Requiem, BBC’de yayınlanmaya başlayan İngiliz yapımı bir gerilim dizisi. İlk bölümü 2 Şubat 2018’de yayınlanan dizi, internette gezinirken karşıma tesadüfen çıktı. Korku, gerilim türlerine pek sıcak bakmasam da değişiklik yapıp diziye bir şans verdim.

Kimler Oynuyor?

Başrolde, Matilda karakteriyle Lydia Wilson var. İzlemediğim için IMDb’nin yalancısıyım, Lydia Wilson, Star Trek: Discovery’nin de kadrosundaymış. Matilda’nın yakın arkadaşı Hal Fine’ı ise Joel Fry oynuyor. Onu da Game of Thrones’tan köle taciri Hisdahr Zo Loraq olarak hatırlayabirsiniz. Ayrıca James Frecheville, Claire Rushbrook, Simon Kunz gibi oyuncular da var.

Konusu Neymiş?

Matilda, bir müzisyendir. Sahneye çıkacağı bir gün, Matilda’nın annesi hiçbir neden yokken kızının gözleri önünde kendi boğazını keser. Haliyle hayatı altüst olan Matilda, annesinin neden intihar ettiğini araştırmaya başlar. Annesinin evinde 1994’te kaybolup sırra kadem basan küçük bir kızla ilgili ipuçlarına rastlar ve annesinin intiharının bununla bağlantılı olabileceğini düşünür. Böylece iş arkadaşı Hal ile birlikte cevaplar aramaya başlar. Fazla ipucu vermeden işin içinde paranormal olaylar olduğunu da belirtmem lazım. Yani Requiem, sıradan bir aile dramasından fazlası.

Ne Umdum, Ne buldum?

Başta da söylediğim gibi korku, gerilim gibi yapımlara genelde ön yargılı yaklaşırım. Ekranda olanlar ne kadar ürkütücü olursa olsun bana asla ulaşamayacağını bildiğimden bu tarz yapımlardan kolay kolay korkmam. Bunun nedenlerinden biri, bu türü sevmediğim için korku ve gerilim türünde tükettiğim dizi ve filmlerin bir elin parmağını geçmeyecek sayıda olması. Yani, ileride gece uykularımı kaçıracak bir yapımla karşılaşmam mümkün. Yine de gerilimi korkuya göre biraz daha ayrı tutabilirim. Çünkü gerilim, iyi bir senaryo ve atmosferle korkuya göre daha bir izlenesi oluyor. Requiem de bunlardan biri. Aşırı özgün bir senaryosu olduğunu söyleyemeyeceğim. Yıllar sonra geçmişte yaşanmış bir olayın yeniden gündeme gelmesi, gizem fışkıran bir kasaba ve içindeki tuhaf insanlar… Fakat bölümün sonunda öğrenilen bir şeyle dizi kesinlikle devamını merak ettiriyor. Bu yüzden karar vermek için henüz çok erken.

Sosyal Medya Bu Dizi İçin Ne Diyor?

Sosyal medyada Requiem’in pek fazla konuşulduğunu söyleyemem. Zaten bu tarz gerilim yapımları genellikle meraklıları tarafından izleniyor, yapılan yorumların da çok azı olumsuz.

        Kimler Bunu İzlemeli?

Korku ve gerilim tarzı yapımları seviyorsanız hiç durmayın. Ayrıca, aksiyon dolu ve yorucu yapımlara biraz ara vermek istiyorsanız Requiem, aradığınız dizi olabilir. Yavaş ilerleyen yapımlardan hoşlanıyorsanız da Requiem, size kendini sevdirecektir. Özellikle, biraz daha insan psikolojisine yönelen şeyler izlemek istiyorsanız dizinin bu konuda çok başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Ben Kararsızım. Çünkü…

En azından ilk bölüm için çok vurucu bir senaryosu yok fakat daha önce söylediğim gibi sonunda öğrenilen bir şeyle dizi sizi devamını izlemek zorunda bırakıyor. Bana kalırsa dizinin kusursuz tarafı atmosferi. Ekran hep soluk ve kasvetli. Çok fazla gri var. Başrolün yalnızlığını ve sıkışmışlığını anlatmak için güzel bir tercih. Zaten, kapalı havasıyla bilinen İngiltere de böyle bir hikaye anlatmak için harika bir yer. Ayrıca kamera açılarına dikkat ederseniz yönetmenin sıradan hikaye anlatımından farklı bir şeyler yaptığını göreceksiniz. Dizi teknik açıdan gerçekten çok iyi. Olaylardan çok karakterlerin iç dünyasına odaklanıyor. Senaryo da gittikçe özgünleşirse dizinin büyük bir potansiyeli var.