Philip K. Dick’s Electric Dreams | Safe and Sound – 9. Bölüm İncelemesi

Philip K. Dick’s Electric Dreams incelemelerinin sonuna yaklaştık. Benim inceleyeceğim son bölüm olan 9. bölüm, yine dizinin belirlediği standartta ve etkileyici bir bölümdü. Çoğu bölümde olduğu gibi tek bir karaktere yoğunlaşarak anlatmak istediğini anlatmaya çalıştı ve bence gayet başarılı oldu.

Başlangıçta ufak bir göç izliyoruz. Genç bir kızla annesinin batıdaki balonlar denilen küçük kasaba bölgelerinden doğu olarak bilinen büyük şehre gelişiyle bölüme giriyoruz. Doğu ve batı arasında asker kontrollü bir sınır var ve insanlar buralara istediği gibi girip çıkamıyor. Ana karakterimiz Foster ve annesi bir yıllığına doğuda kalacaklar fakat bu kolay olmayacak çünkü doğu bölgesi sakinleri sınırın ötesindekileri terörist olarak görüyor. Bunun sebebi hükümetçe yayınlanan haberler. Batılıların doğuya gelerek saldırılar düzenlediği insanların beynine işlenmiş durumda.

Electric Dreams distopyası dedik mi tabii ki işin içinde bir de teknoloji olacak. Bu bölümde tanık olduğumuz teknolojiyse Dex. Dex, ilk amacı güvenlik olan bir bileklik. Bu bilekliği takan insanların aklınıza gelebilecek her türlü bilgisi Dex’te kaydediliyor ve denetleniyor. Dex sahibi olan insanlarsa güvenli kişiler olarak görülüyor ve toplumun herhangi bir alanında güvenlik prosedürüne tabi tututulmuyor. Tabii ki doğuda yaşayan büyük çoğunluktaki insan Dex’e sahip, bu teknoloji aynı zamanda okul ve iş hayatında da aktif olarak kullanılıyor. 16 yaşında, büyük bir şehre gelen Foster da etrafındaki herkesin kullandığı Dex’i kullanmak istiyor ve bilekliği annesinden gizli satın alıyor.

Foster’ın önemli biri olmasının sebebi annesi Irene’in siyasal bir eylemci olarak doğuyu eleştirmesi. Foster’ın Dex sahibi olmasıyla kendisinin ve annesinin bilgileri hükümet tarafından öğreniliyor ve Irene’i saf dışı bırakmak için ellerine bir fırsat geçiyor. Bu fırsatıysa sadece Foster’ı manipüle ederek kullanıyorlar. Ayrıca Foster’ın Dex siparişi vermesiyle kendisine normal bilekliklere ek olarak bir de jel gönderiliyor. Bunu kulağına sürmesi isteniyor ki böylece bilekliği çıkarsa bile onunla iletişimde kalabilsinler. Zaten okulda dışlanmış olan Foster, Dex teknolojisini öğrenmek için teknik destekten yardım alırken kendisine nazik davranan Ethan’a kendini resmen teslim ediyor. Ethan, Foster’ı bir bomba yapıp saldırı girişiminde bulunması için ikna ediyor. Hükümet, sosyal hayatta dışlanmış, psikolojisi bozuk gençleri bu şekilde kullanarak batıdan gelenlerin terörist olarak görünmesini sağlıyor. Kendi eylemi için Foster’ı kullandığı iddia edilen Irene tutuklanıyor. Beyni ne derece yıkanmışsa Foster da buna inanıyor ve sonunda annesini suçlu, hükümeti de kendisine yardımcı bir mecra olarak görüyor.

Irkçılık, terörizm, hükümet kontrolü. Bölüm bu saydıklarımla beraber bir de “güvenliğin” nasıl toplumu manipüle edecek şekilde kullanıldığı fikrini ele alıyor. Aslında bunlar günümüzde de bazı toplumlarda görülüyor, insanlar bu gibi durumlarla karşı karşıya kalabiliyor. Terörist olduklarını bilmeden, kötü bir şey yapacaklarının farkında olmadan saldırı girişiminde bulunan insanların olduğunu görüyoruz, bu da manipülasyonun nelere yol açtığının ve açabileceğinin kanıtı ki bu da daha çok Foster gibi genç, hayatında boşluk olan insanlara yapılıyor.

Bölümü oldukça iyi bulduğumu söylemeliyim. Özellikle Foster’ı canlandıran Annalise Basso harika bir performans sergileyerek karakterin yaşadıklarını aktarmayı başarmış. Yine anne-kız ilişkisinden yola çıkarak bir distopya anlatan Black Mirror’ın Arkangel bölümüyle benzerlikler var ama Safe and Sound’ın çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. Electric Dreams’i incelerken söylemekten bıkmadığım kelime bu bölüm için de geçerli: düşündürücü. Kızın başından geçenlerin onu nasıl etkilediği, annesinin terörist olup olmadığının belirsizliği, böyle bir distopyanın gerçek olup olmayacağı(ya da olup olmadığı?)…

Salih Çiftçi

Çizgi roman, dizi, basketbol, oyun.

Önceki Yazı

Sherlock Holmes bu sefer kadın olarak geliyor: Miss Sherlock

Sonraki Yazı

2018’in En İyi Televizyon Çifti: HiLeon