Takip ettiğim birçok dizinin mart ayına kadar ara vermesiyle fırsattan istifade yeni dizilere bir göz atmak istedim. Malumunuz şu sıralar dizi dünyasında Netflix’in hüküm sürdüğü zamanlar. Ben de onların çıkardığı yapımları sık sık takip etmeye çalışıyorum. Fakat bu yükselen trendin içinde farklı bir dizi dikkatimi çekmeyi başardı. Amerikan kablolu kanalı TNT‘nin yeni ve şimdiye kadarki en pahalı dizisi The Alienist. Dizi 1994 yılında yayınlanan  ve Türkçe’ye Ruh Avcısı olarak çevrilen Caleb Carr’in aynı isimli suç romanından uyarlanmakta. Hatta The Alienist, kitabın ana karakteri psikolog Dr. Laszlo Kreizler’in tarihsel gizem serisinin de ilk kitabı. Bütün bu bilgilerin sayesinde ilk bölümü büyük bir heyecanla izledim ve işte ilk bölüme dair yorumlarım. Hadi başlayalım,

Kimler Oynuyor

The Alienist’in ilk dikkat çekici özelliklerinden biri çok geniş olmasa da oldukça kaliteli kadrosu. Özellikle ana karakterlere baktığınızda beyaz perdede ismini duyurmuş oyuncuların olduğunu görüyorsunuz. Oyuncu kadrosunun başlarken kuvvetli olması böyle kitap serilerinden uyarlanmış diziler için bana göre çok önemli bir artı. Lafı fazla uzatmadan hem oyuncular hem de canlandırdıkları karakterlerden bahsetmem gerekirse, Rush (2013) filmiyle kendisini tanıdığım ve daha sonra da birçok filmde dikkatimi çeken Daniel Brühl dizinin esas karakteri zeki, cesur ve pes etmek nedir bilmeyen psikolog Dr. Laszlo Kreizler rolüyle karşımıza çıkıyor. Ona eşlik eden diğer ana oyuncular ise şöyle, ilk isim Fast and Furios 6, 7, 8 ve Dracula (2014) filmlerinden tanıdığım Luke Evans, Kreizler’in Harvard üniversitesinden eski sınıf arkadaşı ve çoğu zaman onun kararlarını sorgulasa da ona yardım etmede asla geri adım atmayan New York Times gazetesi çizeri John Moore’u canlandırıyor. İkinci isim de – benim gibi şok geçirmeye hazırlanın- War of the Worlds (2005) filminde müthiş performansıyla aklıma kazıdığım küçük sarışın kız çocuğu Dakota Fanning. O mu büyümüş ben mi çok yaşlanmışım tam bilemiyorum ama Fanning, dizide erkekliğin hüküm sürdüğü bir işte ve dönemde kadın olarak ayakta kalabilen, azimli ve cesur Sarah Howard rolüyle karşımıza çıkıyor. Ayrıca adli tıp görevlisi olarak New York Polis Departmanı’nda çalışan ikiz dedektif yardımcıları Marcus ve Lucius Isaacson (Matthew Shear, Douglas Smith), izleyici tarafından pek sevilmeyeceğini düşündüğüm yozlaşmış bir komiser Connor (David Wilmot), New York Polis Departmanı’na yeni atanan baş komiser Theodore Roosevelt (Brian Geraghty) ve Dr. Kreizler’in uşağı ve koruması Cyrus Montrose (Robert Wisdom) dizideki diğer önemli isimler. Ayrıca The Alienist’in senarist koltuğunda da Hossein Amini (Drive, 47 Ronin), E. Max Frye (Foxcatcher), Gina Gionfriddo (Law and Order, House of Cards), Cary Joji Fukunaga (True Dedektive) gibi önemli isimler bulunuyor.

Konusu Neymiş

19. yüzyılda akıl hastalarının, kendi
benliklerinden uzaklaştıkları düşünülürdü. Onları inceleyen uzmanlar,
Alienist’ler olarak bilinirdi.

(Çevirilerde Alienist için ruh avcıları, akliyeciler kullanılmış. Ayrıca kelimenin Türkçe karşılıkları psikiyatrist, ruh bilimci, alyenist, akıl hastalıkları uzmanı olarak geçmekte. Hangisinin daha doğru olacağına karar veremediğim için giriş cümlesinde Alienist kullandım.)

The Alienist, 1896 Amerika’sının karlı ve gri akşamlarından birinde vahşet dolu bir cinayetle bizleri karşılıyor. Cinayet bir çocuğa karşı öylesine bir canavarlıkla işlenmiştir ki polis olayın dehşetine anlam veremez. Anlam vermesine veremez ama kurban genelevde çalıştığı için polis dahil çoğunluk başına geleni hak ettiğini düşünür ve bir şeyler yapma konusunda isteksiz davranır. Bu sırada hizmetkarları sayesinde olayı duyan ve detaylarını öğrenen Dr. Laszlo Kreizler, bölüm ilerledikçe daha anlam kazanacak bir panikle derhal olayın üstüne gider. Polisle arası iyi olmadığından olay yerine gidemez ve New York Times’da çizerlik yapan arkadaşı John Moore’u cinayeti ayrıntılarıyla kağıda dökmesini için gönderir. Kreizler olayın derinine indikçe katilin onun geçmişiyle daha da ilgili olduğunu görür ve bu cinayetler kişisel bir hal almaya başlar. Ayrıca bu durum cinayetin son olmayacağı ihtimalini kuvvetlendirir. Ama hem yozlaşmış polisler hem de mafya çözümün olduğundan daha güç bir hale gelmesine yol açmaktadırlar.

Ne Umdum Ne Buldum

Açıkçası The Alienist’in çok beğenilen bir kitap serisinden uyarlandığını öğrenince büyük beklentilerle ilk bölümü izledim. Hatta dizinin kaliteli kadrosu, dönemini muhteşem bir şekilde yansıtan sahneleri ve özellikle heyecanlandıran konusu bu beklentimi acaba hayal kırıklığı yaşar mıyım diye endişeye bile dönüştürdü. İlk bölüm itibarıyla sanırım ya karakterlerin birbirleriyle olan geçmişleri tam olarak anlatılmadığından ya da konuya çok hızlı bir giriş yapıldığı için ufak bir eksiklik hissettim. Fakat yine de bunun ikinci bölümü izlettirmeyecek bir olumsuzluk olmadığını belirtmem gerek. Zira The Alienist’i takip listeme almış durumdayım.

Sosyal Medya Bu Dizi İçin Ne Diyor

The Alienist hakkında çok olumsuz bir yoruma rastlamadım. Neredeyse bütün yorumlarda dizi hakkında övgü dolu sözler sarf edilmiş. Gerek kadro gerek konu örnek gösterilerek herkesin mutlaka izlemesi tavsiye edilmiş. Sadece birkaç yorumda dizinin yeterli etkiyi uyandırmadığı ama özellikle geçtiği dönemin etkileyiciliğinin üst seviyede olduğu belirtilmiş.

Kimler Bunu İzlemeli

The Alienist, Amerika’daki 19. yüzyıl sonlarını öyle başarıyla yansıtıyor ki kendinizi adeta o yıllarda hissediyorsunuz. O yüzden bu tarz dönem dizilerine ilgi duyanların izlemek için fazla düşünmelerine gerek yok. Daha spesifik bir örnek vermem gerekirse The Alienist bana Sherlock (2010-film), Penny Dreadful ve Hannibal’den bir parça almış gibi göründü. İzlemek için bir şans verenlerin de benzer tatlar alacağını düşünüyorum.

Ben Beğendim Çünkü

İlk olarak konusuyla bende çok merak uyandırdığını söylemem gerek. Yabancı dizilerde suç dramalarından sonra en beğendiğim tür seri katil hikayeleri olduğu için The Alienist’e aşırı derecede olumlu bir ön yargıyla başladığımı itiraf etmem gerek. Şunu tekrar belirtmem de fayda var, ilk bölüm itibarıyla dizi bana biraz eksik kalmış gibi gelmişti. Ben ilerleyen bölümlerde konunun ilerleyişi ve karakterlerin arasındaki ilişkinin daha sağlam bir temele oturmasıyla bu sıkıntının kaybolacağını düşünüyorum. Dizinin gidişatı da oyuncu performansları da diziyi takip etmem için şimdilik yeterli diye düşünüyorum.