, Revolution) gibi isimler var. Çok başarılı performanslar izlediğimizi hemen belirteyim.

Bölüme gelirsek; post-apokaliptik bir dünyadayız. İnsanlık büyük bir savaştan çıkmış, dünya neredeyse yerle bir olmuş. Fakat şimdi daha büyük bir sorun var. Autofac isimli yapay zeka fabrikası insanlar için bir şeyler üretiyor ama dünyayı da mahvediyor. Havayı kirletiyor, doğayı mahvediyor. Emily ve Conrad’ın öncü oldukları bir grup insan ise Autofac’i alt etmenin yolunu arıyor. Hikayemiz genel olarak bu.

Emily ve grubunun gıda getiren bir dronu indirip dronun beynini almalarını izliyoruz en başta. Bu sayede grup Autofac ile iletişime geçip dikkat çekmeye çalışıyor. Böylece Autofac’den bir yapay zeka gelecek, onu kaçırıp fabrikaya sızma planları yapıyorlar. Bu sayede ise fabrikayı patlatıp her şeye son verecekler. Plan bir yere kadar bu şekilde gidiyor ama öyle devam etmiyor tabi.

İşin içinde yapay zeka ve kalan son insanlar gibi şeyler olunca, yapay zeka vs. insanlar şeklinde bir karşılaşma var sanıyorsunuz ama öyle değil. Hatta aksine Autofac’den gelen Alice isimli robot oldukça yapıcı davranıyor insanlara karşı. Ama Emily konuşmakla bir yere varamayacağının farkına varıp Alice’i hacklemek istiyor. Ne var ki Alice beklediğinden de fazla komplike olunca, Alice’e bir teklifte bulunuyor, onun verilerini silmemesi karşılığında Alice’den ekibini fabrikaya sokmasını istiyor. Yaşadıkları köyde bir karmaşaya neden olsa da Alice bunu kabul ediyor ve ekip fabrikaya gidiyor.

Alice’in yapay zeka da olsa kendi yok oluşuna göz yummaması yapay zekaların belli sınırları aştığının bir göstergesi bence. İnsanlarla aralarında bir savaş olmayabilir ama kendi varlıklarını da riske atmak istemiyorlar. Bu durumda Alice’in Emily ve ekibini fabrikaya götürdükten sonra bir şeyler yapacağını düşünmek saçma olmaz. Ama fabrikada olanları asla tahmin edemiyorsunuz. Emily’nin ekibi birer birer avlanırken bir yandan da Emily ve Alice’in ana merkeze giderken diyaloglarını dinliyoruz. Alice daha önce Fabrikanın müdürlerinden birisi olan bir kadının suretinden üretilmiş. Hatta davranışları da orijinali gibi olması için tasarlanmış. Onun gibi düşünülmesi için kodlanmış. Verilen bu bilgileri o anda anlamasak da ileride çok güzel bir şeye bağlanıyor. Çünkü Emily ve Alice ana merkeze girdiklerinde tüm gerçeği öğreniyoruz. Bölümün hatta belki de tüm bir sezonun en başarılı plot twistini burada görüyoruz.

Emily ve köydeki tüm insanların aslında birer robot olması, ama kendilerini insan zannetmeleri ve bu gerçeği Emily ile Alice’in konuşması, uzun zamandır izlediğim en başarılı sahnelerden birisiydi. Alice ve Emily arasında geçen yapay zekalar, insanlar ve fabrikanın geleceği hakkındaki konuşmalar yavaş yavaş heyecan ve gerilim dozunu yükseltirken, seyir keyfini de bir o kadar artırıyor. Sonunda anlıyoruz ki, Emily’nin bölüm başından beri gördüğü rüyalar yaratıldığı orijinal suretinin bir yansımasıymış. Ve aslında Emily her şeyin farkındaymış. Her şeyi bilmesine rağmen yine de fabrikayı yok etmek isteyecek kadar “insan” olduğunu hissetmesi ise düşündürücü. Çünkü Alice’in Emily’e “siz kaçınılmaz bir hataydınız” demesi  beni insanlık hakkında oldukça düşündürdü. Alice’in mantıksız olarak gördüğü -çünkü diğer tüm gruplar fabrikanın ürünlerini sorunsuz kullanıyordu ve isyan etmiyordu- isyan hareketi, Emily’nin “gerçek birisi” olduğunu hissedebilmesinin tek yolu.

Autofac’in tüm insanlar ölünce amacını yitirmesi, bunun üzerine robot insanlar üretmesi keşke daha derinlemesine incelenseymiş diyeceğim bir içerik olmuş. Hani bu bölümden 6 bölümlük bir mini dizi falan olsa tadından yenmezmiş gerçekten.

Şimdi oturup “insan nedir?”, “yapay zeka ve insanı nerede ayırabiliriz?” ya da “yapay zekanın bilinç tanımı insan olabilir mi?” gibi şeyler üzerine sabaha kadar tartışabiliriz. Zira finaldeki diyalogdan sonra Emily’nin köye “sevdiği” insanların yanına dönmesi tam da bu sorgulamayı yaptırıyor izleyicisine.

Bölümün atmosferi çok iyi. Cyberpunk, post-apokaliptik ve distopya üçlüsünü bünyesini barındırırken yapay zeka içeriğiyle bana sıklıkla A.I. Artificial Intelligence filmini hatırlattı. Distopyası ise hep kıyaslanan Black Mirror distopyasına taş çıkarır cinstendi. Çekimlerinin ve senaryosunun başarısı dışında performansların da çok iyi olduğunu belirtmeliyim. Juno Temple ve Janelle Monae cidden döktürüyor.

Velhasıl bölüm sezonun en iyi bölümü olmuş. Bir de beşinci bölüm var tabii. Tereddütsüz izleyiniz, izlettiriniz efendim.